Krzyż Małopolski dla Władysława Kowalczyka - podhale24.pl
Niedziela, 26 stycznia
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 9.72 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 10.152 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 11.628 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 13.428 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
25.01.2025, 09:08 | czytano: 3850

Krzyż Małopolski dla Władysława Kowalczyka

Wyjątkowe wyróżnienie dla Władysława Kowalczyka, współzałożyciela i wieloletniego Prezesa Związku Podhalan na Spiszu. Zarząd Województwa Małopolskiego odznaczył go Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyżem Małopolski.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Wręczenie odznaczenia miało miejsce w piątek 24 stycznia w Ludźmierzu podczas posiedzenia Zarządu Głównego Związku Podhalan. W uroczystości uczestniczył Witold Kozłowski wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz radny województwa Jan Piczura. Bohater całego wydarzenia Władysław Kowalczyk to pierwszy prezes Związku Podhalan na Spiszu, organizacji która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia.



- Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o uhonorowaniu Pana Władysława Kowalczyka, współzałożyciela i wieloletniego Prezesa Związku Podhalan na Spiszu, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyżem Małopolski. Wyróżnienie to przyznano w uznaniu jego nieocenionych zasług dla regionu, za zaangażowanie w rozwój kultury ludowej oraz wieloletnią działalność na rzecz Związku Podhalan. Serdecznie gratuluję tego wyjątkowego odznaczenia - mówił podczas uroczystości Witold Kozłowski wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Źródło: UMWM, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
1
Swojak12:07, 26 stycznia 2025
Panie Władysławie kto Pana nie zna nie wie jakim Pan jest wspaniałym Człowiekiem .Te wszystkie komentarze to nie wiem po co są ? Cieszmy sie ludzie ze sa jeszcze tacy jak Pan Władysław który umie i chce przekazac innym młodszym pokoleniom to co ważne Tradycja Zwyczaje tak po ludzku nie z zawiścia ,czy tez komus na złosc. Ludzie opamiętajcie sie . Pozdrawiam i życzę DUŻO ZDROWIA dla Pana Władysława.
2
Starzec09:43, 26 stycznia 2025
Wrzucę i ja trzy grosze...Odnośnie tych osadników niemieckich...Niektóre wioski na Spiszu mają niemieckie nazewnictwo ulic lub inne potoczne nazwy.Także kościoły były najpierw protestanckie.Ponadto pamiętam jak w latach 90tych chciałem z kolegami pracować w Austrii.Okazało się że aby tam mieć legalną pracę to trzeba było przedstawić niemieckie pochodzenie...Tylko ludzie ze Spisza tam legalnie pracowali...Czytamy i myślimy...
4
Agent Bolek00:25, 26 stycznia 2025
Moim zdaniem ,.patryjota., to zachował się jak zwykły kretyn i zielony ludzik.
2
okoliczny21:18, 25 stycznia 2025
@Patryjota
Jezeli sobie kupiles (zaplaciles 100%) to ona jest twoja czy czeska czy dalej jest wlasnoscia dealera?
Jak sobie kupiles na raty ale nie splaciles i dealer(BANK) ci odebral to czyja ona jest twoja czy czeska czy dealera?? Zanim cos napiszesz POMYSL.
Myslenie nic nie kosztuje
2
okoliczny20:09, 25 stycznia 2025
@ npatryjota poucz sie ,,historyji"
Teren osadnictwa polskiego, słowackiego i niemieckiego. W czasach Bolesława I Chrobrego należał do Polski. 1108 jako posag córki Bolesława III Krzywoustego, Judyty, przeszedł pod panowanie Węgier. W XIV w. pozostawał we władaniu rodu Berzevicsych, którzy ok. 1320-1325 wznieśli zamek w Niedzicy. 1412 zastawiony Władysławowi II Jagielle przez Zygmunta Luksemburskiego (tzw. starostwo spiskie, obejmujące 13 miast spiskich). Nie wykupiony, pozostawał przy Polsce do 1769, kiedy zajęła go Austria.

W XIII-XVII w. powstały istniejące do dziś wsie Spiszu, m.in.: Krempachy, Łapsze Niżne, Kacwin, Dursztyn, Jurgów. Zamek w Niedzicy i jego dobra pozostawały do II wojny światowej we władaniu rodów węgierskich (ostatnim byli Salomonowie).

1918 większa część Spiszu weszła w skład Słowacji. 1920 północno-zachodni skrawek Spiszu (195 km2) przyznano Polsce, ustalając ostatecznie granicę w 1924. 1938 w wyniku porozumienia ze Słowacją przyznano Polsce Jaworzynę Spiską i Podspady. W czasie II wojny światowej polską część Spiszu przyznano Słowacji. Po wojnie przywrócono granicę z 1924.
1
okoliczny19:59, 25 stycznia 2025
@ patryjota jestes w stanie to zrozumiec?? Wiesz kim byl Jagiello?? A kim Luksemburski??
Część Spiszu (dziś na Słowacji) jako zastaw pożyczki udzielonej przez Władysława Jagiełłę w 1412 r. Zygmuntowi Luksemburskiemu od tegoż okresu do 1769 r. pozostawała w granicach Polski. Obecna polska część Spiszu znajdowała się natomiast pod panowaniem węgierskim (przejściowo w XVI w. w rękach polskich).

W 1769 r. podczas konfederacji barskiej Austria zagarnęła starostwo spiskie, potem czorsztyńskie, nowotarskie i sądeckie, tworząc na ich miejscu prowincję 16 spiskich miast z ograniczoną autonomią. Po I rozbiorze Polski Austria włączyła starostwo spiskie do Węgier, a pozostałe do Galicji.
1
okoliczny.16:27, 25 stycznia 2025
@Patryjota
Tak z reka na sercu powiedz skad pochodzisz ? Miejscowosc,region? Nie bede z toba polemizowal bo nie ma o czym. Ale jak odpowiesz to cie uswiadomie.Do redakcji. Jezeli ten niby czytelnik nie odpowie to prosze usunac jego wpis i zablokowac bo to zwykle klamstwo. obludne klamstwo.
7
Jan15:37, 25 stycznia 2025
Pianie że śpisz to Słowacja to propaganda faszystowskaKsTiso.Jezeli ktoś nie zna historię i osadnictwa na Spiszu to nieuk .pozdrawiam patriota że Spisza
3
Jan14:12, 25 stycznia 2025
Do roboty pseudo v-ce marszałek. Może czas pozbierać banery po wyborach a nie gwiazdorzyc. Koleżanki z Krościenka nie było.
12
Patryjota14:11, 25 stycznia 2025
Spisz to Słowacja nielegalnie przejęta przez Polskę za 70 milionów Dukatów.Poza tym Polska nawiozła tam niemieckich odadników i żaden człowiek ze Spisza nie będzie nigdy stuprocentowym Polakiem.Słowacy powinni oddać nam te pieniądze a my powinniśmy wywieźć Niemców i oddać Słowakom ich ziemie...Nie można kupować życia drugiego człowieka za żadne pieniądze.Tak mówi wiara jak i przyzwoitość...
8
mieszkanka Spisza12:50, 25 stycznia 2025
Brawo. Super człowiek . Należy się. Gratulacje Panie Władysławie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas