Trudno o lepsze miejsce i lepszy czas dla barokowego koncertu, zorganizowanego wspólnie przez fundację "Kulturalny Szlak" pod wodzą Rafała Monity i orawczańską parafię z ks. Wojciechem Mozdyniewiczem na czele, którzy zatroszczyli się również o pozyskanie finansowego wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego i nowotarskiego starostwa.
Pod wielkopostnymi kurtynami zabrzmiały pieśni i utwory instrumentalne Bacha, Schutza, Legrenziego, Bibera, ale też nieznanych, anonimowych, a na pewno wartych posłuchania barokowych kompozytorów, w tym m.in. staropolskie lamenty wielkopostne czy kompozycje z kancjonałów benedyktynek ze Staniątek oraz Sandomierza. Pomiędzy utworami aktorka Marta Grabysz czytała fragmenty księgi Izajasza ze Starego Testamentu.
- Kościół jest pełny, podobnie jak kilka miesięcy temu, 15 sierpnia, gdy inaugurowaliśmy festiwal "Barok na Spiszu". Jesteśmy zaszczyceni, że możemy ten koncert dla Państwa zorganizować - mówił w imieniu fundacji Kulturalny Szlak Rafał Monita. - Było naszym marzeniem, by właśnie tutaj podzielić się muzyką korespondującą z tym pięknym wnętrzem i oponami wielkopostnymi, które podziwiać można zaledwie przez jeden tydzień w roku.
Zespół muzyki dawnej Scepus Baroque, powstały w 2013 roku właśnie w celu organizacji festiwalu "Barok na Spiszu", wystąpił w składzie: Katarzyna Wiwer i Adrianna Bujak-Cyran - sopran, Agnieszka Krawczyk - skrzypce, Anna Wiktora Swoboda - lutnia, Artur Szczerbinin - pozytyw, Marta Grabysz - słowo.
Za rok - jak podkreślał Rałał Monita - minie równo 350 lat, kiedy namalowana została pierwsza wielkopostna kurtyna, znajdująca się w kościele w Orawce, będzie więc okazja do swoistego koncertu urodzinowego. A wcześniej, 15 sierpnia - kolejna inauguracja festiwalu "Barok na Spiszu".
Piotr Dobosz