Dym, który łączy pokolenia - wielkosobotnie huby w Bukowinie Tatrzańskiej (video) - podhale24.pl
Jabłonka
Clouds
10°C
Clouds
10°C
Clouds
11°C
Clouds
12°C
Clouds
10°C
Clouds
9°C
Kartka z kalendarza
19.04.2025, 20:26 | czytano: 2292

Dym, który łączy pokolenia - wielkosobotnie huby w Bukowinie Tatrzańskiej (video)

Dziś, w Wielką Sobotę w kościołach katolickich święci się ogień. W Bukowinie Tatrzańskiej jak co roku zatliły się huby, którymi okadzane są domy.

Zdj. Monika Para-Miśkowiec
Zdj. Monika Para-Miśkowiec
Uroczysta liturgia rozpoczyna się przed kościołem, gdzie kapłan błogosławi ogień. To z niego ministranci rozpalają Paschał, a zaraz potem podchodzą chłopcy z wysuszonymi hubami. Towarzyszą im ojcowie i dziadkowie, którzy pokazują młodszym, jak przytrzymać grzyb w płomieniu i rozdmuchać żar, żeby nie zgasł, zanim wrócą do domu. Huby łapią żar szybko, ale utrzymują go długo, rozżarzając się od środka niczym małe, naturalne kadzidła. W domach obowiązkowo czekają wiaderka z wodą, w której na koniec gasi się hubę.



Wędrujący dym

Chłopcy trzymają huby na metalowych prętach i kręcąc nimi w powietrzu, wzniecają gęsty, biały dym. Obrzęd ma chronić domy w nadchodzącym roku.
Zgodnie ze starym zwyczajem młodzież zagląda nie tylko do własnych gospodarstw. Okadzają również domy sąsiadów - często na ich wyraźną prośbę.



Tradycja, która żyje

Choć wiele wielkanocnych obrzędów zanika lub przenosi się do skansenów, w Bukowinie zwyczaj okadzania domów wciąż jest żywy. To nie tylko folklor, ale też spotkanie sąsiadów i rodzin: dziadków, ojców i synów. W kręcących się hubach migocze nie tylko żar, lecz także duma z lokalnego dziedzictwa i radość z tego, że w Wielką Sobotę cały świat może pachnieć lasem i świętym dymem.



Świeca paschalna i huba - ten sam płomień

Symbolika jest czytelna: Paschał oznacza Chrystusa-Światłość, a huba niesie tę światłość do najdalszego kąta wioski. W czasach, gdy ogień w domowym piecu był sercem gospodarstwa, jego święcenie miało praktyczny i duchowy wymiar. Dziś przypomina, że z popiołów zimy rodzi się nowe życie - i że warto dzielić się płomieniem, nawet jeśli jest to tylko żar w drewnianym grzybie.



Czy tradycja hub przetrwa kolejne pokolenia?

Jeśli spojrzeć na dzisiejszych chłopaków, kroczących obok ojców i dziadków z poświęconym ogniem w dłoniach, odpowiedź wydaje się oczywista. Dopóki będą gotowi przyklęknąć przy wielkosobotnim ognisku i zaczerpnąć z niego żaru, dopóty dym z huby będzie unosił się nad Bukowiną, niosąc w świat ciepło rodzinnej tradycji.

mp/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
13
Bukowion22:44, 19 kwietnia 2025
Święte huby ojej.... Ale co to ma wspólnego z chrześcijaństwem ??? Kurka wodna mamy XXI wiek !!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
27
04.2025
Nie przegap!
01
05.2025
Nie przegap!
Trwa do 27.04.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas