Co słychać w Gronkowie? Plany ronda, chodników i rozbudowy remizy - podhale24.pl
Nowy Targ
Clouds
10°C
Clouds
10°C
Clouds
12°C
Clouds
12°C
Clouds
11°C
Clouds
9°C
Kartka z kalendarza
29.04.2025, 16:28 | czytano: 1276

Co słychać w Gronkowie? Plany ronda, chodników i rozbudowy remizy

W niedzielę, w murach remizy OSP w Gronkowie zgromadzili się mieszkańcy wsi, aby porozmawiać o bieżących sprawach. Rozmawiano m.in. o budżecie na aktualny rok, rozbudowie remizy, planowanej budowie ronda i chodników w Gronkowie. W zebraniu brał udział wójt gminy Nowy Targ, Wiesław Parzygnat oraz posłanka Anna Paluch.

Każdy może się wypowiedzieć podczas zebrania wiejskiego. Zdj. Izabela Pudzisz
Każdy może się wypowiedzieć podczas zebrania wiejskiego. Zdj. Izabela Pudzisz
Zebranie poprzedziło przemówienie Anny Paluch. Posłanka opowiedziała o remontach dróg, które zostały dofinansowane przez poprzedni rząd. Wypowiedź dotyczyła również rolnictwa, turystyki i rozwoju jednostek Straży Pożarnych na terenie gminy Nowy Targ.

Plan zebrania


W sali remizy zgromadziło się około 60 osób. Jedni przyszli poznać bieżące sprawy wiejskie, inni opowiedzieć o swoich bolączkach. Po wypowiedzi posłanki, przyszedł czas na rozpoczęcie Zebrania Wiejskiego. Sołtys, Władysław Wasielak, przedstawił zebranym rozbudowany plan spotkania - od sprawozdań gronkowskich organizacji, przez ustalenie budżetu, po przemowę wójta. Mieszkańcom przysługiwała możliwość dodania spraw do planu spotkania.

Działania sołtysa


Na początku zebrania głos zabrał sołtys. Przedstawił mieszkańcom sprawozdanie z jego działalności od początku objęcia urzędu, a więc od października ubiegłego roku.
Mówił o takich działaniach jak: utwardzenie drogi gminnej "Furmaniec" ze środków funduszu sołeckiego, wnioskowanie o likwidację gniazda bobrów na potoku Leśnica, zamówienie projektowania oświetlenia przy drodze za szkołą, wykonanie 3 tablic informacyjnych, zamówienie platform pod gniazda bocianie czy odnowie wiat przystankowych. W tym okresie spotykał się m.in. z Wojewodą Małopolskim, Krzysztofem Klęczarem w sprawie pozyskania pieniędzy na przebudowę drogi w Gronkowie Górnym.

Jaki jest budżet na 2025?


Istotny punkt spotkania stanowiło zatwierdzenie projektu budżetu Gminy Nowy Targ na 2025 dla rady sołeckiej. Ogólny budżet to 569 404 zł. Pieniądze zostaną rozdysponowane na stałe wydatki, takie jak: dopłata do MZK, doświetlenie dróg i konserwacja oświetlenia, promocja czy utrzymanie boiska sportowego. Pozostała kwota i oszczędności mają być przekazane na odśnieżanie, drogi, wsparcie klubu sportowego, zakup nagłośnienia czy odnowienie przystanków. Z tych funduszy sołeckich zostanie dofinansowany też jeden strój strażacki. Projekt, jednogłośnie zaakceptowali mieszkańcy.

Sprawozdanie LKS ?Gronik" Gronków


Na zebraniu, o swojej ubiegłorocznej działalności opowiedzieli przedstawiciele gronkowskich organizacji. Najpierw głos zabrał Mateusz Groński, prezes klubu sportowego LKS ?Gronik" Gronków. W 2024 r. klub prowadził zajęcia dla kilku grup wiekowych. Klub organizował szkolenia dla 95 osób, a treningi odbywały się na stadionie gminnym i w sali gimnastycznej przy szkole w Gronkowie. W tym czasie rozgrywano mecze ligowe, turnieje, a także mecze towarzyskie. W ubiegłym roku zmodernizowano oświetlenie przy stadionie, które sfinansowano z budżetu wiejskiego i gminnego. Od niedawna zawodników możemy widzieć w nowych strojach, na których widnieje odświeżone logo.

Wspólnota Leśna i Koło Gospodyń


Po sprawozdaniu klubu sportowego przyszedł czas na przedstawienie działalności Wspólnoty Leśnej. W ubiegłym roku organizacja zajmowała się m.in. zakupem sadzonek, sadzeniem lasu czy pracą przy sprzedaży drewna. Dodatkowo, prezes Wspólnoty Leśnej, Marian Kowalczyk, zaproponował możliwość dofinansowania jednego ubrania strażackiego dla jednostki OSP z Gronkowa.

Przegląd działalności przygotowało również Koło Gospodyń Wiejskich. W 2024 r. gaździny organizowały jarmarki wielkanocne i bożonarodzeniowe. Brały udział również w gminnych konkursach - ?Góralskie Jodło" i przegląd artystyczny KGW. Organizowały warsztaty decoupage oraz szydełkowania. Udzielały się w miejscowości, np. przygotowując poczęstunek po akcji sprzątania wsi. Największą bolączką gospodyń pozostaje brak oficjalnej siedziby. Od początku działalności spotykają się w prywatnych domach, co zdaniem prezes Anny Nowak, jest dosyć uciążliwe.

Rozbudowa remizy


W końcu głos zabrał wójt gminy, Wiesław Parzygnat. Przekazał obiecujące wieści o inwestycjach w Gronkowie - wśród nich plan rozbudowy remizy.
W dotychczasowym budynku mieszczą się garaże strażackie, sala na imprezy okolicznościowe, Ośrodek Zdrowia, niewielka kuchnia oraz góralska izba. Projekt rozbudowy obejmuje zapewnienie np. trzech stanowisk w garażu dla wozów strażackich oraz zwiększenie powierzchni Ośrodka Zdrowia. W remizie ma znaleźć się również miejsce dla takich organizacji jak Koło Gospodyń, sala bankietowa, sala konferencyjna i kuchnia. Plan obejmuje także przeniesienie Biblioteki Gminnej do remizy w Gronkowie.

Choć projekt rozbudowy jest gotowy, to plany koncepcyjne wstrzymuje brak planu zagospodarowania.

- W tej części, która była dokupiona, nie był zmieniony miejscowy plan zagospodarowania. Jest to plan budowy, ale nie plan inwestycji publicznych. Sprawa ze zmianą planu jest u urbanisty, rozmawialiśmy z nim w zeszłym tygodniu. Wskazuje on, że jeśli wszystko dobrze pójdzie, to do końca roku ta zmiana będzie dokonana. Równocześnie jest wykonywany projekt - tłumaczył w wystąpieniu wójt.

Będą chodniki


W Gronkowie planuje się też budowę chodników - w dolnej i górnej części miejscowości.

- W części dolnego Gronkowa jeszcze nie ma dokumentacji, to nie jest zadanie prowadzone przez gminę, to jest zadanie własne powiatu. Uzgodnienie było takie, że powiat wraz z sołectwem finansują 50 na 50 wartości projektu. Część została zapłacona w ubiegłym roku, ale ta końcowa część za projekt będzie wypłacona projektantowi w tym roku - wyjaśniał wójt.

Nieco inaczej prezentuje się sprawa chodnika w górnym Gronkowie, w kierunku Leśnicy - Gronia. Gmina dwa razy składała wniosek o dofinansowanie, oba wnioski odrzucono. Zdaniem starosty, projekt jest zbyt drogi. Jego wartość kosztorysowa to 18 mln złotych, jednak istnieje sposób zmniejszenia tej kwoty do 12 mln złotych.

- Stwierdziliśmy w rozmowach, że spróbujemy jeszcze raz to zgłosić, zmniejszyć zakres realizacji tego zadania. Kanał technologiczny zaprojektowany jest środkiem drogi, jest to kawał, niepotrzebnego na chwilę obecną, kanału żeby przesyłać media. Na tę chwilę, wszystkie projekty takich rozwiązań nie stosują. Byłoby to spore ukrócenie tego projektu, prawie do 12 mln złotych. Jest duża szansa, że wtedy moglibyśmy dostać środki, nabór do rządowego funduszu dróg samorządowych będzie ogłoszony w lipcu tego roku i starosta i dyrektor planowali, że złożą pomniejszony zakres. Natomiast nie chcieliby go obcinać o inne zadania. Ta droga zostałaby wyprostowana, a nawierzchnia częściowo nadbudowana - przekonywał wójt, Wiesław Parzygnat.

Będzie rondo?


Od wielu lat nie słabną prośby mieszkańców o budowie ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej z drogą powiatową. W miejscu tym niejednokrotnie dochodziło do wypadków. Dodatkowy problem stanowią trudności z wyjazdem z domów - szczególnie w weekendy i w sezonie turystycznym.
- Udało się z dyrektorem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Oddziału Kraków, Maciejem Ostrowskim dogadać w ten sposób, że zgodził się na projektowanie tego ronda, o które zabiegaliście. Czy to mało? Czy to dużo? To jest krok w dobrym kierunku. To rondo jest potrzebne, natomiast wcześniej nigdy nie było wolnej woli, aby przystąpić do projektowania - zaznaczył włodarz gminy.

Rondo zaprojektuje starostwo, jednak w uzgodnieniu z gminą Nowy Targ.

- Na tę chwilę, starostwo przegłosowało przejęcie zadania projektowania ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej z powiatową, w uzgodnieniu z gminą Nowy Targ 50 na 50. Powiatowy Zarząd Dróg szacuje, że koszt dokumentacji będzie wynosił ok. 300 tys. złotych. 50 proc. pokryje Powiatowy Zarząd Dróg, 50 proc. gmina Nowy Targ - dodał wójt.

Projekt poparł wójt gminy Szaflary - Rafał Szkaradziński. W dalszym wystąpieniu, wójt mówił o konieczności audytu energetycznego - wymianie pokrycia dachowego na budynku sali gimnastycznej przy szkole. Poruszył kwestię opłat za śmieci, zachęcając do aktualizacji ilości osób zamieszkujących pod danym numerem.

90 lat Orkiestry z Gronkowa - najpierw Msza, potem defilada


Po wystąpieniu wójta, mikrofon przejął Michał Gąsienica, prezes Orkiestry Dętej. Przedstawił ubiegłoroczne działania muzyków - od wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, przez nagranie płyty, aż po pozyskanie grantu na stroje regionalne, w których pokazują się na występach.

Orkiestra działa już od 90 lat. W tym roku, w sierpniu stowarzyszenie zorganizuje jubileusz 90. lecia działalności Orkiestry. Prezes zaznaczył, że najpierw odbędzie się Msza Święta, a po niej ruszy defilada w stronę stadionu gminnego, gdzie odbędą się dalsze obchody.

Malowanie Kościoła


Również w tym roku, planowane jest malowanie wnętrza świątyni w Gronkowie. Temat, dosyć burzliwie, powrócił dwukrotnie w czasie wiejskiego spotkania. Przedstawiciele rady sołeckiej i parafialnej pokazali mieszkańcom projekt, zaznaczając przy tym, że nie został on zatwierdzony w trakcie spotkania obu rad z proboszczem - jest nieaktualny. Ostatecznie, nie doszło do przegłosowania projektu, o co na początku prosił przedstawiciel rady parafialnej.

Wolne wnioski


Na końcu nadszedł czas na pozostałe sprawy mieszkańców, a więc wolne wnioski. Wśród nich wybrzmiała m.in. kwestia opłaty za folię po sianokiszonce czy problem pękającej nawierzchni na ścieżce rowerowej. Po spotkaniu, mieszkańcy otrzymali torby z logiem gminy oraz nowy biuletyn.
Izabela Pudzisz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
1
Harnaś20:19, 29 kwietnia 2025
Paluchowa to może tylko się lansować. Kto zaprasza takich ludzi na zebrania? Wstyd
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
kwiecień
29
Wtorek
Imieniny:Piotra, Rity, Angeliny
Kliknij po więcej