"Organy" Hasiora czeka renowacja - podhale24.pl
Jabłonka
Clouds
3°C
Clouds
4°C
Clouds
5°C
Clouds
6°C
Clouds
5°C
Rain
3°C
Kartka z kalendarza
05.05.2025, 21:44 | czytano: 413

"Organy" Hasiora czeka renowacja

Gmina Czorsztyn otrzymała dofinansowanie w wysokości 25 tys. na odnowę rzeźby "Organy" na przełęczy Snozka.

zdj. UG Czorsztyn
zdj. UG Czorsztyn
Instalacja autorstwa Władysława Hasiora wzniesiona w 1966 r. miała różne nazwy i na przestrzeni lat zmieniała się wraz ze zmianami ustrojowymi. Sam autor w 1993 roku zwrócił się do władz gminy Czorsztyn z prośbą o przemianowanie znaczenia instalacji, skucie tablicy i leżących postaci z atrapami karabinów. Teraz to pomnik będący hołdem dla tych, którzy zginęli na Podhalu podczas i po II wojnie światowej.

Ponad 15 lat temu przeprowadzono remont "Organów", teraz planowana jest kolejna renowacja, na którą gmina pozyskała 25 tys. zł w ramach konkursu "Małopolska Pamięta - 2025". Przewidziano m. in. oczyszczenie konstrukcji i przygotowanie jej powierzchni do malowania i zabezpieczenie obiektu nowymi powłokami antykorozyjnymi.

"Celem projektu jest skuteczna ochrona tego unikatowego elementu dziedzictwa kulturowego, zwiększenie jego rozpoznawalności oraz wzmocnienie tożsamości regionalnej. Renowacja organów Hasiora nie tylko ocali ważny ślad historii i sztuki, ale też podniesie atrakcyjność turystyczną przełęczy Snozka" - zaznacza Urząd Gminy.

opr.s/ .
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Sasiad22:00, 5 maja 2025
Kolejne środki dla Czorsztyna. Pozazdrościć
0
Jarek21:59, 5 maja 2025
I dobrze, bo już były w opłakanym stanie a turystów tam sporo.
0
MarcinD21:55, 5 maja 2025
Czy te organy kiedyś grały pod wpływem wiatru?

Kojarzę, że raczej nie. Dlatego powieszono na nich, na górnej ramie pasterskie dzwonki. Ale mogę się mylić. Moderator.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
11
05.2025
Nie przegap!
14
06.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
6
Wtorek
Imieniny:Judyty, Juranda, Benedykty
Kliknij po więcej