W Szczawnicy powstanie tężnia solankowa. Nowa inwestycja wzbogaci uzdrowiskową ofertę miasta - podhale24.pl
Szczawnica
Rain
8°C
Clouds
9°C
Clouds
10°C
Clouds
11°C
Clouds
10°C
Clouds
8°C
Kartka z kalendarza
09.05.2025, 08:20 | czytano: 1399

W Szczawnicy powstanie tężnia solankowa. Nowa inwestycja wzbogaci uzdrowiskową ofertę miasta

Szczawnica pozyskała kolejne dofinansowanie z budżetu Województwa Małopolskiego. Tym razem wsparcie w wysokości 285 tys. zł zostanie przeznaczone na budowę tężni solankowej wraz z elementami małej architektury w Parku Dolnym.

Wizualizacja przyszłej szczawnickiej tężni. Zdj. UM Szczawnica.
Wizualizacja przyszłej szczawnickiej tężni. Zdj. UM Szczawnica.
Planowana inwestycja ma na celu stworzenie nowoczesnego obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Tężnia solankowa to naturalne inhalatorium, w którym powstaje mikroklimat korzystny dla zdrowia - wspomaga pracę układu oddechowego, poprawia odporność i ogólne samopoczucie.

- Szczawnica w końcu będzie miała tężnię - podkreśla Bogdan Szewczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica. - Obiekt stanie się nową atrakcją rekreacyjną i uzupełni ofertę uzdrowiskową naszego miasteczka. Dzięki temu Szczawnica umocni swoją pozycję jako miejsce sprzyjające zdrowemu stylowi życia i wypoczynkowi blisko natury - dodaje.

Projekt zakłada budowę drewnianej konstrukcji wypełnionej tarniną, z systemem cyrkulacji solanki pochodzącej z lokalnych źródeł. Dodatkowo wokół tężni powstaną miejsca do wypoczynku i relaksu. Całość ma być spójna architektonicznie z historycznymi altanami, które powstały w Parku Dolnym ponad sto lat temu, co ma zapewnić harmonijne wkomponowanie inwestycji w krajobraz tego miejsca.


Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na wykonanie robót. Zakończenie prac planowane jest na koniec bieżącego roku.

Tężnia solankowa będzie nie tylko nową atrakcją turystyczną, ale również kolejnym elementem wzmacniającym prozdrowotny charakter Szczawnicy jako uzdrowiska.

fi/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
2
202510:46, 9 maja 2025
miasto beeeeczy
0
Jasiek08:32, 9 maja 2025
Zrobiła się moda na tężnie solankowe, ale tu akurat popieram pomysł. Park dolny sprawiał wrażenie mocno zaniedbanego w stosunku do całej Szczawnicy. Tężnia ożywi to miejsce.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
11
05.2025
Nie przegap!
11
05.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
9
Piątek
Imieniny:Grzegorza, Bożydara, Karoliny
Kliknij po więcej