Jabłonka aktualizuje plan zagospodarowania - więcej swobody dla inwestorów - podhale24.pl
Czarny Dunajec
Clouds
-2°C
Clouds
5°C
Clouds
-2°C
Clouds
-1°C
Clouds
-4°C
Clouds
-4°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Kartka z kalendarza
20.10.2025, 09:40 | czytano: 2621

Jabłonka aktualizuje plan zagospodarowania - więcej swobody dla inwestorów

15 października weszły w życie zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Jabłonka. Rada Gminy przyjęła je jednogłośnie 25 września. Nowe przepisy doprecyzowują dotychczasowe zapisy i mają dać więcej możliwości dla mieszkańców jak i przedsiębiorców.

Nowe zapisy w tekstowej części planu radni przegłosowali jednogłośnie podczas wrześniowej sesji. Pisaliśmy o tym w artykule " Szansa na nowe inwestycje w Jabłonce. Wójt: "Nie ma obaw, że wpuścimy między domy hałas, pył i brud""".

Przypomnijmy, że nowe przepisy nie wyznaczają nowych terenów inwestycyjnych. Mają charakter tekstowy - porządkują i uściślają zapisy, by lepiej odpowiadały współczesnym realiom i oczekiwaniom mieszkańców.

Wśród najważniejszych rozwiązań znalazła się możliwość lokalizacji małych zakładów usługowych, takich jak warsztaty czy stolarnie, na terenach mieszkaniowo-usługowych. Obniżono też minimalny kąt nachylenia dachu z 40° do 30°, a dla dużych obiektów przemysłowych dopuszczono dachy płaskie.

Zmiany wprowadzają również bardziej elastyczne zasady kształtowania zabudowy - wielkość budynków usługowych można dostosować do powierzchni działki, pod warunkiem zachowania co najmniej 30% terenu biologicznie czynnego.

Jak podkreślono w uzasadnieniu uchwały, aktualizacja planu jest odpowiedzią na wnioski mieszkańców i wyniki konsultacji społecznych. Celem zmian jest stworzenie przejrzystych zasad inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej w Gminie Jabłonka.
fi/
Reklama
WITTCHEN - sklep internetowy
Kiermasz do -70%
Sklep Internetowy WITTCHEN | esklep@wittchen.com | telefon: 22 266 88 00
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
23
do Karol11:04, 22 października 2025
doucz się księgi wieczyste są jawne
7
R9zumny02:44, 22 października 2025
Władza Jabłonki pisze głupoty a Wy łykacie jak pelikany,troche logiki
11
Karol19:13, 21 października 2025
Na sesji Rady Gminy, wójt Stasiu przekonywał ,że nie ma obaw, że wpuścimy między domy hałas, pył i brud. Przecież nikt w to nie wierzy. Jak najbardziej będzie jeszcze większy chaos, który już teraz zaczyna być widoczny gołym okiem. Jak ktoś słusznie zauważył po ostatniej sesji Rady Gminy "władza pisze sama sobie pozytywne komentarze". Nie prawdą jest, aby Spytkowskiego i pracowników biura projektowego wójta Stasia, do kandydowania determinował fakt, aby były właśnie zmiany w planie-jak sam stwierdził i dbali o dobro i interesy mieszkańców gminy Jabłonka. Natomiast determinował ich fakt, aby zapewnić front robót dla siebie czyli dla całego biura wójta Stasia, a wójt w godzinach urzędowania i swojej pracy odsyła petentów do tegoż biura, aby tam załatwiali projekty i wszelkie sprawy budowlane i geodezyjne. Będą mieli teraz ogrom pracy projektowej i geodezyjnej aby zalegalizować istniejące nie do końca legalne inwestycje, ponieważ plan wszedł w życie.
Druga sprawa to ochrona danych osobowych. Kto postronny ma informację ile były wójt Antek i Jego córka mają hektarów? To są dane którymi dysponuje Urząd Gminy w Jabłonce, a więc jednocześnie i obecna władza.
Natomiast wójt Kasprzak , póki co, to tylko kontynuuje to, co zapoczątkował Antoni.
Najlepiej Stasiowi wychodzi lans ze swoją zastępcą, pozowanie do zdjęć i prowadzenie FB.
Reklama
0
babcia18:31, 20 października 2025
Pszok by się jeszcze przydał,ale w takim miejscu bliżej centrum ,a nie tak daleko jak ten co jest.
0
edek18:31, 20 października 2025
do mieszkaniec- W wiekszosci ci sami radni uczestniczyli w pseudo słuzbie dla Orawy,co chcecie przecież służył od małego na gaz
5
mieszkaniec11:35, 20 października 2025
pora na opracowanie Planu Ogólnego i zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Mam kilka pytań:

Ciekawe ile ha budowlanych ma były Wójt i jego córka?
Czy kupili rolne i przekwalifikowali jak byli przy władzy?
Czy zablokowali budowę sklepów wielkopowierzchniowych bo sami zrealizowali taką inwestycję i chcieli zablokować konkurencję?

Kto zainteresowany ten wie, że będzie kiepsko z nowymi terenami budowlanymi bo musi być odpowiedni stosunek do terenów rolnych itp.

Rodzi się teraz sytuacja, że przeciętni mieszkańcy chcą przekwalifikować działkę na teren budowlany, ale im nie pozwolą bo cwany antek przekwalifikował sobie 8 ha, które do niczego mu nie są potrzebne ale przecież to majątek na kilka pokoleń.
1
zpodhalanskiej10:23, 20 października 2025
Gospodarka pada , rolnika dobijacie , kopalnie zamykacie Polske wynaradawiacie i podmieniacie innymi nacjami , sztucznie zawyżone zlodziejskie ceny wszystkiego doprowadzily do tego ze niczego nie oplaca sie nam powoli produkowac NICZEGO przed 89r w polsce bylo 3500 fabryk nie ma ani jednej BRAVO SOLIDARNOSC za ruine wy tylko niszczyc umiecie nic zbudowac
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
07
02.2026
Nie przegap!
27
02.2026
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas