Zmarł Wacław Czubernat (wspomnienie i arch. zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 30 kwietnia
Imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii
Szczawnica
Clouds
14°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
14°
Wiatr: 9.936 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 10.404 km/h Wilgotność: 67 %
Jakość powietrza
84 %
Nowy Targ
76 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 38 | 76 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
06.02.2012, 12:37 | czytano: 6355

Zmarł Wacław Czubernat (wspomnienie i arch. zdjęcia)

NOWY TARG. W wieku 81 lat zmarł artysta malarz, ceramik, nestor nowotarskich artystów plastyków Wacław Czubernat.


zdj. Michał Adamowski
zdj. Michał Adamowski
Urodził się w 1931 r. na Niwie w Nowym Targu. Po ukończeniu Liceum Technik Plastycznych im. Kenara w Zakopanem, w latach 1953-1959 odbył studia w dziedzinie rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Ludwiki Nitschowej i Mariana Wnuka. W latach 1963-1973 pracował jako projektant wzorów obuwia w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego Podhale w Nowym Targu.

Bardzo ważnym okresem w jego życiu była działalność instruktora pracowni ceramicznej w Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu w latach 1961-1980. Prace przygotowane przez dzieci i młodzież pod jego kierunkiem zdobywały liczne nagrody w konkursach w kraju i za granicą. W roku 1976 otrzymał Nagrodę III Stopnia Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

W latach 1973-1974 wspólnie z artystą rzeźbiarzem Markiem Medweckim zrealizował monumentalna rzeźbę plenerową tzw. „Barany” oraz relief architektoniczny „Pegaz” na frontonie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

W roku 1980 wraz ze znanym krakowskim artystą malarzem Wiktorem Pawlikowskim przy poparciu władz miasta Kościana założył w zabytkowym wiatraku galerię i plenerową pracownię twórczą.

Wiele swojego wolnego czasu poświęcił upowszechnianiu sztuki poprzez konsultacje w Klubie Plastyka Amatora „Wizja” w Miejskim Ośrodku Kultury. Był również popularyzatorem sztuki naiwnej i art brut m.in. Edwarda Sutora, Karola Kostura, Antoniego Krzystyniaka.

W roku 1986 pod patronatem Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej otworzył w Nowym Targu autorską galerię rzeźby.

Wacław Czubernat zręcznie łączył rzeczywistość przedmiotową z charakterem materiału. Tworzywem jego rzeźb było głównie drewno, ale z największą pasją podchodził do ceramiki. Wyczarowane z gliny rzeźby są pełne oryginalności i uroku, ukazują swoją prostotę oraz zaskakują paletą barw i polew ceramicznych. Jego ceramika wytwarzana była tradycyjną metodą w piecu wolno płomiennym. Przedmiotem rzeźb artysty jest człowiek rozumiany dosłownie i symbolicznie z jego radościami i smutkami. Do najbardziej charakterystycznych cykli rzeźb należą: "Macierzyństwo", "Pieta", "Chrystusiki Frasobliwe", "Chimery".

Cechą charakterystyczną jego twórczości było świadome nawiązywanie do podhalańskiej sztuki ludowej. Stała się ona dla artysty inspiracją tak w zakresie formy, jak i treści. Uprawiał również malarstwo pejzażowe, którego tematem były widoki gór i Równina Wielkopolska.

Jego prace znajdują się w zbiorach Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Regionalnego w Kościanie, Galerii w Merserburgu (Niemcy).

Wacław Czubernat brał udział w wielu wystawach i konkursach. Miał liczne wystawy indywidualne m.in. w Krakowie, Zakopanem, Nowym Targu, Kościanie, Popradzie i Dolnym Kubinie (Słowacja) oraz w Maseburgu (Niemcy).

- Był człowiekiem niezmiernie pracowitym, twórczym, ale jednocześnie skromnym. Pogodnym i niepretensjonalnym zachowaniem zjednywał sobie przychylność otoczenia i szacunek. Z okazji 80-tych urodzin planował w rodzinnym mieście Nowym Targu zorganizowanie retrospektywnej wystawy swoich rzeźb, której nie doczekał - wspomina Antoni Nowak. Dyrektor Biura Transgranicznego Związku Euroregion Tatry, dawniej dyrektor nowotarskiego MOK znał śp. Wacława Czubernata od lat. Poniżej, znajdują się zdjęcia z jego zbiorów prywatnych.

W galerii -
1. Spotkania ze sztuką ’79. Wernisaż wystawy prac artystów plastyków Nowego Targu, Nowy Targ ratusz, maj 1979 r., fot. E. Kaczmarczyk, arch. A. Nowaka

2. Wernisaż wystawy „Wacław Czubernat – rzeźba, Stanisław Kuskowski – malarstwo”, Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Podhale, kwiecień 1977 r., fot. J. Broś, arch. A. Nowaka

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
OnA16:56, 10 lutego 2012
Pięknie Ci dziś Wuju słonce świeciło...
b. uczennica15:29, 6 lutego 2012
zegnaj panie profesorze od liternictwa,tylko to przydalo mi sie w zyciu,byles wspanialy zegnamy ciebie
ed13:29, 6 lutego 2012
[!]
nie zdążyliśmy porozmawiać...może będzie jeszcze kiedyś taki czas
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas