W intencji zapisano, że to dzień hołdu dla tych, którzy "w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
Na uroczystościach nowotarskich obecni byli księża, samorządowcy, radni, mieszkańcy Nowego Targu oraz Waksmunda. Rozpoczęto od hymnu państwowego. Prowadzący uroczystość nauczyciel historii w Zespole Szkół w Waksmundzie Tadeusz Jahn przybliżył działalność „Żołnierzy Wyklętych”. Odczytany został list dr. Łukasza Kamińskiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Z kolei płk. Franciszek Oremus odczytał list od dr. Jana Stanisława Ciechanowskiego, który nie mógł być obecny na uroczystości.
W części artystycznej, w montażu słowno-muzycznym wystąpił zespół Hilaritas działający przy ZS w Waksmundzie i uczniowie szkoły. Goście mogli wysłuchać wierszy oraz pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży.
Odbyło się także spotkanie z dr Maciejem Korkuciem, autorem najnowszej książki o Józefie Kurasiu. Wpisując się w podniosły ton, historyk mówił o sensie walki oraz celowości polskiej historii XX wieku.
Dodatkowo w holu Miejskiego Ośrodka Kultury otwarto wystawę zatytułowaną "..o Orła w Koronie. Zgrupowania Partyzanckie ”Błyskawica", przygotowaną przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej i nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Zgromadzono na niej m.in. fotografie, zapiski żołnierzy, a także fotokopie-egzemplarzu wyroku śmierci, UB-eckiego odpisu ostatniego rozkazu „Ognia” dla 2. Kompanii z 19 lutego 1947r. i wiele innych.
Data Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - upamiętnia rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa Czwartej Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej.
Organizatorem uroczystości w nowotarskim MOK-u był Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, "Rocha" i zgrupowania "Błyskawica" z Waksmunda.
ab, s/
Zdj. Michał Adamowski
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas