Kolejny wykład Barbary Słuszkiewicz o nowotarskich kamieniczkach - podhale24.pl
Środa, 15 maja
Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Jabłonka
Clouds
11°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 61 %
Clear
12°
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 81 %
Clear
12°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
58 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
21.01.2013, 18:14 | czytano: 2768

Kolejny wykład Barbary Słuszkiewicz o nowotarskich kamieniczkach

NOWY TARG. W Ratuszu spotkali się miłośnicy nowotarskich historii na kolejnym wykładzie Barbary Słuszkiewicz zatytułowanym "Mieszkańcy kamieniczek nowotarskiego rynku na przełomie XIX i XX wieku".

zdj. Dominika Wolska
zdj. Dominika Wolska
Spotkanie organizuje Miejski Ośrodek Kultury, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Barbara Słuszkiewicz opowiedziała dzieje mieszkańców kamienic nr 10 i 11.

Dom nr 10 przy nowotarskim rynku jeszcze na początku XIX w. był parterowy. Wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1805 r. byli nimi rolnicy Antoni Gładysiewicz z żoną Katarzyną Klocek, w 1821 i 1824 r. Błażej Rożański z żoną Marianną. Po wielu działach spadkowych od 1836 r. występuje w dokumentach jako właściciel Wincenty Rekucki z żoną Reginą Gładysiewicz. W 1860 i 1876 roku źródła wymieniają właściciela kamienicy nr 10 - kupca Ludwiga Laura. Ludwig Laur przybył ok. 1855 roku do Nowego Targu za swoim bratem Karolem Laurem, który tutaj się osiedlił. Ludwig Laur był radnym miejskim i członkiem C.K. Powiatowej Komisji Szacunkowej Rady Powiatowej. Od małżonków Ludwika i Marii Laurów nieruchomość nabyli Józef Goldmann i Szipa (Szymon) Langer. Dobudowali piętro przeistaczając budynek w kamienicę. W 1890 roku księga katastralna wymienia jako właścicieli realności Józefa Goldmanna i jego syna. Od lat 30. XX wieku, aż do wybuchu II wojny światowej kolejnym właścicielem był kupiec i przemysłowiec Jakub Neŭmann, który posiadał także sąsiednią kamienicę nr 9. Początkowo miał on kram z towarami mieszanymi, a później zajmował się handlem drewnem oraz posiadał licencje na sprzedaż alkoholu.

Zmieniali się też lokatorzy domu. Byli nimi między innymi: Antoni Totoś ze swą żoną Katarzyną Macinowicz, Antonina i Józef Kranzberg „pensjonowany” baron z Brna, Victor i Eva Zeitler wcześniej obywatele Węgier, urzędnik skarbowy Józef Drozd z żoną Józefą, adwokat Bernard Kohn z żoną Eugenią.

W tym budynku Salomon Goldmann prowadził sklep, restaurację i wyszynk piwa, adwokat dr Henryk Mildengrün - kancelarię adwokacką, a Towarzystwo Zaliczkowe co najmniej od 1883 r. dzierżawiło 3 pomieszczenia na parterze prowadząc tam 3 kancelarie służące za siedzibę swoich władz. Kupiec Herman Springer miał sklep na parterze, Jakub Knopf - 2 pomieszczenia tj. mieszkanie i pracownię krawiecką. Na I piętrze w kamienicy nr 10 była pracownia kuśnierska Józefa Stattera. W czasie okupacji niemieckiej w latach 1944-1945 lokale w kamienicy dzierżawili: Janina Pustówka, Stefan Grzelczak i Kajetan Podlewski.

Kamienica nr 11. Pierwotnie na tej parceli były położone dwa domy oznaczone numerami orientacyjnymi 13 i 14. Jeden z późniejszych właścicieli Jakub Goldfinger, nabył dwa domy i w ich miejsce zbudował murowaną, piętrową kamieniczkę.

Dawny dom nr 13 należał do starej rodziny mieszczan nowotarskich Kloczków. Kolejnymi właścicielem domu byli Jakub Stanko z żoną Wiktorią Maniowską, a od 1860 r. Antoni Janelli, bogaty przemysłowiec nowotarski. Źródła z 1876 roku wymieniają Jakuba Goldfingera jako właściciela piętrowej kamienicy nr 13/14. Handlował on towarami żelaznymi, naftą, suknem. Dostarczał chleb nowotarskiemu Oddziałowi C.K. Artylerii w Nowym Targu. Był ajentem Krakowskiego Towarzystwa Asekuracyjnego, który ubezpieczał od ognia przede wszystkim budynki miejskie; ratusz, młyn i tracz. W latach 1881 – 1896 Jakub Goldfinger pełnił funkcję wiceburmistrza miasta Nowego Targu i zasłużył się jako przedstawiciel ludności żydowskiej dla historii miasta.

W 1901 roku małżonkowie Kunegunda i Jakub Goldfinger sprzedali kamienicę oznaczoną dawnymi konskrypcyjnymi nr 13/14 Towarzystwu Zaliczkowemu. Towarzystwo to założone w 1877 roku było najstarszą na Podhalu instytucją oszczędnościowo - kredytową o statusie stowarzyszenia gospodarczego. Członkami Towarzystwa zostali mieszkańcy Nowego Targu, kupcy, rzemieślnicy oraz rolnicy z powiatu nowotarskiego. Od 1922 roku towarzystwo działało pod szyldem „Towarzystwo Rolniczo-Zaliczkowe” w Nowym Targu.

Mieszkańcami domu nr 13 byli Eduard Klimek, kasjer magistratu nowotarskiego z żoną Anną, leśniczy miejskich lasów Józef Lipiński, graf Coär Dworzak, szef stacjonujących c.k. wojsk austriackich. Tutaj zatrzymał się i zamieszkał dostojny magnat Jakub Kopp mieszczanin z Baden, który rozchorował się na febrę i zmarł 11 kwietnia 1854 roku.
Z kolei budynek oznaczony dawniej nr 14 był własnością Karola Küstla, który w 1817 roku dzierżawił grunty miejskie, pastwiska i lasy, a później Józefa Alojzego Küstla i Marianny Łasinszczanki. Józef był nauczycielem i kierował miejscową szkołą oraz pełnił funkcję kontrolera kasy miejskiej. W latach 1860 -1862 podatek od tego domu płacą już jego nowi nabywcy Jakub Goldfinger z żoną Kunegundą i Markus Goldfinger. Znacznie później bo w 1876 roku małżonkowie są właścicielami sąsiedniej kamienicy według ówczesnej numeracji oznaczonej nr 13.

W czasie II wojny światowej nieruchomość zajęta była na rzecz Rządu Generalnego Gubernatorstwa. W latach 1944 - 1945 kamienicę użytkowała Spółdzielnia ”Podhale” w Nowym Targu.

Lokatorami domu nr 11 były przede wszystkim osoby zajmujące posady urzędnicze w mieście i posiadające stałe dochody: Franz Seeger, Bazyli Tyziński, Franciszek Stadler vel Statler, Józef Żaczkiewicz z żoną Heleną Żegiestowską, Jan Döerfler, Antoni Wojcicki z żoną Jadwigą Dudzińską, Bernard Kohn z rodziną.

Na parterze kamienicy znajdowało się kilka sklepów, między innymi kupiec Aron Rossbach oferował towary bławatne i sukiennicze. Aron Aleksandrowicz prowadzili firmę „Józef Herz & Aron Aleksandrowicz” będącą składem mąki i nafty, a później koncesja firmy obejmowała handel towarami mieszanymi, artykułami spożywczymi i kolonialnymi oraz żelazem. Ponadto Aron Aleksandrowicz miał Dom Bankowy, komisyjny, spedycyjny oraz kantor wymiany walut, prowadząc czynności bankierskie i wekslowe. Reprezentował Galicyjskie Towarzystwo Naftowe „Galicja” z siedzibą we Lwowie.

Po II wojnie światowej, właścicielem kamienicy nr 11 było nadal Towarzystwo Rolniczo-Zaliczkowe, przemianowane w 1956 roku w powstałą Gminną Kasę Spółdzielczą, a po jej kolejnej reorganizacji – Kasę Spółdzielczą w Nowym Targu. Od 2002 roku właścicielem jest Bank Spółdzielczy w Nowym Targu.

Wszystkich zainteresowanych losami mieszkańców kamienic nr 12 i 13 przy nowotarskim rynku zapraszamy na następne spotkanie z Panią Barbarą Słuszkiewicz w Ratuszu 14 lutego 2013r. (czwartek) o godzinie 17.00

Joanna Voit, zdj. Dominika Wolska
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
stary cap23:03, 24 stycznia 2013
Wicher od Turbacza;....Bez powodu nie wpuszcza się ludzi w pożyczkowe maliny, aby z nich Rynek sobie upiększyć. Eurovolk czuwa i pewno wkroczy w odpowiednim czasie.
Wicher od Turbacza19:09, 23 stycznia 2013
" Nasze kamienice , Wazse ulice " !!!

To jakieś przymiarki ???
adella19:27, 22 stycznia 2013
do czytelnika:
temat wykładów obejmuje XIX i początek XX wieku, a wiec to co "boli" niektórych nowotarżan wywoła być może potrzeb opracowania od 1945 w górę...
czytelnik14:24, 22 stycznia 2013
Historia kamienic niekompletna brak danych i faktów za okres 1945-1960, kiedy i na podstawie jakich dokumentów kamienice te trafiły do rąk obecnych właścicieli.Historia większości kamienic mówi że do roku 1939 właścicielami były rodziny pochodzenia żydowskiego, które po roku 1945 do Nowego Targu nie wróciły?
adella11:07, 22 stycznia 2013
wykładów na tak dobrym poziomie merytorycznym dawno już nie było o historii Nowego Targu, materia historyczna szalenie ciekawa i naładowana taką ilością ciekawostek, które autorka rzuca z łatwością niczym "z rękawa" słuchano przez prawie 2 godziny, a jaka będzie ta zapowiadana publikacja , których od lat już nie wydawano, aż miło pomyśleć...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas