Dziewięć rzeźb przedstawia papieża-Polaka w różnych sytuacjach, na różnych etapach posługi apostolskiej i przy różnych okazjach - stojącego, klęczącego, siedzącego za biurkiem, rozkładającego ręce w geście błogosławieństwa, pozdrawiającego ludzi z okna prywatnego apartamentu w Watykanie, wypuszczającego gołębie.
Każda z rzeźb nosi symboliczny tytuł nawiązujący do Ojczyzny, Kościoła, Wiary, Świata, Ekumenii, czy biskupiego zawołania "Cały Twój".
Rzeźby oglądać można kilkakrotnie, a i tak za każdym razem zauważa się coś nowego - wpisany wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej jako swoiste odbicie w szybie, postać Stańczyka, układ gołębi tworzący zarys naszego kraju, głowę orła. Niektóre z tych elementów profesor Dźwigaj cierpliwie opisywał podczas oficjalnego otwarcia wystawy. Pozostałe czekają na odkrycie, jak ślady stóp odbite w jednej z kompozycji.
Otwarta dziś wystawa jest drugą plenerową ekspozycją prezentowaną na Rynku, który Marcin Jagła (odpowiedzialny za to przedsięwzięcie, naczelnik Wydziału Promocji) nazwał "największą nowotarską galerią sztuki". W ubiegłym roku swoje rzeźby prezentował tu Michał Batkiewicz. Okazuje się, że to właśnie pochodzący z Nowego Targu artysta - zaproponował, by kolejną wystawę stanowiły prace prof. Dźwigaja, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy. Pomysł podchwycono i jak mówił dziś burmistrz Marek Fryźlewicz połączono wydarzenie z rokiem szczególnym dla miasta. - To rok kanonizacji, rok szczególny bowiem obchodzimy 35-lecie wizyty naszego Honorowego Obywatela na nowotarskim lotnisku - przypomniał.
Profesor Dźwigaj jest twórcą około setki pomników, w tym ponad 70 - papieskich, kilkudziesięciu monumentalnych spiżowych wrót, witraży, popiersi, tablic pamiątkowych oraz medali. Jego prace znajdują się - dosłownie na całym świecie.
Na nowotarski Rynek ekspozycja trafiła z Krakowa, w połowie czerwca pojedzie do Wadowic.
Mówiąc o projekcie "Via Sancta", profesor wspomniał: - Ostatni raz widziałem się z Janem Pawłem II cztery miesiące przed Jego śmiercią. Potem czułem się w obowiązku zrealizować ten cykl. Rzeźby powstawały przez kilka lat. Po raz pierwszy były one prezentowane u stóp Wawelu podczas uroczystości beatyfikacyjnych. Następnie wystawa pojechała do Warszawy, Łomży, Szczecina, Gdańska, Lubaczowa... Na czas kanonizacji, na życzenie kardynała Dziwisza - wróciła do Krakowa, a stamtąd przyjechała do Nowego Targu. Taka to "pielgrzymująca wystawa". Potem pojedzie do Kalwarii, na Ostrów Tumski i dalej - wyjaśnia Autor.
Bliźniacza wystawa w tym samym czasie prezentowana jest we Francji. - To duplikaty, które krążą po Europie. Były w Strasburgu, Paryżu, a teraz są w Lourdes. Następnie pojadą do Portugalii, do Fatimy - dodaje.
Wystawie, która przypomnijmy prezentowana będzie na Rynku do połowy czerwca - towarzyszy starannie wydany katalog, mocno komplementowany przez Czesława Dźwigaja: "Ten katalog będzie świadectwem, przypomnieniem tego wydarzenia dla następnych pokoleń".
Folder zawierający zdjęcia i opis wszystkich rzeźb będzie można odbierać od poniedziałku w nowotarskim Ratuszu.
Poniżej w galerii - zdj. Michała Bachulskiego, zdjęcia z wernisażu autorstwa Mateusza Zamojskiego można obejrzeć tutaj.
s/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas