Szlaki dobre, ale tylko na terenie parków - podhale24.pl
Piątek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny
Jabłonka
Rain
17°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 70 %
Rain
18°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 74 %
Rain
21°
Wiatr: 12.528 km/h Wilgotność: 51 %
Rain
20°
Wiatr: 13.032 km/h Wilgotność: 45 %
Rain
24°
Wiatr: 15.156 km/h Wilgotność: 53 %
Rain
19°
Wiatr: 8.964 km/h Wilgotność: 75 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
05.07.2014, 10:44 | czytano: 2196

Szlaki dobre, ale tylko na terenie parków

Szlaki górskie przebiegające przez tereny parków Babiogórskiego i Tatrzańskiego są dobrze utrzymane, prawidłowo i widocznie oznakowane, a tym samym gwarantują bezpieczeństwo turystom. Niestety poza terenami parków sytuacja przedstawia się o wiele gorzej - ocenia Najwyższa Izba Kontroli.

NIK przeprowadził kontrolę stanu szlaków górskich poza terenami parków narodowych. Był to jeden z elementów większej kontroli, podczas której badania finansowanie górskich służb ratunkowych i ratownictwo narciarskiej.

- W Polsce nie ma instytucji odpowiedzialnej za utrzymanie sieci szlaków - czytamy w komunikacie NIK podsumowującym kontrolę. - Zajmuje się tym głównie PTTK, ale stowarzyszenie to nie jest zobowiązane do koordynacji znakowania i utrzymania szlaków. Brak kompleksowego rozwiązania co do gospodarowania w tym obszarze, prowadzi w efekcie do zanikania szlaków lub wytyczania nowych, które kolidują z już istniejącymi.

- Również przyjęte zasady finansowania nie sprzyjają utrzymaniu szlaków w odpowiednim stanie. Opierają się one głównie na dotacjach z ministerstwa sportu i samorządów, ale to czy PTTK je otrzyma i w jakiej wysokości zależy od dobrej woli przyznających. Przykładowo w 2012 r. PTTK nie otrzymało z Ministerstwa Sportu i Turystyki żadnej dotacji na odnowienie szlaków (także górskich). Właśnie z braku pieniędzy tylko w Małopolsce nie zostało odnowionych 575 km szlaków górskich - piszą autorzy raportu.

Zdaniem kontrolujących, utrzymanie szlaków górskich utrudnia również ich nieuregulowany stan prawny i wynikające z tego roszczenia właścicieli terenów przez które szlaki te przebiegają. - Właściciele terenu nie zawsze są zainteresowani ich utrzymywaniem i często po prostu blokują korzystanie ze szlaków. Zdaniem NIK konieczne jest jednoznaczne uregulowanie zagadnień związanych z odpowiedzialnością i finansowaniem utrzymania szlaków turystycznych - czytamy.

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
...15:43, 5 lipca 2014
Kiepsko to w Gorcach. I szlaki i oznakowanoe.
A.Z.15:34, 5 lipca 2014
Racja, szlaki, szczególnie poczatkowe odcinki sa kiepsko oznaczone i to nie z winy znakarzy ale właścicieli działek lub samych "turystów". Drzewa z oznaczeniami szlakow sa wycinane, kamienie przewracane, na płotach znaki sa zamalowane, tabliczki kierunkowe połamane. Ostatnie moje bładzenia: czerwony szlak ze Starych Wierchów na Maciejowa - kiedyś na rozstaju dróg na Bardo stał drogowskaz"do schroniska" i charakterystyczna wiata.Teraz ich nie ma, oznaczenia na drzewie nie widać i skręca sie w piekna polną drogę do Olszówki. Drugi szlak, czarny z Klikuszowej na Bukowine. Po dojściu do lasu gubi sie szlak natychmiast, na szczęście z pomocą GPSu dociera się ostatecznie się na szczyt do szlaku. Samo skrzyzowanie szkaków na Bukowinie Obidowskiej bez zadnych kierunkówskazów.
:) dla ekstremalistów - szlak czarny z Lubomierza na Kudłoń -spróbujcie znaleźć szlak między os. Kozyry a wejściem do lasu
Babia11:12, 5 lipca 2014
To jakaś bzdura. Chodziłem zielonym szklakiem na Babią Górę i oznaczona były kiepski i często wprowadziły w błąd turystów którędy iść. Była taka sytuacja, że chodziliśmy główną drogę i dalej, dalej a potem okazało się, że należy skierować w wąską drogę aby iść dalej ale nie było oznakowania! Namalowany zielony szlak na drzewie był widoczny dopiero około 20 m od głównej drodze. Normalne wstyd.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas