Czwartek, 13 maj 2021, Imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty
Rabka Zdrój i okolice
Rain
17°
Wiatr: 9.108 km/h Wilgotność: 96
Rain
17°
Wiatr: 9.036 km/h Wilgotność: 97
Rain
14°
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 96
Rain
15°
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 96
Clouds
15°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 89
Rain
16°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 97
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
16.07.2014, 12:16 | czytano: 2972

Radni zdecydują o pozbawieniu Iwana Zołotara tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu

NOWY TARG. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Małopolska złożył wniosek o odebranie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu Iwanowi Fiodorowiczowi Zołotarowi. Sprawą tą zajmą się radni podczas piątkowej sesji.

Przygotowana uchwała brzmi: "Pozbawia się tytułu "Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu" Pana płk. Iwana Fiodorowicza Zołotara, wobec stwierdzenia, że nadanie tego tytułu nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd co do bohaterstwa i charakteru czynów dokonanych w okresie II Wojny Światowej oraz tego, że uhonorowany bezpośrednio po II Wojnie Światowej dopuścił się wielu czynów, którymi działał na szkodę Narodu Polskiego i Niepodległościowego bytu Państwa Polskiego, wskutek których stał się niegodny przyznania tytułu."

Zołotar był dowódcą grupy specjalnej złożonej z funkcjonariuszy NKWD. W 1944 roku kierował na Podhalu sowieckim zgrupowaniem dywersyjnym.

Wniosek o odebranie mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu złożył Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Małopolska. Napisano w nim, że "pozbawienie Zołotara tytułu jest ze wszech miar uzasadnione a wręcz konieczne".

Ta sprawa ciągnie się od kilku lat. A nawet od kilku kadencji. W tym czasie zbierano opinie historyczne, spierano się o sens takiego kroku, ale głównym powodem przeciągania sprawy był brak organu opiniującego taki wniosek. Chodzi o nowotarską Kapitułę Honorową, która kilka lat temu formalnie przestała istnieć. Próby powołania jej na nowo rozbijały się o spory dotyczące jej składu.

Wreszcie radni podjęli nową uchwałę o wyróżnieniach i zasadach ich przyznawania oraz odbierania. Teraz, decyzję taką jak ta, dotycząca Zołotara - można podjąć bez udziału Kapituły Honorowej. Wystarczy wniosek złożony albo przez 300 mieszkańców, albo przez organizację, czy stowarzyszenie, komisję Rady Miasta, czy burmistrza.

Wracając do Honorowych Obywateli Nowego Targu, którzy budzą spore wątpliwości to jest ich trzech.

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu działająca w IPN przesłała już dwa lata temu informację historyczną dotyczącą Iwana Zołotara, Iwana Driachłowa oraz Piotra Wdowina. W opinii historyków - pracowników Biura Edukacji Publicznej IPN czytamy: "dopóki trwała okupacja niemiecka działające w Polsce sowieckie oddziały dywersyjne (w tym jednostki Zołotara) z zasady oficjalnie nie ujawniały przygotowań do likwidacji polskich struktur państwowych. Dowódcy sowieckich oddziałów zachowywali pozory poprawnych i z reguły życzliwych stosunków z jednostkami miejscowej polskiej partyzantki niepodległościowej. Sprzyjały temu również akcje bojowe przeciw Niemcom, w których uczestniczyły jednostki polskie i sowieckie. Pozory życzliwości i sojuszniczej przyjaźni z jednej strony pomagały jednostkom Zołotara w znalezieniu zaplecza aprowizacyjnego i informacyjnego wśród miejscowej ludności, z drugiej - służyły zwiększeniu możliwości penetracji wywiadowczej polskich oddziałów AK i przygotowania akcji represyjnych w przyszłości"./.../ "Wbrew faktom lansowano i narzucano jako obowiązujące tezy, że członkowie sowieckich oddziałów dywersyjnych walczyli o wolność i niepodległość Polski. Nadanie Iwanowi Zołotarowi honorowego obywatelstwa powiatu nowotarskiego i miasta Nowego Targu w dniu 26 stycznia 1968 r. było jednym z typowych wówczas sposobów zakłamywania najnowszych dziejów Polski".

Na podobnej zasadzie jak Zołotara próbowano w celach propagandowych lansować w okresie PRL postaci frontowych dowódców Armii Czerwonej, którzy służyli w jednostkach zajmujących w 1945 r. powiat nowotarski.

W latach 1973 i 1974 honorowe obywatelstwo Nowego Targu nadano Iwanowi Driachłowowi dowódcy sowieckiej 167. Dywizji Strzeleckiej Armii Czerwonej której oddziały zajmowały Nowy Targ i okolice w 1945 r. oraz Piotrowi Wdowinowi - szefowi sztabu 1. dywizjonu 576. pułku artylerii 167. Dywizji Sowieckiej.

W opinii IPN czytamy: "Wydaje się oczywiste, iż w aktach nadania honorowych obywatelstw nie tyle chodziło o ich indywidualne zasługi, ile widziano w tym sposób na symboliczne podkreślenie pozytywnej roli Armii Czerwonej w historii lokalnej i ogólnopolskiej".

s/
najnowsze informacje
komentarze
sorok czetwiortyj 4411:03, 17 lipca 2014
Zolotar uratowal kolegów partyzatow bo armia czerwona szla jak burza i przeszla by po nich jak poBCH w lubelskim a tak podal namiar ze partyzanckie oddzialy sa po prawej stronie rzeki.po nadto od 33 lat nie żyje ciszej radni nad grobami.
195809:48, 17 lipca 2014
Patrząc obiektywnie historii nie zafałszujesz - to jednak Armia Czerwona wyzwolila NT a nie wojska USA czy Anglii.Moje zdanie jest takie - ciszej nad grobami,pomnikami,bo w ramach retorsji na Wschodzie może być to samo.I jaki byłby krzyk,gdyby cosik podziało się w Katyniu,Charkowie czy na Orlętach we Lwowie - Widziałem nowe tabliczki na żolnierzach radzieckich na cmentarzu - brawo - Zmarły to zmarły obojętnie jakiej nacji.Zrobilem sonde wsrod znajomych - 12 osob - 3 wiedzialo kto to Zołotar,o reszcie ani slowa.Ktos Akowców znów podpuscił - wybory......pozdrawiam słonecznie..............
analityk09:11, 17 lipca 2014
Nie palcie ,, ołtarzy ,, przeszłości bo nie wiecie gogo może sięgnąć ten ogień !
pliks20:12, 16 lipca 2014
dajo - odbierajo - sami nie wiedzo co gadajo!
ta ruda17:26, 16 lipca 2014
Naprawdę bardzo ważna decyzja dla ludzi bez pracy, mieszkań i normalnych perspektyw, czyli ok 50 %rodaków. Może by tak odebrac honorowe obywatelstwa tym żyjącym od afery taśmowej, paliwowei, pedofilom etcetera.
Umarłych to szkoda ruszać....
kerr16:06, 16 lipca 2014
Podpisuję się pod wpisem "R" !!! Nie miejcie pretensji do radnych bo tacy radni jacy ich wyborcy i Morawa też ma swoich wyborców.
org15:35, 16 lipca 2014
A kogo to obchodzi? znaleźli się historycy nowotarscy za naszą kasę pier...łami się zajmują. Może jeszcze ognia mianujcie honorowym obywatelem NT. A potem będziecie się kłucić przez kolejną kadencje czy był bohaterem czy nie.
R.13:12, 16 lipca 2014
Tak się zastanawiam, który którykolwiek z radnych ma jakieś pojęcie o nowotarskiej historii? Czy to, kim był Zołotar i z kim się "układał" jest im znane? Może być nieciekawie, bo nagle się okaże, że wielu przodków nowotarskich notabli dorobiło się dzięki radzieckiemu generałowi. Lepiej nie ruszać, tym bardziej, że przedstawiciele naszej "elity" delikatnie mówiąc to ludzie ograniczeni intelektualnie, widzący koniec własnego nosa i zbliżające się wybory.
Miescon12:53, 16 lipca 2014
A zróbcie to w końcu do jasnej cho... ! - wtedy Pan Radny Morawa zacznie się zajmować poważnymi sprawami dla Miasta jak czynniki ekonomiczne i zacznie myśleć jak gazda, bo mu w końcu się zrobi miejsce w głowie na gazdowskie myślenie a nie na machanie przenajświętszą biało-czerwoną przed nosem. A może nawet nauczy się czytać i rozumieć wszystkie składowe budżetu? Wyczyśćcie te wszystkie tematy zastępcze, nazwijcie przy okazji wszystkie ronda naokoło jak Radny chce i zajmijcie się w końcu i spokojnie gazdowaniem. Mam nadzieję, że ten ambitny wysiłek zmiany programowej wyjdzie wszystkim ino na dobre.
sebcio12:32, 16 lipca 2014
Zołotar przybył na Podhale z misją wszczęcia walk pomiędzy Niemcami a Polakami w przededniu ofensywy radzieckiej. Imprezował w ochotnickich lasach siejąc antyniemiecką propagandę (którą ja również i dzisiaj kupuję, ponieważ Niemcy nie mieli żadnego prawa okupować Podhala w latach 1939-1945, więc nie dziwię się że ludność Podhala darzyła rosyjskiego antyhitlerowca, jakim Zołotar z pewnością był, olbrzymią sympatią). Żegnając się jednak z Podhalem, Zołotar dokonał celu swojej prawdziwej misji gdy zabił niemieckich strażników aby Niemcy powzięli odwet na Polakach. Bez żadnego ryzyka, bez żadnych konsekwencji dla siebie, wcale nie musząc tego robić bo opuszczał już nasz teren, Zołotar zastrzelił paru Niemców aby ci zabili po stu Polaków za każdego zabitego jednego Niemca. I temu Zołotarowi przyznano tytuł honorowego obywatela Nowego Targu - wstyd i hańba! Hańba że w ogóle dopiero teraz ten tytuł się mu odbiera - co robili tacy skądinąd aktywni domorośli historycy przez tyle długich lat po 1989 roku?
xyz12:26, 16 lipca 2014
A zajmijcież się kuźwa żywymi, a zmarłych zostawcie w spokoju.Będą przez godziny gęby strzępić - odebrać czy nie - bohaterowie od siedmiu boleści..... a żaden tchórz ani jednego spotkania z wyborcami nie zrobił
oli12:21, 16 lipca 2014
A teraz patrzymy który z radnych będzie przeciwko.A co, porypanych i ''lojalnych'' mamy dość w dzisiejszej Polsce.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij