Nowa siedziba Muzeum Pienińskiego (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Zakopane
Clouds
Wiatr: 10.692 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 11.196 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 10.26 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 84 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
24.08.2014, 20:19 | czytano: 2373

Nowa siedziba Muzeum Pienińskiego (zdjęcia)

W sobotę uroczyście została zamknięta dotychczasowa siedziba szczawnickiego Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya. Ostatni eksponat został przewieziony do nowego budynku w Szlachtowej przy ul. Łemkowskiej przystrojoną dorożką, za którą z Pl. Dietla do Szlachtowej jechał korowód dorożek i wozów konnych z zaproszonymi gośćmi na otwarcie muzeum.

Powstałe w 1959 r. Muzeum Regionalne w Szczawnicy swoją pierwszą lokalizację miało w salach Dworca Gościnnego, a pomysłodawcą założenia muzeum był w 1919 r. Konstanty Kietlicz Rayski – malarz i pisarz, którego inicjatywę poparł młody literat osiadły w Szczawnicy - Jan Wiktor.

Jednakże ideę powołania do życia muzeum wcielili szczawniccy górale Michał Słowik, Stanisława Dominika, Wojciech Majerczak i Władysław Malinowski. To osoby, które oddały do muzeum pierwsze eksponaty i doprowadziły do spełnienia myśli o powstaniu muzeum, w którym zaczęto zbierać zabytki kultury regionu Szczawnicy, Szlachtowej i Jaworek, zachowując w ten sposób pamięć o przeszłości dla teraźniejszości i przyszłości.

Po pożarze Dworca Gościnnego w 1962 r. ocalone zbiory przechowywano w piwnicach budynku. W 1972 r. przeniesiono je do zabytkowej Willi Pałac przy Pl. Dietla, gdzie do 23 sierpnia br., dnia w którym uroczyście zamknięto Muzeum, zdając klucze właścicielom budynku rodzinie Państwa Mańkowskim.

- Jesteśmy wdzięczni właścicielom Willi Pałac, w którym przez czternaście lat mogliśmy zbierać i udostępniać turystom nasze zbiory muzealne. Jednocześnie cieszymy się z faktu, że Muzeum uzyskało nowy, własny budynek, który jest na pewno obszerniejszy, umożliwiając jeszcze lepsze pokazanie posiadanych zbiorów i jednocześnie ich dalsze powiększanie – podkreśliła Barbara Węglarz, kustosz szczawnickiego Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya.

Muzeum obecnie mieści się w wyremontowanym budynku po pomieszczeniach dawnej Straży Granicznej. Symbolicznego otwarcia, czyli przecięcia belki – szlabanu dokonali Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego i Grzegorz Niezgoda, Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, a obiekt poświęcił proboszcz kościoła pw. Św. Wojciech w Szczawnicy ks. Franciszek Bondek.

Na uroczystości otwarcia muzeum obecni także byli przedstawiciele władz samorządowych Szczawnicy, duchowieństwa, przedstawiciele samorządu województwa z Leszkiem Zegdą przewodniczącym Komisji Kultury Województwa Małopolskiego, radni Barbara Dziwisz i Jan Hamerski oraz przedstawiciele Starostwa Nowotarskiego z Bogusławem Waksmundzkim, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, goście ze Słowacji, dyrektorzy instytucji kultury, rodzina Mańkowskich.

Zebranych powitał Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, którego Muzeum Pienińskie im. J. Szalaya jest Oddziałem. Podziękował on wszystkim osobom, które przyczyniły się do otwarcia muzeum w obecnym miejscu.

- Jako opiekun zbiorów pienińskich jestem szczęśliwa, że mają one nareszcie swój dom, własny dom. Myślę, że będzie to dobry dom, a wszystkie dotychczasowe siedziby, choć bardzo nam przyjazne, były dla muzeum mieszkaniami lokatorskimi – powiedziała podczas otwarcia muzeum Barbara Węglarz, kustosz Muzeum Pienińskiego.

Otwarcie w nowych podwojach Muzeum Pienińskiego było okazją do prezentacji rzemiosła, degustacji regionalnych potraw przygotowanych przez członów szczawnickiego Oddziału Związku Podhalan oraz obejrzenia występów artystów z Węgier i Polski występujących w Szczawnicy w związku z Dniami Przyjaźni Polsko-Węgierskimi.

Nowa siedziba Muzeum, to obszerne sale wystawowej podzielone tematycznie na Galerie Dunajca i Pienin, w której znajdują się zbiory etnograficzne przedstawiające zamki i warownie, kościół w Szczawnicy i cerkiew na Rusi Szlachtowskiej, Bóżnica, stroje Górali i Rusinów izbę regionalną, druciarstwo, pasterstwo, flisactwo i godła szalayowskie.

Druga część ekspozycji to wystawa eksponatów historycznych związanych z uzdrowiskiem, Dworcem Gościnnym z atelier fotografa Awita Szuberta, naukowcy, artyści i pisarze w Szczawnicy, okres II Wojny Światowej oraz zbiory poświęcone granicy.

Po otwarciu muzeum goście zwiedzający sale muzealne dokonywali pierwszych wpisów do księgi Muzeum.

Tekst i fot. Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas