Czwartek, 06 maj 2021, Imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty
Rabka Zdrój i okolice
Clear
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 81
Clear
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 81
Clear
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 81
Clear
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 70
Clear
Wiatr: 7.452 km/h Wilgotność: 90
Clear
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
19.10.2015, 00:09 | czytano: 2901

Zakończenie sezonu pasterskiego - redyk w Ochotnicy Górnej (zdjęcia)

W Ochotnicy Górnej na zakończenie roku pasterskiego odbył się uroczysty redyk.

W piątek po południu odbyła się prelekcja z udziałem gości – pasterzy z Kirgistanu – pt. „Jak w środkowej Azji potrafią żyć z przetwórstwa wełny z górskich owiec”. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kaplicy w Jamnem prowadzoną przez nowego ochotnickiego proboszcza ks. dr Stanisława Kowalika. Podczas mszy dziękowano Panu Bogu za pomyślny sezon i szczęśliwy powrót z pastwisk oraz podarowano proboszczowi gałkę oscypka i owczą skórę.

Następnie przepędzono stado owiec spod kaplicy w Jamnem aż do centrum wsi. Tam, na placu obok remizy strażackiej odbyły się dalsze uroczystości, które poprowadził miejscowy baca, Jarek Buczek.

Przywitał on przybyłych gości, zwłaszcza, że niektórzy przebyli ponad 5 tys. km. Następnie podziękował swoim juhasom za pomoc, wsparcie i wspólną ciężką pracę przez prawie pół roku sezonu pasterskiego.

Baca Jarek złożył także podziękowania za okazane zaufanie, wręczając okazjonalne dyplomy gospodarzom, którzy oddali swoje stada pod jego opiekę.

Podczas ochotnickiego, jesiennego redyku można było posłuchać regionalnej muzyki, skosztować miejscowych specjałów: oscypków, bundzu, żętycy czy koziego sera oraz zobaczyć pokaz wiązania tradycyjnego nakrycia głowy zamężnych kobiet w Kirgistanie.

Tekst i zdj. Joanna Dziubińska
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
gorcowy09:58, 19 października 2015
Bardzo wartościowa inicjatywa , gorczańska kultura , pasterskie zwyki , góralska śleboda to najpiękniejsze dziedzictwo przodków , które w tych czasach , podobnie jak wiarę ojców , trzeba szczególnie pielęgnować .
jaga207:31, 19 października 2015
Ochotnickie polany zarastaja chwastami , dobrze że owce coś z tego mają. Dzisiaj własciciele polan najchętniej by palili trawy bo im się kosić nie chce
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij