Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego
Jabłonka
Snow
-6°
Wiatr: 12.348 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
-6°
Wiatr: 10.152 km/h Wilgotność: 78 %
Snow
-6°
Wiatr: 16.164 km/h Wilgotność: 86 %
Snow
-5°
Wiatr: 17.568 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-4°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-7°
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
122
Zakażonych
2
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
79
43
Zgonów
1
1
Na kwarantannie
1594
840
Wykonanych testów
289
182
29.11.2015, 13:04 | czytano: 2420

GOPR i ITAKA łączą siły

W siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Zarządem Głównym GOPR w Zakopanem, a Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA.

Fundacja ITAKA zorganizowała kolejną konferencję ekspercką pod hasłem „Poszukiwania osób zaginionych”. Spotkanie dotyczyło problemu, jakim jest poszukiwanie osób zaginionych w terenie otwartym.

Zebrało się liczne grono osób związanych z tym zagadnieniem, ekspertów i praktyków, obecni byli przedstawiciele m.in. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Biura Rzecznika Praw Dziecka, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, GOPR-u, grup poszukiwawczo-ratowniczych oraz organizacji pozarządowych.

- Zaginięcie to sytuacja kryzysowa, w której często zagrożone jest ludzkie życie. Aby szanse na znalezienie osoby żywej były największe, działania poszukiwawcze należy podjąć natychmiast. Jest to istotne zwłaszcza w przypadkach zaginięć na otwartym terenie, które dotyczą dzieci, osób starszych, chorych lub w kryzysie samobójczym, gdyż one są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo (wychłodzenie, urazy, próby samobójcze). W tym kontekście niezwykle ważna wydaje się dobra i efektywna współpraca w poszukiwaniach pomiędzy poszczególnymi jednostkami zarówno państwowymi, jak i tymi, które działają ochotniczo - podkreśla dyrektor Fundacji ITAKA Sylwia Kaczan.

Podczas pierwszej części konferencji zostały przestawione badania dotyczące potrzeb i zasobów jednostek biorących udział w poszukiwaniach terenowych. Badanie zostało przeprowadzone wśród organizacji poszukiwawczo- ratowniczych, grup GOPR-u oraz wśród funkcjonariuszy Policji. Jego wyniki omówiła Sylwia Kaczan.

Podczas drugiej części konferencji starszy instruktor Ratownictwa Górskiego GOPR (z Grupy Podhalańskiej) Rafał Chrustek przedstawił „anatomię” akcji poszukiwawczej. Słuchacze mogli dowiedzieć się, jak wygląda poprawnie przeprowadzona akcja poszukiwawcza, jakie w praktyce występują zagrożenia i co robić, żeby ich uniknąć.

Podczas konferencji Alicja Tomaszewska, Prezes Fundacji ITAKA podpisała w imieniu Fundacji porozumienie o współpracy z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (GOPR), reprezentowanym przez Prezesa GOPR, Jana Łuszczewskiego i Naczelnika GOPR, Jacka Dębickiego.

"Swoją reprezentację podczas konferencji miały także wszystkie pozostałe grupy GOPR. Było nam niezmiernie miło gościć również, tak liczną reprezentację ratowników ochotników, którzy przyjechali na konferencję z całej Polski" - podkreślają organizatorzy spotkania z ITAKI

źródło: ITAKA, opr.s/ zdj. Piotr van der Coghen
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas