Czwartek, 13 maj 2021, Imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty
Zakopane i okolice
Rain
17°
Wiatr: 9.108 km/h Wilgotność: 96
Rain
17°
Wiatr: 9.036 km/h Wilgotność: 97
Rain
14°
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 96
Rain
15°
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 96
Clouds
15°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 89
Rain
16°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 97
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
18.12.2015, 09:59 | czytano: 1627

Rozpoczęła się debata nad utworzeniem Zakopiańskiego Centrum Kultury

zdj. Piotr Korczak

Na sesji Rady Miasta Zakopane zaczęła się debata na temat utworzenia Zakopiańskiego Centrum Kultury. Projekt połączenia Biura Promocji Zakopanego z Miejską Galerią Sztuki, galerią sztuki ludowej i Centrum Kultury "Jutrzenka" budzi kontrowersje.

Najgoręcej połączeniu sprzeciwiają się ci, którzy uważają, że powstanie ZCK będzie oznaczało likwidację Miejskiej Galerii Sztuki.

Podczas trwającej w Zakopanem sesji Rady Miasta, na której ma zapaść decyzja o połączeniu placówek i powstaniu Zakopiańskiego Centrum Kultury, prawnik przedstawiający projekt uchwały podkreślał, że głównym celem stworzenia nowego centrum jest zapewnienie ciągłości działania galerii miejskiej i biura promocji oraz usprawnienie wykonywania zadań gminy. W przypadku Miejskiej Galerii Sztuki przywołał fakt, że w przeszłości nie miała ona samodzielnego bytu prawnego, tylko była częścią Biura Wystaw Artystycznych. I teraz ma być podobnie.

Po konsultacjach społecznych do statutu jednostki wprowadzone zostało stanowisko wicedyrektora, który odpowiedzialny będzie za działalność artystyczną Miejskiej Galerii Sztuki.

Co jest największym zaskoczeniem, według nowych regulacji w zakresie zadań nowej instytucji nie będzie organizacji festiwali. Ta część zadań, przede wszystkim festiwal Folkloru Ziem Górskich, przeniesiona zostanie do Wydziału Kultury Urzędu Miasta.

W temacie utworzenia nowej jednostki zabrał głos Zbigniew Szczerba. Zwrócił uwagę na fakt, że wiele osób protestuje nie przeciw powstaniu nowego centrum, ale przeciwko temu, że łączy się jednostki kultury, które mają całkowicie różne zadania.

Radny Szczerba zwrócił uwagę, że w dyskusji na temat połączenia jednostek promocja miasta zeszła na drug plan tak, jakby w tej dziedzinie wszystko było idealnie.

-Trzy i pół miesiąca dyskutujemy tylko o kulturze i działalności Miejskiej Galerii Sztuki. A ta działa przecież dobrze. - mówił radny.

Radny Twojego Zakopanego zaproponował alternatywne rozwiązanie - stworzenie jednostki pod nazwą Miejska Galeria Sztuki, której podlegać będą nowo utworzone centrum kultury „Czerwony Dwór” i „Jutrzenka”, która ma przejść pod kuratelę miasta.

Zbigniew Szczerba zwrócił również uwagę na fakt, że burmistrz Leszek Dorula zapewniał, że przed podjęciem właściwej uchwały radni mieli zapoznać się z analizą finansową, pokazującą oszczędności, które przyniesie reorganizacja. Tego dokumentu do dzisiaj nie ma.

Kolejną osobą, która zabrała głos w dyskusji jest burmistrz Leszek Dorula. Podsycanie awantury wokół likwidacji Galerii Miejskiej zarzucił byłemu wiceburmistrzowi Mariuszowi Koperskiemu. Radnemu Zbigniewowi Szczerbie zarzucił bycie marionetką w rękach Janusza Majchra i Łukasza Chmielowskiego oraz innych osób z obozu byłych władz miasta.

pk/ zdjęcia Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Władysław.17:12, 18 grudnia 2015
Galeria Sztuki niech się utrzymuje z własnych środków oraz pani dyrektor.
Podatnicy nie chcą utrzymywać tego cacka niech utrzymuje się z biletów wstępu.Taka jest logika jakiejkolwiek działalności .
baciok@10:31, 18 grudnia 2015
Na zjęciach Jasiu Gluc pięknie sie prezentuje.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij