Inauguracja Roku Szalayowskiego. Uroczysta sesja w Szczawnicy - podhale24.pl
Niedziela, 5 maja
Imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa
Zakopane
Rain
15°
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
16°
Wiatr: 8.496 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
15°
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
19°
Wiatr: 0.792 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
17°
Wiatr: 8.496 km/h Wilgotność: 77 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
10.01.2016, 14:44 | czytano: 2102

Inauguracja Roku Szalayowskiego. Uroczysta sesja w Szczawnicy

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy oficjalnie ustanowiono rok 2016 Rokiem Szayalowskim. Jest to hołd oddany założycielowi uzdrowiska Józefowi Szalayowi. W uroczystości udział wzięli m.in. Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Komendy i Konsul Węgier Sandor Nedeczky.

Dyrektor Muzeum Pienińskiego Barbara Węglarz przybliżyła zebranym postać tego węgierskiego ziemianina, który odziedziczył po ojcu a następnie rozbudował uzdrowisko Szczawnica. Ambicją jego było uczynienie ze Szczawnicy uzdrowiska dorównującego najbardziej znanym europejskim kurortom.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gąsienica przedstawił plan obchodów na cały rok. W lutym, w rocznicę urodzin Szalaya będzie organizowany tzw. Kulig Szalayowski połączony ze wspólnym biesiadowaniem przy ognisku i węgierskiej muzyce. W marcu w dniu imienin Józefa w Muzeum Pienińskim odbędą się dni patrona, które uświetni koncert muzyki węgierskiej. Po Świętach Wielkanocnych delegacja ze Szczawnicy pojedzie na Węgry do miejscowości Bony, skąd pochodzi rodzina Szalayów, aby wziąć udział w uroczystościach odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Pod koniec kwietnia planowane jest uroczyste otwarcie sezonu turystycznego i flisackiego, podczas którego odbędzie się Szalayowski Spływ Dunajcem i koncert na płycie parkingu w Pieninach. W maju, w 140 rocznicę śmierci Józefa Szalaya na starym cmentarzu odbędzie msza polowa, a na placu Dietla zostanie otwarta wystawa dotycząca tego znakomitego węgierskiego rodu. Na czerwiec zaplanowano grę uliczną dla dzieci i młodzieży, dotyczącą tablic szalayowskich. W lipcu odbędą się Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, podczas których odbędzie się m.in. Festiwal Smaków oraz nocny spływ Dunajcem.

W sierpniu przewidziano promocję wydawnictw o tematyce związanej z Szalayem. We wrześniu zaplanowana jest uroczystość pod nazwą „Imieniny ulicy Szalaya”, natomiast w październiku odbędą się uroczystości zakończenia sezonu turystycznego i flisackiego, podczas których można się spodziewać kolejnego ciekawego koncertu. W listopadzie zostanie przygotowany film z obchodów, który zostanie zaprezentowany grudniu na uroczystej sesji kończącej Rok Szalayowski

- Ogłoszenie roku 2016 Rokiem Szalayowskim spowodowane jest znaczącą dla społeczności lokalnej rocznicą upamiętniającą 140 rocznicę śmierci Józefa Szalaya – twórcy pienińskiego kurortu, inicjatora i organizatora pierwszych spływów Przełomem Dunajca. Chcąc wyrazić nasz hołd i pamięć dla twórcy uzdrowiska pragniemy w bieżącym roku zorganizować szereg wydarzeń i uroczystości, które przybliżą nam postać Józefa Szalaya i dzieła, które pozostawił, i z którego jako kolejne już pokolenie możemy dzisiaj korzystać – mówił podczas sesji burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda

Joanna Dziubińska
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
marek borski09:21, 11 stycznia 2016
co za idiota układał flagi! Przecież nasza POLSKA ma być na środku ale kto o tym wie w tym prymitywnym urzędzie!
szarp_szeperd19:02, 10 stycznia 2016
Jeszcze trochę i dojdzie do tego że Szczawnica zorganizuje referendum o przyłączenie do Węgier - a tak na poważnie: to był czas zaborów i zaborca rządził pod siebie a nie żeby ojczyzna się odrodziła (zaborca prowadził politykę dziel i rządź), wrogowie ojczyzny za lojalność nadawali włości i honory i choć dobrze że akurat ten człowiek okazał się postępowym i uczonym, to jednak gdyby nie Szalay to kto inny odkryłby wody mineralne i wpadł na pomysł ze spływem Dunajcem (nawet gdyby Einstein zginął na dzień przed ogłoszeniem swojej teorii względności to jej odkrycie opóźniłoby się co najwyżej o około dwóch tygodni bo już inni naukowcy byli równie blisko jej sformułowania; naprawdę nie ma ludzi niezastąpionych i okres kultu jednostki mamy już na szczęście za sobą). Ktoś mógłby też czasem zastanowić się jak tę wielką od pewnego czasu miłość polsko-węgierską w Szczawnicy postrzegają Słowacy, a więc kraj, którego wręcz istnieniu się niejako zaprzecza organizując takie uroczystości. Dlaczego nie zaproszono przedstawicieli Słowacji? Jak można tak lekceważyć naszego bezpośredniego południowego sąsiada, który z uwagi na historyczne uwarunkowania ma powody do obaw, bo przecież kiedyś w ogóle nie było państwa słowackiego tylko od razu Węgry.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas