Lidia Rosińska-Podleśny - nowa szefowa Miejskiej Galerii Sztuki - podhale24.pl
Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 8.892 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 6.804 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 11.34 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 12.924 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
60 %
Nowy Targ
90 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 45 | 90 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
16.03.2016, 19:00 | czytano: 4028

Lidia Rosińska-Podleśny - nowa szefowa Miejskiej Galerii Sztuki

ZAKOPANE. Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher na stanowisko swojego Zastępcy ds. artystycznych powołała Lidię Rosińską-Podleśny. Zgodnie ze statutem będzie ona odpowiedzialna za funkcjonowanie Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego.

zdj. P. Kyc, arch. UM Zakopane
zdj. P. Kyc, arch. UM Zakopane
Lidia Rosińska-Podleśny – zakopianka urodzona w 1967r. – jako magister sztuki w dziedzinie rzeźby posiada niezbędną do kierowania Galerią wiedzę i doświadczenie. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, broniąc dyplom w pracowni prof. Adama Myjaka. Z jego rekomendacji jeszcze w trakcie trwania studiów wyjechała na pierwsze Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie. Od tej pory uczestniczyła w 53 sympozjach i plenerach. Jej wielkogabarytowe rzeźby z kamienia i drewna rozsiane są po całym świecie. Jednocześnie prezentowała swoje prace na 45 wystawach w kraju i za granicą. Zajmowała się również pracą pedagogiczną w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej w Zakopanem.

- Pani Lidia Rosińska-Podleśny przedstawiła wstępne założenia i wizje programowe funkcjonowania Miejskiej Galerii Sztuki. Znalazły się wśród nich przede wszystkim plany ożywienia Galerii, która ma stać się miejscem tętniącym życiem i jak najlepiej służyć mieszkańcom i turystom. Wspólnym zadaniem Galerii i ZCK będzie koordynacja działań związanych z upowszechnianiem aktywności Galerii, konieczne jest usprawnienie planowania i organizacji wystaw. Podjęłam już decyzje w sprawie wspólnego nadzoru finansowego oraz ujednolicenia procesów zarządczych dla obu struktur. Jestem przekonana, iż pozwoli to ograniczyć koszty oraz podnieść poziom specjalizacji prowadzonych aktywności. Jesteśmy w trakcie prac nad powołaniem Rady Programowej dla obu Instytucji, jej rolą będzie wspieranie i opiniowanie naszych planów - mówi Beata Majcher Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury.

- Podstawą mojej koncepcji są rzetelnie przygotowane przez kuratorów wystawy monograficzne, przeplatane wystawami przekrojowymi, zbiorowymi i tematycznymi. Konieczne jest także formalne zróżnicowanie wystaw, czyli prezentowanie zarówno sztuki tradycyjnej - malarstwa, rzeźby, grafiki i rysunku, ale również fotografii, sztuki użytkowej i nowych mediów. Z kolei mała sala, jako „galeria debiutów”, służyć będzie do promocji młodej sztuki. Wszystko w odpowiednich proporcjach i na dobrym poziomie – zapewnia Zastępca Dyrektora Zakopiańskiego Centrum Kultury Lidia Rosińska-Podleśny.

Wśród ambitnych planów nowej dyrekcji Zakopiańskiego Centrum Kultury są także spektakularne monograficzne wystawy znanych i cenionych artystów oraz organizacja konkursu w formie Biennale lub Triennale tematycznie związanego z Zakopanem. Jednocześnie w najbliższych miesiącach, w ramach wywiązania się z dotychczasowych zobowiązań, Galeria realizowała będzie zaplanowane już wcześniej wystawy. Jedną z nich jest projekt realizowany we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, prezentujący min. dzieła Kossaka, Wyspiańskiego i Nowosielskiego z bezcennej kolekcji powstałej w Zakopanem.

- Na pewno priorytetem będzie wystawa „Artyści Zakopiańscy” w grudniu 2016 roku, do udziału w której zapraszamy całe środowisko artystów tworzących w Zakopanem, nie tylko tych zrzeszonych w ZPAP. Takiej wystawy nie było tu bardzo dawno – zachęca Lidia Rosińska-Podleśny.

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
hanys09:36, 17 marca 2016
Może była chimeryczna, jak to artystka, ale zasuwała równo i była perfekcjonistką. Nie wszystkim się to mogło podobać, ale jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził. Potraktowali ją po latach pracy jak śmiecia. No ale teraz się to nie powtórzy, bo to przecież wszystkie podobno przyjaciółeczki z żoną burmistrza.
Skała20:48, 16 marca 2016
Gratulacje dla Pani Lidii. Tej chimerycznej Zadziorko z Tygodnika Podhalańskiego mieliśmy już serdecznie dość.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas