Sobota, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 24.48 km/h Wilgotność: 42 %
Rain
10°
Wiatr: 25.02 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
10°
Wiatr: 24.336 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
11°
Wiatr: 23.976 km/h Wilgotność: 49 %
Rain
18°
Wiatr: 21.924 km/h Wilgotność: 40 %
Rain
16°
Wiatr: 23.256 km/h Wilgotność: 46 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
19.03.2016, 20:25 | czytano: 3162

Mniej na piece węglowe - więcej na geotermię

Działacze ruchu „Zakopane bez Smogu” przeciwstawiają się wysokości i formie dotacji na zmiany źródeł ogrzewania zaplanowanych przez miasto Zakopane. Uchwała w tej sprawie ma zostać podjęta podczas najbliższej sesji Rady Miasta.

Miasto chce dopłacać 8 tysięcy zł do wymiany kotła węglowego na kocioł zasilany gazem, olejem, energią elektryczną. Z kolei ci wszyscy, którzy zdecydują się na piec, w którym spalany jest pelet, mogą liczyć na 7 tysięcy zł, a na piec 5 klasy na węgiel można otrzymać 6 tys. zł.

Według działaczy organizacji na rzecz czystszego powietrza pod Tatrami, w praktyce rozwiązanie to nie będzie zachęcać mieszkańców do wyboru najczystszych i zapewniających długotrwały efekt rozwiązań. Zawsze istnieje ryzyko niewłaściwej eksploatacji pieca i używania węgla gorszej jakości.

- Spośród bezdymnych źródeł ogrzewania należy najmocniej promować odnawialne źródła energii, tj.: geotermię i pompy ciepła, gdyż oprócz likwidacji tzw. zanieczyszczeń pyłowych na terenie Zakopanego, są one najbardziej zbieżne z Planem Gospodarki Niskoemisyjnej dla Zakopanego na lata 2015-2020 w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla – twierdzi Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. - Uważamy, że Zakopane, jako zimowa stolica Polski powinno promować tylko najbardziej nowoczesne rozwiązania grzewcze. Dodatkowo za dofinansowaniem wyłącznie instalacji spełniających standard - 20 mg/m sześć. przemawia fakt, iż na jesieni zostaną przedstawione inne normy opracowywane przez Urząd Marszałkowski, z których będzie wynikać, jakie standardy emisyjne zostać wprowadzone w poszczególnych obszarach Małopolski.

Działacze Zakopane bez Smogu proponują takie kwoty dofinansowania: 12 tysięcy złotych - geotermia, pompy ciepła, 8 tys. zł - gaz, olej, energia elektryczna, 7 tys. zł - kotły na pelet spełniające kryteria najlepszej dostępnej technologii.

- Do dofinansowania kotłów na węgiel 5 klasy można ewentualnie powrócić w momencie, gdy będą ustalone standardy emisyjne dla terenu Zakopanego oraz gdy zostaną wprowadzone normy jakości węgla w handlu detalicznym – kończy Wojtowicz.

Józef Słowik
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
miejscowy22:56, 19 marca 2016
zimowa stolica polski to już była za komuny , a teraz nic to zacofane nie znaczy , zwyczajny grajdół z draculą na cezle
Jacek22:25, 19 marca 2016
Doplacac do palenia np. drewnem bukowym brykietem itp na pewno taniej wyjdzie a przy tym zapach swojski góralski nasi dziadowie tak palili i my tez mozemy-Pale juz 3 -ci rok i wcale drozej mi nie wychodzi jeden minus to czesciej trzeba podkladac ,za to plusow kilka razy wiecej.BIERZCIE TEZ POD UWAGE ZE ZA KILKA KILKANASCIE LAT BEDZIE CALKIEM INNA MOZLIWOSC OGRZANIA DOMU -wiec po co teraz wszystko zmieniac .Sadzic Bucki ,ROBIC BRYKIET -W gorach ma byc po goralsku po nasymu !!!!
osioł21:37, 19 marca 2016
taka dotacja jak w Toruniu potrzebna wiec do prezesa................
jojo20:59, 19 marca 2016
Jak na razie to kupuje wegiel na kilogramy kiedy mnie stac to se grzeje a tak to za geotermie beda przysłowiowe grosze płacic w mniemaniu włascicieli a potem jak to za ścieki i inne takie beda sobie podwyzszac ceny , dziekuje wystarczy nasz krajowy wegiel sprzedawac a nie badziew z zagranicy .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas