Radni zdecydowali: nie będzie obniżki cen ścieków - podhale24.pl
Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława
Czarny Dunajec
Clouds
18°
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.796 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
19°
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
19°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
15°
Wiatr: 1.764 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
23.03.2016, 12:20 | czytano: 3009

Radni zdecydowali: nie będzie obniżki cen ścieków

Zgodnie z przewidywaniami ceny ścieków w Szczawnicy nie zostaną obniżone, choć rani mieli różne zdania na ten temat.

Fot. Joanna Dziubińska
Fot. Joanna Dziubińska
Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej głosowano nad pozostawieniem obecnych stawek na aktualnym poziomie 10,34 zł/m3 netto. Mimo jednogłośnego pozytywnego zaopiniowania wniosku o pozostawienie stawek przez Komisję Planowania i Budżetu oraz Komisję Rozwoju Gospodarczego, Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska, zdania radnych na sesji były podzielone: dziesięcioro było za, troje było przeciw a dwoje wstrzymało się od głosu.

Jedynym radnym aktywnie sprzeciwiającym się zaakceptowaniu cennika zaproponowanego przez PPK był Jerzy Cygler z Jaworek. Na początku sesji zaproponował on, aby cofnąć projekt z powrotem do komisji, by móc dokładniej przyjrzeć się sprawie. Pozostali radni nie zgodzili się na takie rozwiązanie.

Radca prawny pracująca dla miasta wytłumaczyła zawiłości prawne dotyczące współpracy z PPK. Jak się okazuje, ewentualny sprzeciw radnych nie spowodowałby żadnych efektów. Nawet jeśli głosowano by przeciw, i tak cennik wszedłby w życie. Radni mają jedną możliwość sprzeciwu – muszą wtedy wskazać nieprawidłowości w obliczeniach spółki. PPK nie musi przedstawiać danych finansowych dotyczących kalkulacji cen w przypadku, gdy pozostają one na niezmienionym poziomie. Może to dziwić, ponieważ pozycje przychodów i kosztów na pewno zmieniały się w ciągu roku.

Radni musieli więc głosować nie posiadając dokładnych danych finansowych i rozliczeń dotyczących sposobu naliczenia stawek na rok 2016/2017.

Warto nadmienić, że na cenę odprowadzania ścieków wpływa m.in. kwota podatku, jaki PPK płaci do kasy Urzędu Miasta. Do tej pory było to ok. 167 tys. zł rocznie (w 2015 roku), natomiast w 2016 kwota ta może wynieść ok. 500 tys. zł. Aby odciążyć swoich mieszkańców w niektórych gminach włodarze rezygnują z pobierania tego podatku, albo stosują dopłaty do m3. Niestety nikt na sesji nie podniósł tego tematu.

Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy nie pojawili się przedstawiciele głośnej akcji „Wpuszczeni w kanal…izację”. Nie było też radnego powiatowego Tomasza Hurkały, który wspierał ich inicjatywę.

Redakcja dotarła do zestawienia cen ścieków i wody w 889 gminach w Polsce. Szczawnica jest na 814 pozycji jeśli chodzi o ceny odprowadzenia nieczystości. Oznacza to, że drożej jest tylko w 75 gminach. W pozostałych 813 gminach z zestawienia jest taniej, a ceny zaczynają się od 2,56 zł/m3 netto. Podobnie sprawa wygląda z cenami wody. Szczawnica ze stawką 5,63 zł/m3 netto zajmuje 825 pozycję, co oznacza, że taniej jest w 824 a drożej tylko w 25 gminach ujętych w zestawieniu. Dla porównania: cena woda + ścieki w Zakopanem wynosi 8,67 zł/m3, a w Szczawnicy 15,97 zł/m3. Ceny te wpływają na ceny wynajmowania pokoi. Niedługo może okazać się, że Szczawnica staje się coraz mniej konkurencyjni na rynku turystycznym.

Joanna Dziubińska
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
karola10:08, 24 marca 2016
do GUS. a może ty mądralo zrobisz takie zestawienie? lubię takich co siedzą przy komputerach i wszystkich krytykują. myslisz, że pełne zestawienie pokazałoby, że szczawnica ma tanie ścieki? Ha!
0
przedsiębiorca... drobny07:16, 24 marca 2016
Dokładnie tak jest, Szczawnica jest najdroższa spośród uzdrowisk i miejscowości turystycznych a jak dołożyć jeszcze najwyższy podatek za działalność gospodarczą to dopełnia całości. Brawo burmistrzu - bierzesz gotową kasę co miesiąc a ludziom każesz na to płacić majątek! Nie ma to jak myśleć tylko o sobie...
0
gus23:21, 23 marca 2016
Według stanu na 01.2016r w Polsce jest 2478 gmin,dane GUS
Szanowna i rzetelna Pani redaktor gdzie reszta danych
0
stasek z Dolnej18:26, 23 marca 2016
wierze w Ochotnice......
oby tak dalej... nie dać się zbalamucić PPK.....
a Wy reszta cierp ta....
0
woda17:37, 23 marca 2016
Zdecydowało PPK i Burmistrz a nie radni.
Dobrze że nagłośniono cenę ścieków. Zapewne PPK po konsultacjach z Burmistrzem czasowo odstąpiło od podwyżek. Ścieki w sąsiednich gminach pomimo braku inwestycji i tak są droższe. Obecna cena za ścieki w Szczawnicy to stan przejściowy do czau uspokojenia nastrojów społecznych
0
roob12:59, 23 marca 2016
Nie jestem prawnikiem ale wotum nieufności czy absolutorium dla obecnego burmistrza dało by zrobić? . odwołać go za zepsute wodociągi, za niewłaściwie wykonaną kanalizację , za pochopny parking w Pieninach , za drogie scieki i wode i za samowolę zorganizujmy sie i pociagmy go do odpowiedzialności czasy PO już mineły chronić nie ma go kto!!!!a po za tym nie wiem czy portal to puści
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas