Czwartek, 17 październik 2019, Imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Clouds
10°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Clouds
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Clear
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 81
Clouds
10°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dostateczna
Zakopane
Dobra
03.05.2016, 19:51 | czytano: 2002

Obchody Święta 3 Maja pod Giewontem (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak

W Zakopanem odbyły się uroczystości z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, mieszkańcy i turyści. Nie zabrakło też konnej banderii.

Pierwsza część uroczystości odbyła się pod Drzewem Wolności, gdzie wiązanki złożyli m.in: przedstawiciele Urzędu Miasta i Rady Miasta z burmistrzem Leszkiem Dorulą, starostwa powiatowego ze starostą Piotrem Bąkiem, Związku Podhalan oddział Zakopane, Polskich Kolei Linowych, a także zakopiańscy policjanci i strażacy.

Po Mszy Św. w kościele Św. Rodziny uczestnicy obchodów przeszli w uroczystym pochodzie ulicą Krupówki na Plac Niepodległości, gdzie pod Pomnikiem Grunwaldzkim odbyła się druga część uroczystości. Pochód prowadziła banderia konna Związku Podhalan.

- To prawdziwa duma, że możemy żyć w wolnym demokratycznym kraju, że możemy pokazywać jak bardzo kochamy naszą Ojczyznę. To prawdziwe szczęście i radość, że możemy dziś wspólnie świętować i pamiętać o naszej historii. Bądźmy wspólnotą narodową, nie podgrzewajmy atmosfery prowadzącej do powstawania różnic między nami. Tylko razem możemy dbać o naszą Ojczyznę – podkreślił podczas okolicznościowego przemówienia burmistrz Leszek Dorula, który podziękował także wszystkim za przybycie i udział w uroczystościach.

Obchody zwieńczył program artystyczny w wykonaniu Aktorów Teatru St. I. Witkiewicza, którzy z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski przybliżyli fragmenty Kroniki Galla Anonima opowiadające o wydarzeniu, które zapoczątkowało chrystianizację ziem polskich i stało się symbolicznym początkiem państwowości. Rzeźby nawiązujące do tej tematyki na Palcu Niepodległości zaprezentował natomiast Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara.

UM Zakopane, pk/ zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
PRO PO RZEC23:26, 3 maja 2016
Kto Ty Jesteś? Polak Mały
Jaki znak Twój? Orzeł Biały
A gdy zamkniesz swe powieki
Obraz czego masz na wieki
To Patriotyczny WIELKI WZORZEC
Biało=Czerwony POLSKI PROPORZEC

Bo najpiękniejsza jest NASZA FLAGA
Biało czerwona, Białe-odwaga
Symbol to Orła Białego
Wody i czynu niepokalanego

Drugim CYNOBER jest tu kolorem
Krwi i odwagi i ognia wzorem
Walczący Naród jej nie żałuje
Ojczyznę Wolną wiernie miłuje

Pamiętaj proszę ma mała DZIATWO
FLAGA JEST OJCEM
OJCZYZNA MATKĄ
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij