Utwory więźniarek z Ravensbruck w kinie Sokół - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Zakopane
Clouds
10°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
11°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
11°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
10°
Wiatr: 12.348 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 83 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
04.05.2016, 23:19 | czytano: 2841

Utwory więźniarek z Ravensbruck w kinie Sokół

Jak wielką siłę ma miłość, przypomnieli podczas II Koncertu Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück artyści z Krakowa. W zakopiańskim kinie Sokół nie zabrakło profesor Wandy Półtawskiej, byłej więźniarki tego niemieckiego obozu koncentracyjnego, w którym zginęło ponad 70 tysięcy kobiet. W trakcie koncertu zaprezentowano utwory autorstwa obozowych więźniarek.

W wieczorze poezji i muzyki według koncepcji Andrzeja Roga wystąpiło ponad 20 wybitnych artystów scen krakowskich, m.in. członków Piwnicy Świętego Norberta i grupy Loch Camelot. Wśród solistów znaleźli się m.in.: finalistka "Drogi do Gwiazd" Desisława Gurgul-Christozowa, Kamila Klimczak aktorka Teatru Bagatela, Beata Malczewska artystka należąca do zespołu Starego Teatru.

Gościem specjalnym wydarzenia była prof. Wanda Półtawska - więźniarka KL Ravensbruck, przyjaciółka Jana Pawła II, autorka wielu książek i publikacji. Podczas pobytu w obozie wraz z grupą innych więźniarek "królików" została zoperowana doświadczalnie przez niemieckich lekarzy w ramach prowadzonych przez nich zbrodniczych eksperymentów. Po wojnie prof. Wanda Półtawska, była psychiatrą. Współpracowała szczególnie z dziećmi i młodzieżą.

- Przez 60 lat zajmowałam się młodzieżą. Przez te wszystkie lata chciałam aby naród dowiedział się co to był niemiecki Obóz Koncentracyjny w Ravensbruck- mówiła ze sceny kina Sokół prof. Półtawska. - Jest parę powodów, aby świat się dowiedział o Ravensbruck. Pamiętać trzeba o wszystkich ludziach, którzy za wartości ważniejsze niż ludzkie życie poświęcali się w tym obozie. W tej chwili Ravensbruck zostało nazwane miejscem pamięci i przestrogi.
Według prof. Półtawskiej, dlatego wszyscy muszą wynieść z tego coś dla siebie, a zwłaszcza młodzi Polacy.

Tekst i fot. Józef Słowik
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas