Sobota, 04 lipiec 2020, Imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
23°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 60
Clouds
23°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 60
Clouds
24°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 60
Clouds
25°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 47
Clouds
24°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 60
Clouds
21°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 60
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
05.06.2016, 15:37 | czytano: 11962

Kilka tysięcy osób przeszło trasę pielgrzymki Sursum Corda (zdjęcia i filmy)

zdj. Szymon Pyzowski

„Idź i ty czyń podobnie” te słowa z ewangelii św. Łukasza przyświecały pielgrzymom podczas 19 pieszej pielgrzymki Sursum Corda z zakopiańskich Krzeptówek do Ludźmierza.

To religijne wydarzenie, które odbywa się rokrocznie na pamiątkę przejazdu św. Jana Pawła II 7 czerwca 1997 roku Drogą Papieską z Zakopanego do Ludźmierza.

Pielgrzymka zaczyna się u stóp Matki Boskiej Fatimskiej w ogrodach przy ołtarzu polowym przeniesionym w to miejsce spod Wielkiej Krokwi gdzie w 1997 roku Papież Jan Paweł II sprawował Mszę św. po błogosławieństwie pielgrzymi w 4 grupach: (Zakopane, Ludźmierz, Orawa i Nowy Targ) wyruszyli na ponad 30 kilometrowy szlak ku Matki Boskiej Ludźmierskiej. Pielgrzymom przez całą trasę towarzyszyły przystrojone w maryjno-papieskie emblematy domy i drogi. Z nieba nie spadła ani kropla deszczu, ale o pokropienie głów zadbali inni.Pozdrawiali ich mieszkańcy ze swych domostw, a także z pól podczas sianokosów. Swoje pragnienie na trasie można było ugasić częstując się wodą, kompotem, kawą, herbatą czy sokiem. Na granicach każdej z wiosek odbywało się powitanie pielgrzymów przez delegacje. W Bańskiej Niżnej tamtejszy ks. Proboszcz Grzegorz Kufel nie żałował święconej wody na rozgrzane od słońca głowy obficie nią kropiąc.Także w Maruszynie strażacy zgotowali prysznic z węża strażackiego. Uczestnikom Sursum Corda, których wyruszyło kilka tysięcy czas upływał na modlitwie, rozważaniach, śpiewie i odtwarzanych homiliach m.in. Jana Pawła II. Na trasie w tym roku było wyjątkowo dużo księży w tym neoprezbiterów, więc każdy, kto chciał mógł skorzystać z sakramentu pokuty. Konferencję w grupach pielgrzymki prowadził ks. Wojciech Węgrzyniak. Po kilkunastu godzinach marszu wszystkie grupy razem wkroczyły do Ludźmierza gdzie przed Bazyliką powitał ich proboszcz Jerzy Fielek pokrapiając święconą wodą a na zakończenie Pielgrzymki przy tymczasowym ołtarzu polowym z figurą MB Ludźmierskiej została odprawiona koncelebrowana msza św.A za rok 3 czerwca 2017 roku jubileuszowa 20 Pielgrzymka Sursum Corda a wcześniej w lipcu w Krakowie spotkanie z Papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży.

Szymon Pyzowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Tartuffe14:49, 8 czerwca 2016
Miało być 'bez odbioru', ale widzę, że ktoś nalega na konwersację ze mną. Skoro nie masz pewności kogo mam na myśli, co ci daje podstawy, by przypuszczać, że ich nie znasz? Drogi Ktosiu, świat to wioska, Podhale tym bardziej, ludzie się znają. Nowy Targ, to nie Nowy Jork... Logiki u ciebie nie uświadczysz. Piszesz, że napisałem prawdę, a w tym samy zdaniu pojęcie 'prawda' mieszasz z całkowicie innym pojęciem 'żale'. Przeczysz sam sobie. Co do publicznego aspektu: wydarzenie było jawne, publiczne, relacja z niego też jest dostępna dla ogółu, a ludzie mają prawo się wypowiadać w sposób w jaki mają na to ochotę, niezależnie od tego, czy te opinie są zbieżne z twoimi. Twój wpis świadczy, że nie rozumiesz tych prostych zależności. Ostatnie zdanie twojego postu ma się do moich wypowiedzi jak piernik do wiatraka. Moje posty wyrażają zdumienie faryzejstwem ludzi żyjących w sprzeczności z nauką Chrystusa i uczestniczących w wydarzeniach jak powyższe dla sztucznego wykreowania pozytywnego wizerunku swojej osoby i osiągnięcia przez to poklasku w lokalnej społeczności, a ty w odpowiedzi na moje słusznie negatywne odczucia piszesz banał w stylu: 'oni sami będą odpowiadać za swoje czyny i grzechy'. No, jeszcze tego by brakowało, by to normalni ludzie odpowiadali za faryzejstwo faryzeuszy ;) Bawisz się w adwokata diabła, a nawet nie byłeś w stanie wymyślić oryginalnego nick'u. Zamiast napisać: '@Tartuffe' i dalej kontynuować wypowiedź lub pisać bezpośrednio posty, ty adresujesz je do mnie w swoim imieniu...
Do Tartuffe09:46, 8 czerwca 2016
Nie byłem tam i pewno nie znam tez tych ludzi , których ty masz na myśli. Piszesz prawdę ale uważam , że nie ma co swoich żali wylewać publicznie. Oni sami będą odpowiadać za swoje grzechy i czyny.
Tartuffe18:12, 7 czerwca 2016
'Prawda was wyzwoli'. To też cytat z Biblii. Prawdę napisałem, w czym problem? Zabolało? Jak się chce być katolikiem, najpierw trzeba porzucić grzech, zadośćuczynić, wyrazić żal za grzechy, poprawić się, a potem można ze zbolałą minką i pochyloną główką truchtać w pielgrzymkach wszelkiej maści. Nie bronię, droga wolna. Ale jak ktoś od dekad krzywdzi świadomie i na potęgę, a potem liczy, że się zbawi grupowym spacerem po górach, to sorry. 'Obłudnicy nie wejdą do Królestwa Bożego' - słowa Jezusa, nie moje. Jego sąd, nie mój :) Bez odbioru, kolego 'uderz w stół...'
Do Tartuffe13:15, 7 czerwca 2016
Nie osądzajcie abyście nie byli sądzeni.
Tartuffe17:40, 6 czerwca 2016
Dekalog: VI. Nie cudzołóż. VIII. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. IX. Nie pożądaj żony (męża) bliźniego swego (bliźniej swojej)... Zaiste ciekawe jest, co niektóre faryzejskie, obłudne karły moralne robią na tej pielgrzymce... Modlą się do Boga, którym jawnie gardzą w przykazaniach i w innych ludziach. Groby pobielane. Mam dla was newsa: nic tym nie wskóracie :)
dodrzwi13:29, 6 czerwca 2016
Prezesa TVP na tym brakowała. Oraz pani Paluch i Hamerskiego
.....15:42, 5 czerwca 2016
Ok wszystko fajnie ,ale zdjecia z targowicy to chyba do innego tematu ;)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij