Sprawa wymiany pieców w Zakopanem stanęła w miejscu - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
48 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
78 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 39 | 78 %
22.08.2016, 10:02 | czytano: 2027

Sprawa wymiany pieców w Zakopanem stanęła w miejscu

Wydział Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Zakopanem słabo pracuje i nie stara się zbyt mocno o pozyskanie pieniędzy spoza budżetu na dotacje na wymianę pieców bardziej ekologiczne. Tak twierdzą zakopiańscy radni. Do tej pory nie została przygotowana uchwała o wymianie pieców.

- Zabiegamy o to w Wydziale Ochrony Środowiska od kilku miesięcy – twierdzi radny Wojciech Tatar. - Sprawdziłem - nasz wniosek do Funduszu Ochrony Środowiska trafił w ostatnim dniu. Według mnie był przygotowany na kolanie.

- Wiemy, że są przygotowywane dwa wnioski o dotacje w tym roku, ale realizacja tych wniosków i finansowanie nastąpi dopiero w przyszłym roku – przekonuje radny Tatar. - A tym roku, jeżeli byłby projekt uchwały, można byłoby wymienić już kilka kotłów dzięki wsparciu miasta. Zwłaszcza daleko od centrum, a gdzie nie ma możliwości podłączenia geotermii, czy gazu. Ludzi nie stać tam na jakieś inne źródła, czy fotowoltaikę, czy kolektory słoneczne, pozostają piece na ekogroszek piątej generacji.

Jak wyjaśnia wiceburmistrz Wiktor Łukaszczyk, uchwała o dopłacie do wymiany kotłów przez miasto jest praktycznie już gotowa, ale na razie zdecydowano się jej nie wnosić pod obrady Rady Miasta, gdyż jest możliwość pozyskania pieniędzy z zewnątrz.

- Miasto nie musiałoby wtedy finansować wymiany tylko z własnych środków, ale istniałaby możliwość przystąpienia do większego programu – twierdzi Łukaszczyk. – Były większe możliwości finansowe. Pojawił się ostatnio właśnie taki program marszałkowski w ramach MRPO. Jak obliczyliśmy, wymiana dotyczyłaby wtedy 250 kotłów na ekogroszek piątej generacji i 500 kotłów na gazowe i podłączenia geotermii.

Według burmistrza dofinansowanie od marszałka województwa mogłoby sięgać średnio 8 tysięcy złotych na jeden z piec, a na wymianę same instalacji centralnego ogrzewania 6 tys.

Zgodnie z wytycznymi Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, do grudnia miasto musi ostatecznie przygotować listę mieszkańców, którzy chcą wymienić swoje przestarzałe piece.

Józef Słowik
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Analityk18:29, 22 sierpnia 2016
Mam 130m do linii ciepłowniczej Geotermii, ale Geotermia nie jest zainteresowana za mały pobór mocy. Czy pompy ciepła oraz fotoogniwa również są dofinansowane ?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas