XXV Kwesta na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków w Zakopanem (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Czarny Dunajec
Clouds
15°
Wiatr: 8.892 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
16°
Wiatr: 11.772 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
16°
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
16°
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
19°
Wiatr: 16.812 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
16°
Wiatr: 9.684 km/h Wilgotność: 69 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
01.11.2016, 14:42 | czytano: 3921

XXV Kwesta na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków w Zakopanem (zdjęcia)

Na dwóch zakopiańskich cmentarzach – Starym i Nowym na ul. Nowotarskiej odbywa się XXV jubileuszowa Kwesta Zaduszkowa na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków, organizowana przez podhalański oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Kwestują burmistrzowie i radni oraz przedstawiciele niemal wszystkich instytucji kulturalnych i aktywnych organizacji społecznych w Zakopanem.

Piotr Korczak
Piotr Korczak
Za fundusze zebrane podczas zeszłorocznej zbiórki (blisko 18.700 zł) wykonano konserwatorskie i profilaktyczne przy 19 obiektach na Pęksowym Brzyzku. Były to opuszczone, często bezimienne nagrobki, krzyże i mogiły znajdujące się w środkowej, prawej części cmentarza od nagrobka ś.p. Jana Długosza do Macieja Berbeki. Odnowiono pięć nagrobków kamiennych osiem drewnianych i pięć metalowych krzyży oraz jedną płaskorzeźbę z wnęki muru. Były to: nagrobki kamienne - Michaliny Schaiter, Henryka Hipolita Poleskiego Szczypiłło, Jadwisi Piętki i Anastazego Śliwińskiego (kosmetyka), krzyże metalowe- Stanisława Wyszomirskiego, Sebastiana i Reginy Jacinów oraz drewniane- Jana Gąsienicy-Mikołajowego, Jana Młynarczyka, Jana Głuszka i Antoniego Krzyżaka. Pozostałe sześć krzyży: dwa metalowe i cztery drewniane były bezimienne.

Wykonano również wiele prac w ramach współpracy z Zespołem Szkół Budowlanych. Na trzech bezimiennych mogiłach pojawiły się piękne, bogato rzeźbione krzyże z jasnego drewna, wykonane w ramach zajęć dydaktycznych przez uczniów z klasy stolarstwa, pod kierunkiem znakomitego snycerza Andrzeja Bukowskiego. Uczniowie wstawili też nowe końcówki do słupów dwóch starych krzyży oraz wykonali obramienia dwóch bezimiennych mogił. Także „Szkoła Kenara” miała swój wkład w sprzątaniu i upiększaniu cmentarza. Na grobach artystów i osób zasłużonych dla Zakopanego zachwycają jak co roku, coraz to bardziej fantazyjne, drewniane kwiaty, wykonane przez uczniów klas pierwszych tej szkoły.

opr. pk/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas