Sobota, 15 maj 2021, Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 87
Clear
12°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 93
Clouds
10°
Wiatr: 1.944 km/h Wilgotność: 91
Clouds
10°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
03.11.2016, 14:04 | czytano: 2640

Radny rozmawiał z minister na temat ratowania sanatoriów dla dzieci

Fot. Piotr Kuczaj

Radnemu powiatowemu Markowi Szarawarskiemu udało się krótko zreferować Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiecie Rafalskiej, podczas jej wizyty w Nowym Targu, problemy finansowe sanatoriów dla dzieci. Problem ten dotyczy w naszym regionie głównie Rabki-Zdroju. Minister zanotowała jego wniosek, teraz pozostaje czekać na jej reakcję.

Problemy sanatoriów dziecięcych od wielu lat próbuje się nagłośnić i rozwiązać w ramach akcji „Ratujmy Sanatoria dla Dzieci”. - Wady postawy, schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, alergia, cukrzyca, otyłość to między innymi choroby polskich uczniów, które można bezpłatnie leczyć w istniejących jeszcze nielicznych sanatoriach dziecięcych.
Sytuacja jest paradoksalna. Istnieje baza, w niej profesjonalna medyczna i pedagogiczna kadra, są środki finansowe na leczenie i na edukację sanatoryjną, tylko chore dzieci nie przyjeżdżają do sanatoriów - tłumaczy radny Marek Szarawarski, który zajmuje się tym problemem. - Przyczyną tego jest mała liczba skierowań wystawianych przez lekarzy na leczenie uzdrowiskowe dzieci i młodzieży, a wynika to z braku wiedzy lekarzy i rodziców o dziecięcych sanatoriach.
Jednym ze sposobów mogącym poprawić ten stan rzeczy może być promocja w publicznych środkach masowego przekazu telewizja, radio, prasa - dodaje.

Marek Szarawarski liczy, że resort zajmie się tym problemem. Liczy też, że minister Rafalska przyjedzie do Rabki-Zdroju, na przykład przy okazji przyszłorocznej Zimowej Senioriady i wtedy uda się szerzej przedstawić jej problem i pomysły, jak go rozwiązać.

r/
najnowsze informacje
komentarze
bari13:38, 4 listopada 2016
Rabka jest obskurna i zaniedbana. Panie Radny :Kiedy zamierzacie się zająć bezdomnymi w budynku po dawnym Burmistrzu Rabki? Zbieg ulic Polnej i chyba Gorczańskiej. Smród nie do opisania. Latem koszmar. Zarówno dla mieszkańców jak i dla przyjezdnych .Budynek na szlaku na Maciejową i wszyscy tą wizytówkę Rabki oglądają i wąchają. Na co wy czekacie? Bezdomni zajęli pustostan i koczują w najlepsze w najbardziej eleganckiej dzielnicy zdroju! Strefa A. I nie ma na nich mocnych? Naprawdę?
brawo Szarawarski12:10, 4 listopada 2016
Radny Szarawarski walczy od lat o rozwiązanie tych kwestii,
konferencje, spotkania...
ale gdy powiat będzie właścicielem Pstrowskiego to bedzie potrzebna wydatna pomoc pani minister dla dzieci w sanatorium
Radny wie jak prowadzić te sprawy ale na dzieciach nie zależy obecnym właścicielom sanatorium
troska o dzieci12:01, 4 listopada 2016
Oceniajmy problem,który porusza radny,a nie koszule radnego.Bardzo
ważny problem poruszył Szarawarski,sądzę,że będzie pozytywnie
załatwiony.
zza miedzy, ale dobrze zorientowany...20:08, 3 listopada 2016
A jak nasz wspaniały radny był ubrany, może w biały ubiór papieski tak jak kiedyś na studniówce?
jedynie tupolew19:53, 3 listopada 2016
PiS nie czuje sanatoriów dziecięcych, prezes nie musiał jeździć do Rabki

a Rabka to nie sanatoria to igrzyska PiS na stokach
emeryt19:40, 3 listopada 2016
a przebrany był za biskupa ?
Waszkowski19:18, 3 listopada 2016
a co z prewentorium na Kowańcu ? ciekawe jaka ma przyjść władza żeby postawić przed Trybunałem Stanu władze które doprowadziły je do ruiny..
powodzenia17:07, 3 listopada 2016
Panie radny najpierw czyste powietrze!!!! Pozyskać dotacje do solarów ,fotowoltaiki pomp ciepła dopłaty dla osób ogrzewajacych dom gazem.Basen z prawdziwego zdarzenia .Ludzie sami będą prosić o skierowania do sanatoriów w pięknej Rabce-Zdroju.Niestety ale w okresie grzewczym przez lata w Rabce był smog judzie przyjeżdzali wąchali smród i więcej nie wracali .W dobie internetu takie wieści szybko się rozchodza. Samorząd nic z tym nie robił dlatego nikt tu nie chce wysłać dzieci na leczenie sanatoryjne . Minister nic tu nie pomoże jak będzie Samorząd który nic w tym kierunku przez 10 lat nie zrobił i nadal nic nie robi.Przykład Ochotnicy pokazuję że można z powodzeniem pozyskać środki unijne na fotowoltaikę.
Kiep15:11, 3 listopada 2016
Uhm... Na pewno rodzice dzieci z chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych bardzo chętnie wyślą je do jednego z najbardziej zakopconych miast Małopolski, niezależnie od bazy sanatoryjnej i kadr. Szczególnie w zimie.
oz14:49, 3 listopada 2016
No brawo. Powiedział coś o czym wiedzą wszyscy i co w efekcie zyskał. Jakieś obietnice,zapewnienia,terminy kolejnego spotkania? Obecna Rabka nie ma startu do tej przedwojennej . Powód jest dość prosty. Nie jest atrakcyjnym miejscem dla kuracjuszy. Nie ma nawet miejskiego basenu. Sanatoria dobiła reforma Balcerowicza. Upadające zakłady pracy i dzikie prywatyzacje. Co lepsze powykupowali za grosze lekarze i urządzili sobie prywatne folwarki a co większe popadły w ruinę. Szkoda. Żeby podnieść uzdrowisko z kolan trzeba poszukać inwestorów,stworzyć dla nich przyjazne warunki ,ulgi dla biznesu. Rozmowny radny ,nic nie wskóra.
oby się udało14:29, 3 listopada 2016
Brawo Marku.
A gdzie te pajace pisowskie, żaden nie ruszył tematu, "bo trzeba mieć mózg"
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij