Zakaz propagowania komunizmu złamany w Rabce-Zdroju? - podhale24.pl
Sobota, 24 lutego
Imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 12.132 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
Wiatr: 13.932 km/h Wilgotność: 30 %
Clouds
Wiatr: 8.712 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
10°
Wiatr: 11.664 km/h Wilgotność: 72 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
06.11.2016, 14:50 | czytano: 4195

Zakaz propagowania komunizmu złamany w Rabce-Zdroju?

Wojewoda Małopolski sprawdza, czy uchwały podejmowane przez miasta i gminy, nie łamią przepisów Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Podejrzenie padło m.in. na Rabkę-Zdrój, gdzie Rada Miejska nadała alejce parkowej imię ważnego dla miasta pisarza.

Fot. Piotr Kuczaj
Fot. Piotr Kuczaj
W październiku alejka w Parku Zdrojowym otrzymała uroczyście imię Juliana Kawalca, związanego z Rabką-Zdrojem pisarza, poety i publicysty, zmarłego w 2014 roku Honorowego Obywatela Miasta.

Wojewoda dopatrzył jednak skazy w życiorysie pisana. Jest nią fakt przynależności do Rady Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, organizacji politycznej utworzonej w celu propagandowego pokazania poparcia społeczeństwa dla władz PRL, w tym także dla wprowadzenia stanu wojennego.

Rada Miejska Rabce-Zdroju, która otrzymała od Wojewody Małopolskiego pismo z informacją o wszczęciu postępowania, nie zajęła stanowiska w tej sprawie. Radni, podobnie jak wojewoda, czekają na opinię Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przy Instytucie Pamięci Narodowej, która ma być rozstrzygająca.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
baciok@00:09, 7 listopada 2016
Czytam i oczom nie wierzę. PiSowi przeszkadza Pan Kawalec(pisarz) nie jakoś umoczony w poprzedni system, a nie przeszkadza Towarzysz Prokurator Piotrowicz z Podkarpacia. Prokurator skazujący opzycjonistów w stanie wojennym.
swojak222:34, 6 listopada 2016
To już jest jakaś paranoja. Czy Pan Wojewoda nie ma już nic innego do roboty, czy też chce się przypodobać swoim szefom w centrali.
Pan Julian Kawalec był znakomitym pisarzem, poetą i publicystą a poza tym bardzo inteligentnym i kulturalnym człowiekiem o wysokim poczuciu i humoru i to że z jakichś powodów (może nacisków) wstąpił do tej KR PRON, nie jest moim skromnym zdaniem wystarczającym powodem do interwencji Pana wojewody. Znam wiele innych, znacznie gorszych przypadków nawet w naszym Sejmie.
Panie Wojewodo- z całym szacunkiem do pełnionego przez Pana stanowiska, ale trochę rozsądku nikomu jeszcze nie zaszkodziło.
Bolek20:51, 6 listopada 2016
W Ciemnym dunajcu robią ulice PZPR-u
osioł19:37, 6 listopada 2016
a ustawa nie łamie wolnosci słowa i wolnosci wyboru a zresztą wystarczy sie odwołac do trybunału konstytucyjnego......i poczekac he he
Jasio18:43, 6 listopada 2016
Wojewoda daje Szanownym radnym Rabki Zdroju do myślenia. Powinni szybko zmienić nazwę zgodnie z obecnym duchem czasu. Nowych bohaterów jest co niemiara, a i inne właściwe nazwy też się znajda np zamiast alejki aleja Zamachu smoleńskiego etc. I wtedy wojewoda nie będzie musiał pisać poważnych pism i przestrzegać Radę Miejska, że może złamała prawo. A nawiasem mówiąc rząd systematycznie łamie prawo, to i słusznie że rada w tym przypadku nie zajęła stanowiska po otrzymaniu pisma od wojewody. Żyjemy w śmiesznym kraiku i to jest przykre
Jasiek16:58, 6 listopada 2016
Trzeba,aby teraz wojewoda podjal uchwale,ze wszystkie osoby,ktore uzyskaly przynajmniej mature w czasie Polski Ludowej musza ja zdawać na nowo,albo ja utraca na zawsze..Oczywiscie dotyczyc to będzie przede wszystkim absolwentow wszystkich wyższych uczelni,ktorzy w tamtym czasie uzyskaly stponie magistrow,a nie daj Boze doktorow.Wszystkie te osoby bowiem musiały się uczyc ekonomii politycznej socjalizmu i filozofii marksistowskiej.Wszyscy,ktorzy uczyli się na pamięć utworow Broniewskiego,Tuwima,czytali książki Jastruna itp. jako lektury,teraz powinny zostać zobowiązane do amputacji tej części mózgu gdzie te utwory tych pisarzy i poetow się zagniezdzily.!
głośny16:39, 6 listopada 2016
cichy czytać nie umiesz??? Cyt"Jest nią fakt przynależności do Rady Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, organizacji politycznej utworzonej w celu propagandowego pokazania poparcia społeczeństwa dla władz PRL, w tym także dla wprowadzenia stanu wojennego. "
normalny Polak16:21, 6 listopada 2016
Wariactwo sięga szczytu. Minister obrony kupuje statki za dolara, ekshumacje wbrew woli rodzin, zadyma aborcyjna, zamach w Smoleńsku. Jak tu żyć w takim zwariowanym kraju.
za gorcami i lasami16:17, 6 listopada 2016
W Rabce nagradza się według uznania czyli jak popadnie .Ciekawe ile takich niespodzianek jeszcze mają ?
nik15:38, 6 listopada 2016
A ci co należeli do PZPR też mieli wpływ na ogłoszenie stanu wojennego?
zniszczą ten kraj i naród15:36, 6 listopada 2016
Wystrzelać wszystkich komunistów, tych co jeszcze żyją, tych co potem uczyli nowe a teraźniejsze pokolenia i tych którzy byli uczniami komunistów, ich rodziców i dzieci oraz wnuki i prawnuki komunistów.
Zostawić tylko nie narodzonych i niepełnosprawnych.
obserwator15:25, 6 listopada 2016
Czasy jak w latach pięćdziesiątych ten mówił na tego jest w partyzantce a ten donosi do ub dziś paranoja wszystko BE mam wrażenie że wojna domowa dalej trwa
cichy14:57, 6 listopada 2016
to już przestaje być śmieszne !!!
może by tak udowodnić winę !!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas