Sobota, 26 wrzesień 2020, Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 76
Clouds
11°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 76
Clouds
15°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 76
Clouds
16°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 87
Rain
15°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 89
Clouds
14°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
09.11.2016, 10:54 | czytano: 3437

Jan Smarduch w Radzie "opozycjonistów"

W urzędzie marszałkowskim odbyło się pierwsze posiedzenie powołanej przez zarząd województwa Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych.

Jej zadaniem będzie m.in. integracja środowisk działaczy opozycji czy pomoc w staraniu się o pomoc finansową lub przyznanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

- Wyzwania, przed którymi stoją członkowie rady to przede wszystkim działania służące zapewnieniu godnych warunków bytowych, szacunku oraz pamięci tym, którzy nie wahali się położyć na szali dobra własnego oraz swoich najbliższych, kiedy ważyły się losy naszej Ojczyzny – mówił otwierając pierwsze spotkanie rady marszałek Małopolski Jacek Krupa.

Członkiem rady mogła zostać wyłącznie osoba odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności lub innym orderem, odznaczeniem za działalność na rzecz odzyskania niepodległości, suwerenności lub respektowania praw człowieka. W czasie pierwszego spotkania wybrano przewodniczącego, którym został Kazimierz Barczyk oraz wręczono akty powołania członkom nowego gremium.

W skład Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych:
- Kazimierz Barczyk (NSZZ „Solidarność”, Kraków)
- Jan Ciesielski (NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Sieć Solidarności Kraków)
- Adam Giera (NZSS „Solidarność”, Małopolska Zachodnia, Olkusz)
- Antoni Lis (NZSS „Solidarność”, Tarnów)
- Jan Smarduch (NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, Nowy Targ)
- Bogusław Sonik (NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Maj 77, Kraków)
- Marian Stachniuk (NSZZ „Solidarność” oraz „Solidarność Zwycięży”, Kraków)
- Zdzisław Szczur (Małopolskie Stowarzyszenie Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ „Solidarność”, Wadowice)
- Andrzej Szkaradek (NSZZ „Solidarność”, Nowy Sącz).

UMWM, opr.s/
najnowsze informacje
komentarze
szymczak18:39, 16 listopada 2016
czy on czasem nie tworzył złodziejskich struktur PO w Nowym Targu
@ Jan Tomaszkowicz13:50, 11 listopada 2016
Dobre, bardzo dobre..jak zjedzone dokumenty..
Faraday12:26, 11 listopada 2016
kiedy nie wiadomo o co chodzi- chodzi o forsę.Nie mozna za cierpienia pod komunistycznym butem,katorge w łagrach zwanych internowaniem, prześlasdowania - placic byle komu.Jedni- ci z obozów interenowania gorszych od Oswiecimia juz wzieli po cwierc miliona- teraz ujawnia sie następni męczennicy .A my wszyscy z wdzi ecznoscią zapłacimy.To nowa twarz patrioty- biznesmena
ted16:53, 10 listopada 2016
Likwidację IPN obiecuje nam PO. I coś tam jeszcze wspominali o posprzątaniu Państwa. Jakby nie patrzeć słuszna postawa a potrzeby jak widać ogromne. Powodzenia.
łopuśnion14:17, 10 listopada 2016
To teraz czas na książkę! Te represje koniecznie trzeba przelać na papier. Ha ha ha...
Jan Tomaszkowicz13:55, 10 listopada 2016
Krzyżem Wolności i Solidarności został odznaczony P. Smarduch bo jest czysty bez uwikłań , czego innym działaczom i krzykaczom życzę .
Przypominam że nie wystarczy mięć statut pokrzywdzonego. wroga dla PRL ,działać w Solidarności i szczycić się tym zaświadczeniem wydanym przez przez IPN. Niestety trzeba przejść weryfikację kilku miesięczną w IPN żeby dostać Krzyż Wolności i Solidarności .
Bo do otrzymania Krzyża Wolności i Solidarności nie mają prawa osoby:
1. które byty pracownikami, funkcjonariuszami, żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa określonych w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 424, z późn. zm.), chyba że przedłożą dowody, że przed 4 czerwca 1989 r., bez wiedzy przełożonych czynnie wspierały osoby lub organizacje działające na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, albo
2. co do których w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zachowały się dokumenty wytworzone przez nie lub przy ich udziale, w ramach czynności wykonywanych przez nie w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy, o których mowa w pkt 1.
Pan Smarduch spełnia te kryteria i proszę uszanować to, i przyczepić się do działaczy którzy głośno mówią, a nie chcą iść do IPN bo mają coś na sumieniu .
Maja09:24, 10 listopada 2016
P. Smarduch w składzie takiej Rady? Ja już zaczynam wątpić w te dobre zmiany.
Qwert17:14, 9 listopada 2016
Może chodzi o retorsje? To faktycznie jest uciążliwe..
opozycjonista16:50, 9 listopada 2016
Ta informacja to nadaje się do kabaretu. Na Podhalu mamy więcej takich zasiedziałych na stolcach "opozycjonistów" pożal się Boże. Parodia. Jak się nie wstydzą ci ludzie spojrzeć rodakom i sąsiadom w twarz .
Kuma14:49, 9 listopada 2016
Większość nieznana.
ozorek14:45, 9 listopada 2016
Mnie odmówiono wyjazdu do USA jedenaście razy. Czyli co. Męczennik!
baciok@12:18, 9 listopada 2016
Myślałem że jakaś opozycja w stosunku do parti rządzącej.
władek12:01, 9 listopada 2016
Może by Pan Smarduch opowiedział o tych represjach jakie dopadły jego i bliskich . Przyznam że jestem bardzo ciekaw tej historii. Bo tak sobie myślę ,że odmowa wyjazdu do USA to chyba nie represja. Mnie kilkakrotnie w tym czasie wyjazdu odmawiano i represjonowany się nie czuję. No chyba że się mylę?
TM-ka11:18, 9 listopada 2016
Nie mam pytań. Pan Smarduch i represje.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij