Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza
Szczawnica
Clouds
15°
Wiatr: 2.988 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
11°
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
54 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
08.02.2017, 09:54 | czytano: 4287

Miliony euro na produkcję ekologicznej energii dla gmin w Małopolsce

Ponad 20 mln euro przeznaczy w tym roku Województwo Małopolskie na rozwój infrastruktury do produkcji energii z odnawialnych źródeł. O środki na ten cel – w imieniu swoich mieszkańców – mogą aplikować m.in. małopolskie gminy. Najbliższy nabór zostanie ogłoszony w III kwartale 2017 roku.

Mieszkańcy dostrzegają potencjał, jaki dają odnawialne źródła energii. Coraz powszechniejszym widokiem w miejscowościach naszego województwa są ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy małe elektrownie wodne i wiatrowe montowane nie tylko w urzędach czy obiektach użyteczności publicznej, ale też w prywatnych domach. Dostrzegając to zainteresowanie w naszym regionalnym programie operacyjnym na politykę energetyczną, w tym zwłaszcza na projekty proekologiczne zaplanowaliśmy aż 420 mln euro – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.

Spośród tych 420 mln euro tylko na rozwój infrastruktury służącej do produkcji energii ze źródeł odnawialnych zostanie przeznaczonych w sumie 35 mln euro, a za kolejne 30 mln euro rozwijana będzie infrastruktura dystrybucji energii z OZE, czyli sieć niskiego i średniego napięcia.

O pierwsze pieniądze z tej puli jednostki samorządu terytorialnego działające samodzielnie albo w związkach lub stowarzyszeniach, jednostki naukowe i uczelnie, wspólnoty mieszkaniowe i instytucje kultury oraz podmioty lecznicze, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe będą mogły ubiegać się już w III kwartale tego roku.

Część gmin już teraz przygotowuje się do aplikowania o dofinansowanie na budowę lub rozbudowę infrastruktury (w tym zakup urządzeń) do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej organizując spotkania informacyjne oraz zbierając deklaracje od mieszkańców, którzy będą chcieli zamontować w swoim domu któreś z urządzeń do produkcji ekologicznej energii. Wśród zasad tego konkursu (Poddziałanie 4.1.1 „Rozwój infrastruktury produkcji energii ze źródeł odnawialnych”), nie ma wymogu przeprowadzania przez mieszkańców jakichkolwiek audytów energetycznych swoich domów, jakie często – podczas spotkań informacyjnych – oferują zaproszone na nie firmy, które bezpodstawnie powołują się na wspomniany konkurs i dla większej wiarygodności używają logotypów funduszy europejskich. Dlatego ewentualne koszty odpłatnych inspekcji dla poszczególnych źródeł OZE ponoszone przez mieszkańców nie powinny być w jakikolwiek sposób kojarzone z wymogami stawianymi we wskazanym powyżej konkursie, który jest planowany na III kwartał 2017 r.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ożeśty09:03, 9 lutego 2017
Uważam Rze te pieniądze powinny rozwiązać problem smogu w świetle Uchwały anty smogowej należy tak wykonać instalację aby była całoroczna i służyła też do ogrzewania .NIE MARNUJMY TYCH ŚRODKÓW.
z krainy kredek07:57, 9 lutego 2017
edek
Możesz za to uzyskać zwrot kasy za przyłącz gazowy albo odebrać kasę w urzędzie (po rewaloryzacji jest to jakieś 3 stówki :D )
edek21:07, 8 lutego 2017
ja się pytam gdzie się podziały pieniądze zbierane przez urząd miasta w nowym targu na gazyfikacje miasta a było to po 100 tys zbierane od mieszkańców - urzędnicy to złodzieje w białych rękawiczkach
Xz19:23, 8 lutego 2017
To będzie tak jak z kanalizacją. Cwaniaczki wzięły dofinansowanie z UE i mają w 4 literach podłączenie się do sieci. Natomiast biedota będzie ponosić koszta za wszystkich.
pomysłodawca16:08, 8 lutego 2017
po co to wszystko?? okres zwrotu nakładów i amortyzacji takich różnych tzw. odnawialnych źródeł energii jest bardzo długi. Potem zostaną śmieci tak jak został azbest w eternicie. Może po prostu lepiej rozbudować sieć dystrybucji gazu ziemnego, określić rozsądną cenę, zasady ewentualnego dofinansowania i sprawa załatwiona.
martyna15:15, 8 lutego 2017
To samo słyszałem o weryfikacji wniosków w Rabie Wyżnej. Wszędzie znajomi królika???? Tak nie powinno być . I zgadzam się ze czas się temu bliżej przyjżeć. W takich wypadkach jak wyjdzie na jaw że rodzina i znajomi to przodownicy w pozyskaniu dotacji .Królik z automatu powinien tracić stołek. I to z wilczym biletem .
tenktóremuzabrakłoszczęściawlosowaniu ;)14:41, 8 lutego 2017
"...Mieszkańcy dostrzegają potencjał, jaki dają odnawialne źródła energii. ..." Tere fere, mieszkańcy. A może urzędnicy gminni?

I znowu jak w przypadku energii elektrycznej z solarów, losowanie wniosków wygrają znajomi królika? Co drugie nazwisko związane z gminą, albo rodzinnie albo w inny sposób. Dziś to nawet już listy zwycięzców losowania na stronie Gminy Nowy Targ znaleźć nie można, tak to wszystko jest przejrzyste.

A może jak w Gminie Czorsztyn kto pierwszy ten wygrywa? Dziwnym trafem pierwsi na liści byli pracownicy gminy.

ps. Co na to redakcja? Może czas się temu przyjrzeć?
Julek14:15, 8 lutego 2017
Do Marek i Artur:

W formie uzupełnienia dodam że w JST są Ekodoradcy, którzy odpowiadają za doradzanie i informowanie ludzi o takich działaniach. Więc to do nich się w pierwszej kolejności trza się udać, ludzie Ci mają kompetencje i wiedzę w tej tematyce.
Artur13:41, 8 lutego 2017
do Marka:
Projekty o dofinansowanie instalacji OZE w ramach Poddziałania 4.1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (RPO WM) będą zazwyczaj przygotowywane przez właściwe samorządy terytorialne w formie tzw. wniosków parasolowych (choć katalog możliwych Beneficjentów w tym poddziałaniu jest szerszy). Podobne projekty już były realizowane w poprzedniej perspektywie unijnej, a w aktualnej perspektywie przykładem projektów parasolowych są np. trwające do 10 lutego br. konkursy dotyczące wymiany istniejących, nieekologicznych kotłów na paliwa stałe (Poddziałania 4.4.2 i 4.4.3 RPO WM) na nowe, ekologiczne kotły grzewcze spełniające wymogi V klasy.
Samorządy mogą więc w formie np. ankiet/deklaracji sondować zapotrzebowanie wśród swoich mieszkańców nt. chęci przystąpienia do programu, aby oszacować wskaźniki produktu, rezultatu itp., które następnie będą ujęte we wniosku o dofinansowanie projektu.
Mieszkańcy, zgodnie z założeniami programowymi, znajdują się w ramach Poddziałania 4.1.1 RPO WM w kategorii użytkownicy indywidualni i stanowią jedną z grup docelowych/ostatecznych odbiorców wsparcia. Planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie projektów to III kwartał 2017 r..
Zachęcam również do śledzenia informacji o planowanym ww. konkursie na stronach internetowych www.fundusze.malopolska.pl lub www.rpo.malopolska.pl.
Pozdrawiam

Dziękujemy za wyjaśnienia, ale w przyszłości proszę nie zamieszczać w komentarzach adresów stron i linków. Moderator.
Gdzie dofinansowanie?12:23, 8 lutego 2017
Łakomy kąsek - 420 mln euro, co niektóre cwaniaczki znów się obłowią, zrobią to zapewne zgodnie z literą prawa ( jak zwykle :)) A my - szaraki, zakasać rękawy i do roboty. Nowa kotłownia tzn. nowy piec, koszty instalacji, jeszcze pare tysiaków na nieplanowane wydatki, potem rok w rok conajmniej trzy razy tyle co obecnie na nowy,, ekologiczny " opał i co jeszcze???
Ciekaw jestem, jaki procent tej kasy trafi dokładnie tam gdzie powinien....
marek11:43, 8 lutego 2017
Mieszkam w Rabce. Z kim mam się kontaktować? Wie ktoś?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij