Czwartek, 28 maj 2020, Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 81
Fog
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 100
Clouds
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
30.03.2017, 12:05 | czytano: 2112

Czy Rabka-Zdrój pozostanie uzdrowiskiem?

Za dwa lata Rabka-Zdrój musi przedstawić Ministrowi Zdrowia nowy operat uzdrowiskowy. Urząd miejski zawarł już umowę z firmą, która przeprowadzi badania klimatu w mieście. Do tej pory wydawało się, że najtrudniej będzie wykazać czystość powietrza. Badania za styczeń pokazały jednak, że na tle innych miast w Małopolsce, Rabka-Zdrój nie wypada najgorzej.

Rabka stała się w ostatnich dwóch sezonach zimowych negatywnym bohaterem wielu publikacji prasowych i programów telewizyjnych m.in. w "Gazecie Wyborczej" i telewizji TVN, które krytykowały miasto za zbyt wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Samorząd bronił się, że oskarżenia te nie są niczym poparte, gdyż do tej pory nikt nie przeprowadził na terenie uzdrowiska wiarygodnych badań, które by to potwierdzały.

Zmieniło się to, gdy w grudniu ub.r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie usytuował w Rabce-Zdroju stanowisko monitoringu powietrza. W tym tygodniu rabczański magistrat przedstawił wyniki badań WIOŚ.

Badania pokazały, że miasto ma problem z zanieczyszczonym powietrzem, ale na tle innych miast Małopolski, w których również prowadzone są badania, nie wypada najgorzej. W styczniu w Rabce-Zdroju 21 razy dochodziło do przekroczenia dopuszczalnego poziomu pyłu zawieszonego PM10. Lepiej pod tym względem wypadły m.in. Niepołomice i Trzebinia, identyczne wyniki miało Zakopane, a znacznie gorzej wypadły Nowy Targ i Nowy Sącz. Średnie stężenie dobowe plasuje uzdrowisko w gronie miejscowości z najlepszymi wynikami, Rabka-Zdrój nie miała też tak wysokich stężeń jak inni. Ze szczegółowymi wynikami badań można zapoznać się w raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (dostępny TUTAJ).

Na początku 2019 roku Rabka-Zdrój musi przedstawić w Ministerstwie Zdrowia nowy operatu uzdrowiskowy. Jeśli minister go zatwierdzi, otrzyma status uzdrowiska na kolejnych 10 lat. Wcześniej miasto musi jednak wykonać szereg badań, które potwierdzą leczniczy klimat Rabki-Zdrojunm.in. ocenę stanu sanitarnego powietrza, poziomu hałasu oraz działania pól elektromagnetycznych. Urząd miejski poinformował, że podpisał umowę w sprawie przeprowadzenia badań, które wykona dla miasta Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

r/
najnowsze informacje
komentarze
zezem07:48, 31 marca 2017
do Mieszkanka
Strasznie tępy ten Twój dowcip, ciekawe co tak chcesz zakrzyczeć, życzę czystego sumienia :)
@ Mieszkanka18:39, 30 marca 2017
Rabkoland na Kaczoland trzeba by było wymienić. A wtedy to byśmy stracili te resztki kuracjuszy co to jeszcze gdzie nie gdzie się snują.
osak18:35, 30 marca 2017
Przez ostatni lata w Rabce nic dobrego się nie działo. Taka powolna degrengolada . Co innego Szczawnica!
Mieszkanka17:52, 30 marca 2017
Proponuję zmianę nazwy na Rabkę Kaczyńską, bo od kilku lat nic tylko memoriały im wychodzą i nic więcęj
@ emeryt16:53, 30 marca 2017
W Narodowej Rabce i wtedy na wszystko będą pieniądze. Ha ha ha.
emeryt15:57, 30 marca 2017
mieszkałem już w Rabce Zdrój ,póżniej w Rabce ,jeszcze póżniej w Rabce Zdrój - a gdzie będę mieszkał za dwa lata ,to mi lata ...
OjDyro13:42, 30 marca 2017
Do "SMOK". Masz rację, widać powrót do matecznika PiS. Szkoda.
bartek13:37, 30 marca 2017
Porównajmy kawiarnie Helenkę w Szczawnicy do kawiarni Zdrojowej w Rabce. I co? I tak jest ze wszystkim. Nic dziwnego ze Szczawnica zbiera wszystkie pochwały i nagrody. A Rabka nawet nie ma kawiarni zdrojowej.To co jest to jakiś postkomunistyczny obskór. i to w centralnej części uzdrowiska. Wyblakłe banery reklamujące lodowisko znów będą straszyć przez całe lato? Jak można tak zaniedbać miasto?
antek12:36, 30 marca 2017
Problem Rabki to problem bardzo mało operatywnych władz. Środki które pozyskują dla miasta są znikome. / w Szczawnicy jest zupełnie inaczej/ Uzdrowisko nam nie wypiękniało przez ostatnie lata. Za to pogorszył się stan dróg,w coraz większą ruinę popadły zabytkowe przedwojenne wille. Uzdrowisko nie ma ani basenu,ani wyciągu krzesełkowego na Maciejową. Inwestycje leżą. Atrakcji żadnych. Dolny park oszpecony przez park linowy. No jak można było do tego dopuścić. Wygląda to okropnie.
smok12:17, 30 marca 2017
Można zmienić nazwę na "Rabka Narodowa"
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij