Spotkanie rektora PPWSZ z przedstawicielami parków narodowych - podhale24.pl
Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Jabłonka
Clouds
16°
Wiatr: 1.116 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
17°
Wiatr: 2.196 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
13°
Wiatr: 1.656 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.348 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
12°
Wiatr: 1.368 km/h Wilgotność: 72 %
Jakość powietrza
42 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
13.06.2017, 09:10 | czytano: 2351

Spotkanie rektora PPWSZ z przedstawicielami parków narodowych

NOWY TARG. - Działając wspólnie wzmacniamy nasz głos - powiedział rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej ks. dr hab. Stanisław Gulak, rozpoczynając spotkanie dyrektorów parków narodowych, nadleśniczych, naczelników GOPR i Kierownika Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Oddziału Stary Sącz.

PPWSZ
PPWSZ
- Bądźmy razem - zaapelował w swoim wystąpieniu prof. dr hab. Zbigniew Witkowski oraz wskazał środowisko, przyrodę, edukację i naukę jako przykładowe dziedziny współpracy.

Spotkanie zorganizowane w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu miało na celu uzgodnienie obszarów, kierunków i tematów współpracy. W trakcie dyskusji Mariusz Zaród – Naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR i inż. Łukasz Smetana – Sekretarz Grupy Krynickiej GOPR zarekomendowali między innymi zacieśnienie współpracy wykładowców i studentów kierunku studiów ratownictwo medyczne z ratownikami górskimi. „Mam 300 km szlaków turystycznych w swoim obszarze odpowiedzialności” – powiedział mgr inż. Olaf Dobrowolski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko i podkreślił, że badania na temat obciążenia lasów państwowych i prywatnych ruchem turystycznym są jednym z kierunków potencjalnej współpracy. Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ, mgr inż. Roman Latoń poszerzył ten kierunek potencjalnej współpracy o badania zbiorników retencyjnych i wypracowania rozwiązań dla boomu na ścieżki rowerowe, które często powstają w sposób niekontrolowany.

Mgr inż. Filip Zięba, Zastępca Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego wyeksponował rolę Uczelni jako jednostki, która może spinać badania naukowe prowadzone w regionie. Dr inż. Janusz Tomaszewski, Dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego zwrócił uwagę na potrzebę inwentaryzacji budowli znajdujących się na terenie Parku oraz na konieczność odtworzenia małej architektury. Nowe spojrzenie dydaktyczne na ofertę edukacyjną Parku oraz monitoring i analiza ruchu turystycznego to według dr. Tomasza Pasierbka, Dyrektora Babiogórskiego Parku Narodowego, działania wpisujące się w misję Uczelni. Mgr inż. Iwona Wróbel zaprosiła studentów Podhalańskiej Uczelni do odbywania praktyk i staży w Pienińskim Parku Narodowym.

Ponadto uczestnicy spotkania zgodzili się co do konieczności wypracowania skutecznych rozwiązań w planowaniu przestrzennym, zapewnienia korytarzy ekologicznych dających schronienie i możliwość przemieszczania się zwierzyny oraz do podjęcia badań nad społecznymi uwarunkowaniami ochrony przyrody.

W ponad dwugodzinnej dyskusji uczestnicy nie wyczerpali tematów do wspólnych działań. Rektor ks. dr hab. Stanisław Gulak, prof. nadzw. zaprosił do wzajemnych konsultacji i przekuwania pomysłów w realne czyny i przedsięwzięcia.

źródło: PPWSZ, Mieczysław Karpiel, zdj. Małgorzata Kram
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
leśna tajemnica09:39, 14 czerwca 2017
A gdzie córka Leśniczego? HA ha ha ....
@ msza parkowa16:15, 13 czerwca 2017
Widziałeś choć jedną msze bez ofiary?
msza parkowa14:45, 13 czerwca 2017
Ks. wygłosił kazanie. Co niektórzy przysypiali. Dobrze że ministranci nie chodzili po ofierze. I tyle z całego spotkania.
Tadeusz Głodek - Podtatrzańska Nowy Targ14:18, 13 czerwca 2017
Panie Gulak zapomniał Pan o stopniu pułkownika. Co jest! Wstydzi się Pan tytułować tą rangą? Przykre to dla mnie. Co, szukacie następnych miejsc na kapelanów? Obleżliście nas (kler) jak drobne wszy. Nie wstyd Wam? Ludzie w wieku 50 lat życia likwidują własną działalność gospodarczą. Kolega mi mówi zamykam tartak bo nie będę robił na księdza. Ponieważ ksiądz ma 4 godziny w tygodniu religii i ma zapłacony ZUS. A WY Drodzy starszoligowcy z pod zielonego liścia przyszliście się napić kawuni? Bóg Wam zapłać wielki.Pani magister z Krościenka, bo wie Pani ja jestem na KRUS-ie i też chciałbym odrobić staż. Czy to jest możliwe? Bo mój rozmówca mówił mi że on jest na KRUS-ie i odrabia staż w nadleśnictwie Krościenko. On rzeczywiście stał podczas rozmowy w lesie nadleśnictwa. Ja wiem że nadleśnictwo to nie Pani działka. Bo ja jestem głupi chłop ze wsi i potrzebuje pomocy (takiego doradztwa). Przepraszam że zapytam przy okazji Szanownego Pana Nadleśniczego - Nadleśnictwa Krościenko. Czy ta starsza Pani, która pracowała w księgowości, ona tak chrząkała na cały głos w Nadleśnictwie, pracuje jeszcze w nadleśnictwie? A może ona była chora (cancer) a Pan jej nie pomógł. Ah! Ona ostrzegała!? A przed którym ołtarzem kościoła w Krościenku ona stoi? A to ciekawe! Dyrektor Tomaszewski nie zdążył od 1981 roku zinwentaryzować budowli na terenie Gorczańskiego Parku. A ile tych budowli na terenie parku jest. Trzysta? Trzy tysiące? Przy dzisiejszych możliwościach? Gdzie Pan widzi problem? W czym on tkwi? Ludzie wysyłają wiadomość z Australii do Europy wraz z mapami, dokumentami. To trwa całe 30 sekund. Co kropidło ważniejsze? Bo odsunie od koryta? Zostaniecie tak odsunięci jak Peowcy razem z klerem. Ja też jestem ochrzcony. Ja też jestem chrześcijaninem. Ja też jestem Polakiem. Ja też chcę żyć z pracy rąk. Natomiast Wy wszyscy wyżej wymienieni zarabiacie na papierach (przepisach). Kantujecie nas. Oszukujecie. Czy Wy Szanowni Państwo rozumiecie o co w tym wszystkim chodzi? Czy mamy Wam ręcznie wytłumaczyć.
@11:00, 13 czerwca 2017
Czegoś tu nie rozumiem. Do obowiązków dyrektorów parków należy mi.Opiniowanie programów badawczych i naukowych z zakresu ochrony przyrody,turystyki ,rekreacji. Do tego powołuje ich minister zdaje się że na 5 lat. A tu czytamy ze pan Stanisław Gulak rozpoczął spotkanie dyrektorów parków narodowych. No to komu podlegają dyrektorzy? Nie ministrowi?
bali10:13, 13 czerwca 2017
GOPR zarekomendował zacieśnienie współpracy Na czym ta współpraca ma polegać bo etatów do obsadzenia nie mają . Ale deklarować można wszystko. Nie wstyd wam panowie?
FD10:03, 13 czerwca 2017
Gulak zawezwał do siebie pracowników parku i powiedział im co maja robić. Jak mają pracować i wskazał jedynie słuszna koncepcję prowadzenia badań przez uczelnie która on kieruje. /oczywiście nie za darmo bo pieniądze są do pozyskania z UE/ Rozumiem ze w odmowa nie jest możliwa ze względu na ogrom doświadczenia w temacie którym zapewne/albo i nie/ posiada ksiądz. Jakież to korzyści popłyną dla parków z tego spotkania. Bo to o czym tutaj tak kwieciście mówią to nic innego jak standardowe obowiązki wynikające z zakresu ustaw które wskazują wytyczne i kierunki pracy nałożone na PN. A reszta to czysty absurd w lokalnym wydaniu. Ale jakże spektakularny i wymowny.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas