Poniedziałek, 13 lipiec 2020, Imieniny: Irwina, Margarety, Sary
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 81
Clouds
10°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 81
Clouds
11°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 90
Clouds
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
25.09.2017, 08:30 | czytano: 4762

Remiza otwarta i poświęcona. Wielka uroczystość strażacka w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)

Fot. Robert Miśkowiec

Zamknięta droga, parada, trybuna honorowa, odznaczenia, przemówienia i goście z wysokiej półki - tak strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowinie Tatrzańskiej otwierali i święcili nową remizę.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, odprawioną przez księdza biskupa Dariusza Rasia, prałata archidiecezji krakowskiej i archiprezbitera Bazyliki Mariackiej. Po jej zakończeniu strażacy, poczty sztandarowe i zaproszeni goście przeszli w paradzie przez wieś, prowadzeni przez orkiestrę OSP z Choczni, pod remizę.

Brakowało przedstawicieli obecnych władz. Nie było żadnego z podhalańskich parlamentarzystów. Wielu było natomiast byłych komendantów i oficjeli - m.in. były Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz, były komendant PSP na Mazowszu nadbrygadier Józef Galica, były senator Stanisław Hodorowicz, generał Mariusz Dąbek - były Komendant Małopolskiej Policji, Stanisław Rakoczy - wiceminister MSWiA w rządzie Donalda Tuska. Wszystkich łączy fakt, że byli na stanowiskach za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. Obecne władze reprezentowali m.in. st. bryg. Marek Bębenek, zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, starosta tatrzański Piotr Bąk i wójt gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk.

Niedzielne oficjalne otwarcie remizy odbyło się ponad rok po zakończeniu jej budowy. Na półtorej godziny zamknięto główną drogę przez miejscowość, żeby uroczystość mogła się odbyć przed remizą. Były przemówienia z trybuny honorowej, prezentacja historii remizy, odznaczenia i gratulacje. Obiekt poświęcił ks. Władysław Kulig, kapelan małopolskich strażaków. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

Budynek remizy OSP w Bukowinie Tatrzańskiej należy do najnowocześniejszych na Podhalu. Ma cztery kondygnacje, w tym jedną podziemną. Garaże są obszerne, aby mogły pomieściły nawet 10 samochodów – ciężkich i lekkich. Tyle bowiem pojazdów stoi w „stajni” miejscowej OSP. Można było je obejrzeć w niedzielę podczas uroczystego przejazdu. Bukowianie mają na wyposażeniu samochody lekkie, ciężkie, terenowe, quad, skuter śnieżny, drabinę, a nawet karetkę. Od lipca tego roku w remizie mieści się posterunek pogotowia ratunkowego.

Dach remizy został tak zbudowany, by można było na nim zamontować platformę – lądowisko dla śmigłowców. Na poddaszu znajduje się sala szkoleniowo-konferencyjna.

Budowa remizy rozpoczęła się na wiosnę 2014 roku. Generalnym wykonawcą była firma Astex z Szaflar. Budynek zaprojektował Krzysztof Martyniak z Zakopanego. Inwestycja kosztowała ok. 3,9 mln zł. Finansowali ją: gmina Bukowina Tatrzańska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, była dotacja z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, swoje dołożyli bukowiańscy strażacy i sponsorzy.

r/ zdjęcia Robert Miśkowiec
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
poldek09:46, 30 września 2017
A gdzie Pani Paluch?
do Ochotnika09:33, 28 września 2017
Żeby auto wyjechało do akcji, to trzeba wstrzymać ruch...Zresztą żeby zrobić otwarcie przez 2,5 godziny droga przez Bukowine była zamknięta...Jednym słowem piękna straż na chodniku, i tu nie chodzi o zazdrość tylko o logike i wygode...
Józef09:33, 27 września 2017
Ks. Raś nie jest biskupem
e22:28, 25 września 2017
Od kiedy ks. Raś jest biskupem ? Caś nas ominęło ?
stasek15:05, 25 września 2017
ka jest rura po której bedom strazoki zjezdzac spod siubitki
Coś strasznego14:31, 25 września 2017
Wygląda to jak schron przeciwatomowy. Budynek jest po prostu koszmarny.
Ochotnik14:14, 25 września 2017
Remiza rzeczywiście piękna. Ale budynek tejże remizy zajmuje cała powierzchnie działki...... Główny chodnik przez centrum wsi ,po zakończeniu akcji straży jest praktycznie zablokowany. Samochody klientów okolicznych sklepów parkują przy samej ścianie tej pięknej remizy. Nie można było znaleźć innej lokalizacji ?
Adaaa11:12, 25 września 2017
Fajna ta remiza
Jurii09:47, 25 września 2017
Może parlamentarzystów nie było bo Bukowianie wiedzą komu są naprawdę wdzięczni, a nie dziękują bo tak poprawnie politycznie..... To tak jak dziękują strażacy Siarce za Małopolskie Remizy, a kasę na remonty daje Marszałek Województwa.....
Blokers08:49, 25 września 2017
jak to "brakowało przedstawicieli obecnych władz"? A starosta Bąk i wójt Łukaszczyk to co?
Za rok będą otwierali remizę trzeci raz, w końcu rok wyborczy.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij