Piątek, 25 wrzesień 2020, Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława
Zakopane i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 93
Clouds
12°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 93
Clouds
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 93
Clouds
15°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Clouds
15°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 99
Clouds
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
17.10.2017, 11:00 | czytano: 6184

Niedźwiedzie buszują w Zakopanem

Fot. YouTube.pl

Największy tatrzański drapieżnik szuka pożywienia w przydomowych koszach na śmieci. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do mieszkańców o niewyrzucanie jedzenia do koszy.

Zbliżająca się zima spowodowała, że część niedźwiedzi postanowiła wyjść z Tatr i pożywienia szukać w podhalańskich wioskach. Całą sytuację monitorują specjaliści z Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Mamy kontakt z 3 samicami, które schodzą do wiosek podhalańskich i Zakopanego. Z naszych obserwacji wynika, że one podchodzą pod zabudowania i są coraz bardziej śmiałe – mówi Filip Zięba z TPN.

Jesienią podczas intensywnego natłuszczania się przed zimowym snem niedźwiedzie stają się bardziej aktywne. Żerowanie niedźwiedzi przy gospodarstwach domowych nie oznacza jednak, że w Tatrach brakuje pożywienia. – Niedźwiedzie są łasuchami, które bardzo konsekwentnie dążą do celu. W przestrzeni tatrzańskiej jest sporo pokarmu, jednak ten pokarm na dole jest bardzo atrakcyjny, bo jest smaczny i wysoko kaloryczny, a przed zimą trzeba się najeść więc czemu nie skorzystać – opowiada o sposobie funkcjonowania niedźwiedzi Zięba, jednocześnie dodając, że bez tego pokarmu niedźwiedzie też doskonale sobie poradzą i przeżyją.

Niedźwiedzice Danka i Roma, które prowadzą młode zaopatrzone są w nadajniki. Dzięki temu pracownicy TPN na bieżąco monitorują przemieszczające się drapieżniki, a w razie potrzeby interweniują. Na szczęście niedźwiedzie cały czas boją się człowieka i uciekają. – Ten proces się nie pogłębia i niedźwiedzie są cały czas płochliwe – zaznacza pracownik TPN.

Z problemem niedźwiedzi odwiedzających podtatrzańskie miejscowości można poradzić sobie tylko wspólnymi siłami. – Bezwzględnie nie wyrzucajamy resztek jedzenie ze śmieciami i nie pozostawiajmy ich na zewnątrz. To jest rzecz, która będzie cały czas nęciła niedźwiedzie. Przez to sytuacja staje się niebezpieczna zarówno dla ludzi jak i dla niedźwiedzi – apeluje do mieszkańców Filip Zięba.

Obecną sytuację z niedźwiedziami TPN stara się przeczekać odstraszając drapieżniki od zabudowań. Taka sytuacja może potrwać około trzy, cztery tygodnie. Później niedźwiedzie powinny już wejść w wyższe partie gór.ms/
najnowsze informacje
komentarze
Patriota22:01, 17 października 2017
Panie Zięba nie masz pan pojęcia o niedźwiedziach a to co robicie jako TPN zniszczy te zwierzęta w Tatrach. Kornik zjadł już większość drzew w TPN wskutek waszej bezczynności i teraz tam mu brakuje żywności bo brak zwierząt, pszczół i innych źródeł pokarmu. Jedynym ratunkiem dla Tatr jest tzw. "dobra zmiana" czyli wymiana całego kierownictwa TPN na ludzi kompetentnych, którzy podejmą odpowiednie działania.
ABC21:32, 17 października 2017
Teraz trzeba śmieci przed wyrzuceniem wyprać, aby nie pachniały żarciem.

Panu specjaliście Ziębie przewróciło się w głowie. Takie przepisy może sobie wprowadzać w TPN-ie.
W końcu niedźwiedzie coś nabroją i ciekawe kto za to odpowie.
antyekoterrorysta21:24, 17 października 2017
Trzeba śmieci przed wyrzuceniem umyć, aby nie pachniały jedzeniem.
jaga218:38, 17 października 2017
Tym miśkom bezpieczniej jest bliżej domostw, w lasach tylko warczenie pil spalinowych słychać. Jakiś szał z tymi wycinkami drzew
Dawid17:35, 17 października 2017
Sąsiadowi próbowały rozwalić ule w Czarnej Górze i w Łapszach. Jest ich wszędzie po pieronie.
Zakopian13:41, 17 października 2017
Niech robią więcej rezerwatów ścisłych to będziemy misie nie dlugo trzymać koło domów bo w tych burdelach i hodowlach Kornika jak widać nie da się żyć nawet zwierzętom do tej pory tego problemu nie było bo lasy były sprzedane z chorego drzewa tpn to porazka
abc11:51, 17 października 2017
dzisiaj w Bialce rozwaliły mi worki ze śmieciami , z worków zostały tylko strzępy .
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij