- Zadaniem ludzi dorosłych jest to, aby każdemu dziecku - także temu pokrzywdzonemu przez los ze względu na swoją chorobę - swoją miłością czynić wszystko, aby w nim była dostrzegalna ta szczególna bliskość wobec Boga - mówił abp Marek Jędraszewski. - Ta dzisiejsza uroczystość jest wielkim dziękczynieniem Bogu za tę szkołę, ale przede wszystkim za ludzi, którzy robili wszystko, by ona była i się rozwijała. Dziękujemy Bogu za to, że mieli w sobie dość odwagi i męstwa, by iść na przekór czysto ludzkiemu myśleniu o naszych sprawach, że zaufali oraz że każdy dzień ich zmagań stawał się dla nich także potwierdzeniem, iż dla Boga nie ma nic niemożliwego - dodał.
- Jestem głęboko przekonany, że z zawierzenia Bogu do końca za przyczyną Matki Najświętszej wyrosła ta szkoła, skazana przez wielkich tego świata na zamknięcie - bo za mała, bo kosztowna, bo nieopłacalna, a budżet jest taki, a nie inny. Istotnie, niekiedy rachunki ekonomiczne są bezwzględne w swojej wymowie, ale przecież dla ludzi wierzących świat nie może kończyć się na rachunku ekonomicznym - mówił metropolita krakowski.
Hierarcha poświęcił też sztandar przedszkola, który jest symbolem wartości, które są fundamentem pracy wychowawczej przedszkola.
- Prosimy o modlitwę, aby nasze dzieci rosły w atmosferze miłości, prawdy i otwartości na innych, zgodnie z wartościami, jakie głosił Jan Paweł II. Prosimy również o poświęcenie płaskorzeźby z wizerunkami patronów przedszkola i szkoły podstawowej oraz tablicy upamiętniającej pomordowanych przez NKWD polskich oficerów w Katyniu i ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem - mówiła Izabella Kuczyńska, dyrektor przedszkola.
Sztandar ma kształt kwadratu. Centralną część stanowi portret św. Jana Pawła II na granatowym tle. Wokół wizerunku papieża umieszczono nazwę przedszkola, miejscowość, w której się ono znajduje i zdobienie z tatrzańskich kwiatów. Szarotka jest symbolem wielkich ideałów i dążenia do pokonywania trudności. Lilia oznacza czystość i niewinność. Rewers sztandaru przedstawia godło państwowe umieszczone na czerwonym tle.
Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czerwiennem uhonorował też abp. Marka Jędraszewskiego swoim najwyższym odznaczeniem - Złotą Tarczą za miłość do Boga i Kościoła oraz za troskę o szkoły katolickie, przez które Kościół jest obecny w życiu publicznym.
- Dziękując za to wszystko, co mogliśmy tutaj przeżyć pragnę wyrazić wdzięczność i wielkie serce wobec was, a jednocześnie najserdeczniejsze życzenia, by te ostatnie dni Adwentu dla każdego z was były pięknie przeżyte jako czas przygotowań do świąt. Najważniejsze, byśmy z czystym sercem mogli przystąpić do wigilijnej wieczerzy, do przełamania się opłatkiem, a potem wyśpiewania pełną duszą, jak górale potrafią: „Chwała na wysokości Bogu" - powiedział arcybiskup.
W 2001 roku zdecydowano o zamknięciu Katolickiej Szkoły Podstawowej w Czerwiennem. Budynek groził zawaleniem, ale rodzice podjęli walkę o to, by ich dzieci wciąż mogły się tam uczyć. W 2006 roku w niepełnosprawnych uczniach i ich rodzicach znów pojawiła się wiara w to, że można się kształcić w godnych warunkach. 3 września uroczyście oddano do użytku budynek szkoły, który poświęcił kardynał Franciszek Macharski. Podczas uroczystości przekazano sztandar Katolickiego Gimnazjum Integracyjnego oraz dekret o katolickości szkoły, wydany przez kardynała Stanisława Dziwisza.
Paulina Smoroń, opr.s/ zdj. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas