Nowy Targ: bezimienni żołnierze doczekają się kwatery? - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 7.452 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
Wiatr: 8.496 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.424 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
Wiatr: 11.736 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
Wiatr: 7.92 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
86 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 43 | 86 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
19.12.2017, 16:00 | czytano: 3287

Nowy Targ: bezimienni żołnierze doczekają się kwatery?

Na cmentarzu w Nowym Targu w bezimiennych grobach spoczywa blisko 300 żołnierzy zmarłych w czasie I wojny światowej. Powstał projekt Kwatery Wojennej, która ma upamiętnić tych obrońców Ojczyzny z początku XX wieku.

W sali reprezentacyjnej nowotarskiego ratusza odbyło się podsumowanie i zakończenie realizacji programu edukacyjno-naukowego „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera Wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu”. Projekt, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miał na celu przywrócenie społecznej pamięci o zmarłych i pochowanych żołnierzach spoczywających na nowotarskim cmentarzu. Jak wykazały bowiem badania archiwalne prowadzone od kilka lat przez Roberta Kowalskiego, historyka i kierownika Muzeum Podhalańskiego, na cmentarzu w Nowym Targu w bezimiennych dziś grobach spoczywa blisko 300 żołnierzy zmarłych w czasie I wojny światowej oraz w okresie walk narodu polskiego o granice państwa wskrzeszonego po 123 latach zaborów.

Obok siebie spoczywają żołnierze Legionów Polskich i odrodzonego Wojska Polskiego ale także Armii Cesarstwa Austro-węgierskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Cesarstwa Rosyjskiego. W ziemi nowotarskiego swoje kości złożyli żołnierze różnej narodowości: Austriacy, Niemcy, Węgrzy, Czesi, Rosjanie, Ukraińcy, Bośniacy tudzież różnych religii: katolicy, prawosławni, grekokatolicy czyi muzułmanie.

Jak się niestety okazuje, żaden z nich nie ma na swojej mogile imiennej tabliczki, a świadomość mieszkańców miasta o tym, że są tutaj pochowani, zupełnie nie istnieje. Dlatego też zdecydowano się po pierwsze przywrócić pamięć o tych żołnierzach za pośrednictwem działań edukacyjnych skierowanych do młodzieży podhalańskich szkół jak też opracować i udostępnić w internecie dane na temat tych żołnierzy.

- Upamiętnienie wszystkich zmarłych i spoczywających na Cmentarzu Wojennym nr 346, jest hołdem złożonym wszystkim tym, którzy miejsce swojego wiecznego spoczynku znaleźli w Nowym Targu, mieście oddalonym niejednokrotnie setki kilometrów od ich domów rodzinnych. Tym bardziej jest to istotne, bowiem podczas badań naukowych udało się zrekonstruować niemal pełną listę żołnierzy, znamy zatem ich z imienia i nazwiska w wielu przypadkach także datę i miejsce urodzenia – podkreśla Robert Kowalski.

W pierwszej części spotkania Robert Kowalski szczegółowo omówił założenia programu oraz przebieg jego realizacji. Po prezentacji wręczono podziękowania i nagrody rzeczowe dla nauczycieli biorących udział w projekcie: Iwonie Pawłowskiej (II Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Targu), Januszowi Horoszce, Renacie Misiur, Małgorzacie Arendrarczyk (Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu), Elżbiecie Bogaczyk , Krzysztofowi Żebrowskiemu, Marii Giełczyńskiej (Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu), Krzysztofowi Tenkielowi (Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu), Piotrowi Stopiak (Centrum Kształcenia i Wychowania OHP-filia Jabłonka), oraz szkołom za współpracę przy realizacji programu, a były to następujące placówki oświatowe: II Liceum Ogólnokształcącemu im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Targu, Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu, Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu, Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu, Zawodowa Szkoła Branżowa, I stopnia Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Targu, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP-filia Jabłonka, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Jana Pawła II w Nowym Targu.

W przerwie odbył się występ Iwony Jarząbek – młodej skrzypaczki , uczennicy z klasy skrzypiec Karoliny Bartcz z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, która wykonała dwa utwory: Jan Sebastian Bach PARTITA nr 2 d - moll na skrzypce solo "Allemande", "Courante" oraz Henryk Wieniawski "Scherzo tarantelle" op. 16.

W drugiej części spotkania odbyła prezentacja projektu architektonicznego oraz dokumentacji techniczno-konserwatorskiej „Kwatery Wojennej z lat 1914-1923 w Nowym Targu”. Po wstępie historycznym przygotowanym przez Roberta Kowalskiego przybliżającym okoliczności powstania kwatery, zakres i przebieg badań naukowych zmierzających do opracowania listy zmarłych w nowotarskich szpitalach i pochowanych w kwaterze żołnierzy, skupiono się na prezentacji projektu zagospodarowania kwatery. Szczegółowo założenia projektu przedstawili: mgr Jan Chodorowicz konserwator zabytków oraz inż. arch. Andrzej Gacek główny projektant kwatery. Pokazano wizualizację nowego pomnika, który zlokalizowany zostanie w ostatniej zachowanej część dawnej kwatery wojennej. Po prezentacji odbyła się dyskusja.

Na zakończenia czwartkowej prezentacji odbył występ uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. Na fortepianie zagrała Oliwi Polak , która wykonała utwór Fryderyka Chopina Walc h-moll po. 69 nr 2.
Organizatorami prezentacji byli: Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu.

Źródło: PTH o/Nowy Targ, prac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas