Leczenie naczyniaków wczesnodziecięcych propranololem w ALLMEDICA (artykuł sponsorowany) - podhale24.pl
Rabka Zdrój
Clear
5°C
Clear
5°C
Clouds
5°C
Clouds
6°C
Clouds
4°C
Clear
3°C
Kartka z kalendarza
10.01.2018, 17:05 | czytano: 3450

Leczenie naczyniaków wczesnodziecięcych propranololem w ALLMEDICA (artykuł sponsorowany)

Naczyniaki wczesnodziecięce są to zmiany spotykane powszechnie , stwierdzane u 10-12% niemowląt. Zajmują pierwsze miejsce wśród najczęściej występujących wad rozwojowych u dzieci. Najczęściej pojawiają się na twarzy, głowie czy szyi, wyglądem przypominają różowe, płaskie, silnie ukrwione guzki. Za jedną z najlepszych metod leczenia tych zmian uznaje się propranolol.

Ze względu na powszechność problemu i niedużą ilość specjalistów zajmujących się tego typu zmianami, w trosce o małego pacjenta, jego zdrowie i zapewnienie mu jak najbardziej kompleksowej opieki zdrowotnej, ALLMEDICA podjęła współpracę z wybitnym chirurgiem dziecięcym Dr n. med. Marzenną Gubała-Kacała – specjalistką w leczeniu naczyniaków wczesnodziecięcych propranololem.


CZYM JEST NACZYNIAK WCZESNODZIECIĘCY?

Rozwojowe zmiany naczyniopochodne są najpowszechniej występującymi zaburzeniami rozwojowymi. Częściej dotyka dziewczynki, wcześniaki oraz noworodki o niskiej masie ciała. Mogą objawiać się jako dyskretne, często przemijające defekty kosmetyczne, lecz także mogą powodować, ze względu na rozmiary, lokalizację i/lub przebieg kliniczny poważne skutki czynnościowe, aż do bezpośredniego zagrożenia życia włącznie. Często mogą prowadzić do powikłań, takich jak owrzodzenia, którym towarzyszą stan zapalny, ból i krwawienie. U większości dzieci nie są obecne przy urodzeniu, stają się widoczne dopiero po kilku pierwszych tygodniach życia i osiągają 80% swojego maksymalnego rozmiaru między 3. a 5. m.ż. U wielu dzieci ulegają one samoistnej inwolucji, nie prowadząc do powikłań, jednak u części pacjentów nawet po całkowitym zaniknięciu naczyniaka w jego miejscu mogą pozostawać trwałe zmiany skórne powodujące problemy estetyczne lub funkcjonalne.

Wszystkie dzieci z naczyniakiem wczesnodziecięcym powinny znajdować się pod obserwacją lekarza, szczególnie w początkowej fazie rozwoju zmiany. Decyzja o konieczności leczenia oraz wybór metody postępowania zależą od jego charakteru – uwzględnia się rozmiar, lokalizację i podtyp naczyniaka, tempo jego wzrastania oraz wpływ na funkcjonowanie dziecka. Za najskuteczniejsze i bezpieczniejsze uznaje się leczenie propranololem.




LECZENIE NACZYNIAKA WCZESNODZIECIĘCEGO PROPRANOLEM

Mechanizm działania Propranololu polega na:
  • efekcie naczynioskurczowym – wyraźnie widoczne zmniejszenie intensywności zabarwienia naczyniaka, zmniejszenie spoistości zmiany,
  • zmniejszeniu ekspresji czynników wzrostu,
  • zmniejszeniu ekspresji proteaz,
  • zwiększeniu apoptozy komórek śródbłonka naczyń kapilarnych.


Propranolol w stosunku do innych dostępnych metod jest lekiem znacznie bezpieczniejszym, a ponadto:
  • wywołuje szybszy efekt leczniczy,
  • ma korzystną formę podaży (doustnie), można stosować w warunkach ambulatoryjnych,
  • leczenie jest ekonomiczne, mało kosztowne – lek jest bardzo tani,
  • lek posiada nieliczne i łagodne działanie niepożądane.


Wskazania do leczenia Propranololem – kryteria wyłącznie do badania
  • rozpoznanie naczyniaka wczesnodziecięcego w fazie proliferacji
    - wiek do 12 miesiąca życia
    - obecność następujących objawów:
  • ucisk lub interferencja z naturalnymi otworami ciała (szpary powiekowe, nozdrza, przewody słuchowe, usta, odbyt, cewka moczowa);
  • obturacja dróg oddechowych spowodowana guzem naczyniowym
  • utrudnienie odżywiania
  • zagrożenie rozwojem wady wymowy i/lub zgryzu – wskutek - obecności zmiany naczyniowej warg lub jamy ustnej;
  • wysoki stopień zagrożenia owrzodzeniem lub obecność owrzodzenia, szczególnie w przypadku naczyniaków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie krocza i narządów płciowych;
  • zespół Kasabach – Merritt’a u noworodków z rozległymi guzami naczyniowymi
  • zagrożenie trwałymi zaburzeniami czynności w przypadku naczyniaków zlokalizowanych w obrębie rąk i/lub palców
  • naczyniaki rosnące, z potencjałem do spowodowania istotnego zniekształcenia kosmetycznego (np. obejmujące czubek nosa, małżowinę uszną, policzek, szyję itd.)



WYBITNY SPECJALISTA CHIRURGII DZIECIĘCEJ I LECZENIA NACZYNIAKÓW WCZESNODZIECIĘCYCH W ALLMEDICA

Dr n. med. Marzenna Gubała-Kacała - specjalista chirurgii dziecięcej, absolwent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach z 30 letnim doświadczaniem zawodowym zdobytym w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii (obecnie SP ZOZ Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie) na stanowisku asystenta, następnie starszego asystenta na Oddziale Chirurgii Dziecięcej, Poradni Chirurgicznej dla Dzieci, Poradni Wad Ośrodkowego Układu Nerwowego. W 1998 roku zdobyła tytuł doktora nauk medycznych Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Nauczyciel akademicki I Katedry i Kliniki Chirurgii Dziecięcej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach 1989-2000 (Klinika na bazie szpitala miejskiego w Chorzowie). Autor publikacji z dziedziny chirurgii dziecięcej w Wiadomościach Lekarskich, Przeglądzie Pediatrycznym, wystąpienia na Sympozjach Chirurgii Dziecięcej.
Specjalizuje się w leczeniu leczenie naczyniaków wczesnodziecięcych Propranololem oraz laserowym leczeniem naczyniaków u dzieci z zastosowaniem lasera barwnikowego VBeam Perfecta.

🗓 Najbliższy termin przyjęć: 12.01.2017 r. w godz. 9.30 - 14.30




ALLMEDICA - WSZYSCY SPECJALIŚCI W JEDNYM MIEJSCU

ALLMEDICA to największe na terenie Podhala specjalistyczne centrum medyczne oferujące usługi w ramach przeszło 50 gabinetów specjalistycznych, skupiających ponad 140 doświadczonych i uznanych lekarzy specjalistów m.in. ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Więcej informacji na temat ALLMEDICA na: www.allmedica.pl oraz pod numerem telefonu 18 265 74 88.



NOWY TARG
KOLEJOWA 31 / KOWANIEC 2A

18 265 74 88
www.allmedica.pl

ALLMEDICA.NT
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
kwiecień
27
Niedziela
Imieniny:Teofila, Zyty, Żywisława
Kliknij po więcej