Wernisaż Salonu Marcowego w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 30 maja
Imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława
Nowy Targ
Clouds
10°
Wiatr: 1.332 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
11°
Wiatr: 1.728 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
11°
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 0.504 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
64 %
Zakopane
68 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
25.03.2018, 18:27 | czytano: 3160

Wernisaż Salonu Marcowego w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem (zdjęcia)

Po udanej ubiegłorocznej reaktywacji, Salon Marcowy znów powrócił do Zakopanego. W Miejskiej Galerii Sztuki można oglądać wystawę, która przypomina dokonania artystów biorących udział w pierwszych czterech edycjach wydarzenia zapoczątkowanego w latach 60. ubiegłego wieku.

- Pomysł zrodził się przy okazji reaktywacji Festiwalu Filmów o sztuce, który również w zeszłym roku odbył się po latach po raz pierwszy. Przypomnieliśmy wtedy filmy, które pokazywano na pierwszych przeglądach. Mam duży sentyment do obydwu tych wydarzeń, które od 1968 roku stanowiły całość - mówi Lidia Rosińska, zca dyr. ds. artystycznych Zakopiańskiego Centrum Kultury

Impulsem do organizacji kolejnego Salonu Marcowego była także 60. rocznica jego pierwszej edycji.

W 2018 roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, obchodziliśmy także 100-lecie urodzin Tadeusz Brzozowskiego i teraz 60. rocznicę powstania Salonów Marcowych. Ta wystawa, na której możemy oglądać twórców, którzy uczestniczyli w pierwszych czterech edycjach Salonów, doskonale wpisuje się w ten jubileuszowy rok - podkreśla Rosińska.

Salon Marcowy to była wyjątkowa i awangardowa impreza, która cieszyła się dużą popularnością w polskim środowisku artystycznym. Ojcami duchowymi powstania pierwszego Salonu byli Tadeusz Brzozowski i Kazimierz Królikowski.

Pierwsza impreza spotkała się jednak z tak dużym oporem zakopiańskich artystów, że musiał interweniować prezes Centralnego Biura Wystaw Artystycznych. Zakopiańczyków udało się na szczęście przekonać i dzięki temu powstało wydarzenie, które skupiało najważniejszych polskich artystów. Wydarzenie, które krytycy okrzyknęli „Paryżem pod Giewontem”.

Co w kolejnych edycjach? Dyrektor Rosińska przekonuje, że następne Salony nie będą się skupiały tylko na powrotach do przeszłości, ale będą się starały wracać do głównej idei wydarzenia, czyli promocji sztuki współczesnej.

pk, zdjęcia Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
stan09:18, 26 marca 2018
pozdrawiam Pana Art Walocha dziękuję za naukę rysunku w PLSP w ubiegłym wieku ., dziękuję
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas