Czwartek, 06 maj 2021, Imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty
Jabłonka i okolice
Clear
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 81
Clear
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 81
Clear
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 81
Clear
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 70
Clear
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 90
Clear
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
01.07.2018, 17:20 | czytano: 3926

Przewrót polityczny w Ochotnicy Dolnej. Kolejny przewodniczący odwołany. Jest już czwarty

Franciszek Ziemianek został odwołany ze stanowiska przewodniczącego Rady Gminy Ochotnica Dolna wskutek utraty zaufania większości radnych. Zastąpił go Jan Franczyk. Zdaniem opozycji, za odwołaniem stoi wójt Stanisław Jurkowski, który chciał się pozbyć niewygodnego przeciwnika w wyborach.

Odwołanie Franciszka Ziemianka to efekt jego wielomiesięcznego sporu z wójtem o ośrodek zdrowia w Tylmanowej. Przewodniczący od kilku miesięcy mocno krytykował Stanisława Jurkowskiego, że obiekt stoi pusty, a on sam potajemnie i bez przetargu, w dodatku nieudolnie próbuje znaleźć nowych dzierżawców.

Wniosek o odwołanie radnego z Tylmanowej ze stanowiska przewodniczącego motywowano utratą zaufania. - W trakcie ostatnich sesji Rady Gminy Ochotnica Dolna pan Franciszek Ziemianek wykorzystywał obrady do załatwiania swoich prywatnych spraw i sporów. W mediach społecznościowych w niekorzystnym świetle przedstawił innych radnych. Nie panował nad porządkiem obrad, wprowadzając chaos i zamieszanie. Ośmieszał radnych, sugerując im opuszczenie sesji, uznając ich za niepotrzebnych, przez co w istotny sposób kreował niekorzystny wizerunek gminy. Sesje rady gminy nie takim celom mają służyć - wymieniał, w imieniu grupy radnych, którzy podpisali się pod wnioskiem o odwołanie, radny Leszek Wiatr. - Uważamy, że pan Franciszek Ziemianek nadużył naszego zaufania, którym go obdarzyliśmy. Chcielibyśmy, aby ostatnie miesiące kadencji rady gminy przebiegły w atmosferze wzajemnego szacunku, odpowiedzialności i powagi w rozwiązywaniu spraw istotnych dla mieszkańców.

Pod wnioskiem podpisało się 9 radnych. Tyloma też głosami odwołano Franciszka Ziemianka z funkcji. Przeciw głosowało 5 radnych. Jeden wstrzymał się od głosu. Identyczne wyniki miało głosowanie, w którym wybrano Jana Franczyka na stanowisko przewodniczącego.

- Odwoływanie przewodniczącego, jakikolwiek by nie był, na sesji absolutoryjnej, na 3,5 miesiąca przed wyborami, to totalny cyrk polityczny i kompromitacja - skomentował to radny Tadeusz Królczyk. - Przecież wiemy, że za wszystkimi decyzjami rady stoi wójt. Jak tylko przewodniczący próbuje się uwolnić od pręgierza wójta, to natychmiast musi przepaść. Mówię to, jako przewodniczący, który był nim tylko 5 miesięcy, bo musiał być ścięty. To dyktatura, a wy panowie radni, tę dyktaturę wspieracie - dodał.

- To polityczna hucpa - dodał radny Andrzej Runger.

- Nie jest dla mnie zaskoczeniem ten wniosek - powiedział po głosowaniu Franciszek Ziemianek, wyjaśniając, że było to dla niego jasne od momentu, gdy ogłosił, że będzie startował w tegorocznych wyborach na wójta. - Nie zgadzam się ze sposobem zarządzania gminą przez wójta Stanisława Jurkowskiego, nie akceptuję również takiego stylu odnoszenia się do innych ludzi. Widzę wokół siebie opuszczone głowy, strach, a z drugiej strony arogancję i pychę. To jest dzielenie ludzi na lepszych i gorszych. Niejednokrotnie mieszkańcy informowali mnie o sytuacjach, w których czuli się nieswojo. Do momentu, gdy zadeklarowałem, że będę ubiegał się w wyborach o stanowisko wójta, relacje z wójtem układały się bardzo dobrze. Teraz wójt robi wszystko, żeby mnie nie tylko odwołać, ale i pomówić. Rzuca mi się kłody pod nogi, próbując zrzucić na mnie odpowiedzialność za wszystkie nieudane decyzje, a jest ich sporo.

Wyjaśnił, że stał się niewygodny, gdy zaczął pytać, wnioskować i starać się, by wnioski mieszkańców były realizowane. - Liczę, że w wyborach mieszkańcy odwołają wójta ze stanowiska - dodał.

- Panie radny, gdy trzeba było odwołać pana Franczyka, były inne standardy, gdy wnioskowałeś o odwołanie pana Królczyka były inne standardy, a teraz są inne, bo dotyczą twojej osoby - odpowiedział wójt Stanisław Jurkowski. - Dziś radni podjęli decyzję o odwołaniu, bo mieli dość pańskiej arogancji i tego, że to pan chciał decydować o wszystkim jednoosobowo.

Ziemianek jest kolejnym odwołanym przewodniczącym w tej kadencji. Wcześniej stanowiska tracili Tadeusz Królczyk i Jan Franczyk.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Zbyszek12:11, 30 sierpnia 2018
Obecny wójt zrobił tyle dla gminy co nikt wcześniej Brawo panie wójcie proszę się nie zrażać i działać dalej
To że zawsze znajdą się tacy którzy tylko narzekają to niestety norma
Gmina się rozwija i to widać - trzeba być albo idiotą albo kipieć z nienawiści na szczęście większość radnych i mieszkańców jest normalnych
Pipi15:30, 3 lipca 2018
Dziadki do domu !wnuki bawić!czas oddać władzę młodym i nie skorumpowanym ludziom.bez układów i znajomości!bo inaczej nigdy nic się nie zmieni w tej Ochotnicy..lizustwo sama rodzina rodzina wciąga..gmina sklepy..itp.masakra!!
1janina12:56, 2 lipca 2018
Wstyd,żenada,kompromitacja,cieniasy.
Niby ludzie doświadczeni bo są dziadkami a zachowują się jak dzieci w piaskownicy.
Najwyższy czas pożegnać radnych którzy nie mają swojego zdania daja
się manipulować wojtowi. Ośmieszacie gminę tyle w temacie odwołania przewodniczacego i powołania ***
qaqa10:58, 2 lipca 2018
Najgorszy wójt w historii Ochotnicy. A kolejni kandydaci podobni.
kis spod sobla09:37, 2 lipca 2018
cztery lata kadencji stracone b słaby wójt, bardzo słaba rada nadchodzą wybory trzeba ich zmienic bo szkoda naszej gminy, zostajemy w tyle
pozdrawiam07:48, 2 lipca 2018
Brawo Wójcie
Widać wielu myśli o stanowisku i w tej kadencji nie miał pan łatwego zycia
Teraz już będzie tylko lepiej
Partyzant22:08, 1 lipca 2018
Taką regionalna Camorra?Nie wiem nie znam się ale tak mu się skojarzyło.
mbabiarz20:03, 1 lipca 2018
Ten wójt to jeden z Grupy Bociana. Niedługo będzie musiał zjeść żabę.
JakUBEK19:39, 1 lipca 2018
Proszę małym kosztem i można obalać . Na Warszawę 4 lipca wyrusza taki jeden z Gdańska ,pistolet ma ale potrzebuje jeszcze 100 tyś. jeleni.
staska19:27, 1 lipca 2018
Trzeba przyznac takiego bufona i aroganta jak obecny wojt to nie mielismy .
bon awen tura19:11, 1 lipca 2018
jeden drugiego wart,cala kadencje byl *** przy nieudolnym wójcie , tylko ktos nowy bo wracamy do sredniowiecza , skansenu bo enklawa juz jestesmy , nastepne pokolenia zamieszkujace te tereny beda wyobcowane i bezradne
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij