Umowa w sprawie pożyczki wysokości ok. 3,4 mln zł została podpisana w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Sygnowali ją zastępca prezesa NFOŚiGW Artur Michalski oraz prezes zarządu Bani Paweł Dziubasik. Koszt całej inwestycji szacowany jest na prawie 9,5 mln zł.
– Projekt jest ciekawy i innowacyjny. Cieszę się, że dzięki niemu zadbamy o środowisko, stosując najnowsze technologie. Jeszcze do niedawna użytkowaliśmy kocioł węglowy, a dzisiaj nie mogę sobie wyobrazić, jak można korzystać z takiego emisyjnego źródła ciepła, mając jednocześnie zasoby geotermalne. Nasz system został zaprojektowany tak, aby z jednej strony wykorzystywać z odwiertu energię geotermalną i wodę zrzutową, a z drugiej strony stosować urządzenia, które będą produkowały chłód, choćby na potrzeby klimatyzacji w hotelu. Bilanse ciepła i chłodu są tak rozłożone, że wyższych parametrów nie bylibyśmy już w stanie osiągnąć – zauważył powiedział Paweł Dziubasik po podpisaniu umowy.
Szef spółki Bania podkreślił też, że w kompleksie turystycznym w Białce Tatrzańskiej – po to, aby jak najefektywniej wykorzystywać geotermię – energia będzie produkowana także z oczyszczonych ścieków. Sprzężenie różnych elementów systemu ma dać bardzo wymierny efekt ekologiczny: zmniejszyć energochłonność, zredukować szkodliwą emisję oraz zapewnić więcej ciepła i chłodu o „zielonym kolorze”.
System zostanie zbudowany do 30 czerwca 2019 r. Inwestycja przyniesie efekt ekologiczny. Sprawi, że do atmosfery będzie wydzielać się mniej gazów cieplarnianych.
oprac. r/ źródło: NFOŚiGW
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas
1. Dotacje dla rolnictwa ekologicznego; 2. dofinansowanie na utworzenie i funkcjonowanie komunikacji autobusowej, w rodzaju bezmyślnie zniszczonego PKS; 3. dofinansowanie na zakup każdemu uczniowi szkoły średniej komputera; 4. dotacje dla małych firm; 5. dofinansowanie wyjazdu na wakacje dla pozostałych 99 procent społeczeństwa, których nie stać jest na pobyt w ośrodkach typu "Bania" - 99 razy większe środki powinny być przekazywane na kwatery prywatne i zwykłe pola namiotowe; 6. dofinansowanie na zakup oleju CBD dla dzieci z lekooporną padaczką; 7. wsparcie rodzimej produkcji która mogłaby konkurować z zachodnimi produktami i w Polsce i w całej Europie; 8. można by było więcej środków przekazać na projekty przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu; 9. można by było wydać więcej środków na projekty związane z zapobieganiem i przeciwdziałaniem klęskom żywiołowym; 10. wreszcie można by w jakikolwiek inny sposób po prostu coś dać (tylko mądrze, a z tym jest ostatnio wielki problem, vide 500+) tym pozostałym 99 procentom Polaków, żeby również i te 99 procent Polaków poczuło, że to państwo coś w ogóle myśli o nich, a nie tylko goli ich non stop za pomocą podatków żeby te środki przekazać na wsparcie tych którzy w odczuciu społecznym wcale a wcale tego wsparcia nie potrzebują.