Sobota, 29 luty 2020, Imieniny:
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
-3°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 85
Clouds
-2°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 85
Clouds
-2°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 85
Mist
-1°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Clouds
-2°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 85
Clouds
-5°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 85
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
16.10.2018, 14:27 | czytano: 4655

Szlak Wokół Tatr do rozbudowy. 26 kilometrów nowych ścieżek (zdjęcia)

Fot. Szymon Pyzowski

NOWY TARG. Prowadzący ze wschodu na zachód Podhala szlak rowerowy wokół Tatr stał się jedną z największych atrakcji w naszym regionie. W siedzibie Euroregionu „Tatry” podpisano w poniedziałek umowę na jego rozbudowę o kolejne 26 kilometrów nowych ścieżek, które poprowadzą m.in. do różnego rodzaju atrakcji.

W uroczystym podpisaniu mowy wzięli udział przedstawiciele gminy Czarny Dunajec, miasta Nowy Targ, gminy Nowy Targ, Łapsze Niżne, miasta Spiska Bela, Obec Huncovce, Obec Hniezdne oraz Obec Velka Lomnica.

Trzeci etap koncentrował się będzie na rozbudowie infrastruktury rowerowej. Wybudowanych zostanie blisko 26 km nowych ścieżek, które prowadzą do unikatowych miejsc na pograniczu w gminie Czarny Dunajec, gminie Nowy Targ, mieście Nowy Targ lub uzupełniają wcześniej wykonane trasy łącząc je w długie nieprzerwane odcinki (miasto Spiska Bela, obec Huncovce, Hniezdne, Velka Lomnica). Wyremontowany zostanie też odcinek ścieżki w gminie Łapsze Niżne na granicy Kacwin-Wielka Frankowa. 

Powstanie też infrastruktura dla rowerzystów. Zabytkowe obiekty dzięki renowacji zostaną zachowane i uzyskają nowe funkcje (stuletnia stacja kolejowa w Podczerwonem tuż przy ścieżce rowerowej powstałej w 2015 roku, zostanie wyremontowana i zaadaptowana na centrum obsługi użytkowników Szlaku, dwa spichlerze spiskie w Kacwinie po renowacji i wyposażeniu zostaną udostępnione rowerzystom i turystom). Użytkownicy szlaku uzyskają też specjalne miejsca odpoczynku bezpośrednio na trasie szlaku – oaza wypoczynku nad jeziorem w Krauszowie, strefa relaksu w Nowym Targu, interaktywna ekspozycja przyrodnicza w Łapszach Niżnych. Planowana jest również promocja szlaku i jego odpowiednie oznakowanie. Łączna wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, która uzyskał projekt wynosi 4 mln euro.

Planowane roboty:

Gmina Czarny Dunajec - odrestaurowanie zabytkowego budynku dawnej stacji PKP w miejscowości Podczerwone z przeznaczeniem na cele usługowe do obsługi użytkowników Szlaku wokół Tatr. Budowa ścieżki rowerowej od pętli puścizn w Czarnym Dunajcu do Piekielnika – 6,87 km.

Miasto Nowy Targ - rozwój infrastruktury rowerowej na Szlaku wokół Tatr w Mieście Nowy Targ – stworzona zostanie strefa wypoczynku przy kładce pieszo-rowerowej na Białym Dunajcu, na połączeniu ścieżek rowerowych wybudowanych przez miasto w I i II etapie projektu. Budowa odcinków ścieżek rowerowych w mieście Nowy Targ (na lotnisko – asfaltowa, dł. 1,12km) oraz w zachodniej części miasta tzw. Schumana i Młynówka (asfaltowa dł. 1,19km) oraz remont 2 kładek pieszo-rowerowych na potoku Czarny Dunajec.

Gmina Nowy Targ - budowa asfaltowej ścieżki rowerowej prowadzącej z Pyzówki do Klikuszowej - 6,88 km. Budowa oazy wypoczynku nad jeziorem w Krauszowie, czyli bezpośrednio przy istniejącej już tam ścieżce rowerowej Szlaku wokół Tatr.

Gmina Łapsze Niżne - budowa infrastruktury rowerowej oraz obsługi rowerzystów na Szlaku wokół Tatr, remont 2 zabytkowych sypańców w Kacwinie i wyposażeni w tradycyjne narzędzia, umeblowanie oraz interaktywne panele remont strychu Domu Ludowego w Łapszach Niżnych i przeznaczenia go na bezpłatne interaktywne muzeum przyrodnicze, budowa 2 miejsc odpoczynku z pełnym wyposażeniem na odcinku ścieżki rowerowej z Dursztyna do Łapsz. Remont nawierzchni ścieżki rowerowej na odcinku Kacwin-Wielka Frankowa – 1,12 km

Mesto Spišská Belá - budowa asfaltowej ścieżki rowerowej na odcinku Strażki – Spiska Bela (2,08 km) oraz na odcinku Spišská Belá - Slovenská Ves 1,56 km.

Obec Hniezdne - budowa asfaltowej ścieżki rowerowej na odcinku od miejscowości Hniezdne o długości 1,01 km – kontynuacja ścieżki rowerowej powstałej w ramach II etapu projektu.

Obec Huncovce - budowa ścieżki rowerowej w Huncowcach wzdłuż rzeki Poprad od Kieżmarku w kierunku Wielkiej Łomnicy – dług. 2,81 km – kontynuacja ścieżki rowerowej wybudowanej w I i II etapie przez miasto Kieżmark.

Obec Veľká Lomnica - budowa asfaltowej ścieżki rowerowej od granicy z Huncowcami – dług. 1,2 km.

Źródło: Euroregion"Tatry", oprac. r/ zdj. Szymon Pyzowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
610:56, 19 października 2018
Gdzie znajdę projekt ścieżki rowerowej od Pyzówki do Klikuszowej.
Zdziwiony21:44, 16 października 2018
Wielki wysyp dutków przed wyborami tej jesieni niczym grzybów w Wielkim Borze a że to tak nie działa co ro ino narzekanie że ni ma w budżetach a tu widać że Da SIĘ -...... No ale??????
Ile to przedsięwwieńć się teraz ogłasza, Niezliczone dary Tej ZŁOTEJ Polskiej JESIENI l!!!!
Janolo20:48, 16 października 2018
No to Wójt Jamróz z Łapsz to przed wyborami zapunktował.....najpierw dotacja na fotovoltaike a teraz dotacja na dokończenie ścieżek rowerowych...BRAWO!
Miastowy17:25, 16 października 2018
@Loko żadnej obwodnicy tam nie będzie, ten pomysł to tylko przedwyborcza aktywność pana Liszki. Szkoda tylko, że nie wziął pod uwagę tego, że jest to teren rekreacyjny, wciąż rozwijający się pod tym kątem. Każda próba zalania tego miejsca asfaltem spotka się ze sprzeciwem mieszkańców, którzy bardzo sobie cenią ten obszar.

Wielkie tak dla planowanych inwestycji w ramach Szlaku wokół Tatr!
nauczyciel17:06, 16 października 2018
Loko, "Trzemu" się czepiasz.
Loko15:17, 16 października 2018
Wszystko pieknie i ladnie tylko ostatnio odzyl pomysl poludniowej obwodnicy NT w ciagu DK49. Ta obwodnica leci obok strefy relksu i nad obecna kladka. Trzeba zdecydowac co bedzie budowane, bo te dwie inwestycje sie wykluczaja. Nowa droga zniszczy obecna strefe. Jezeli rozbudowujemy inftastrukture rekreacyjna nad dunajcem to droga musi byc przesunieta blizej blokow. Trzemu nikt nie zada takiego pytania kandydata na burmistrza, co popieraja - nowa droge czy rozbudowe strefy relaksu.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij