Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny, Marcjala
Szczawnica
Clouds
33°
Wiatr: 1.512 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
24°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
33°
Wiatr: 1.404 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
26°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
34°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
32°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 42 %
Jakość powietrza
60 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
27.06.2007, 16:13 | czytano: 1069

Wizyta izraelskich Żydów

NOWY TARG. Mający nowotarskie korzenie Hanoch Gutfreund, profesor fizyki na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, odwiedził dziś z grupą przyjaciół z Izraela Nowy Targ, rodzinne miasto swoich dziadków.

Robert Miśkowiec
Po południu goście z Izraela (wśród nich m.in. prof. Menachem Yaari - prezydent Akademii Nauk w Izraelu) spotkali się z w Ratuszu z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem. Burmistrz opowiedział im o Nowym Targu i przypomniał, że przed wojną społeczność żydowska liczyła tu 20 procent. Dziś - jak mówi - po tragicznych wydarzeniach II wojny światowej zostało ich tu kilkudziesięciu.

Mówiący dobrą polszczyzną prof. Gutfreund wyjaśnił, że z Nowego Targu pochodzą rodzice jego ojca. – Dziadek prowadził sklep na Rynku, fabrykę tekstylną. Jego dzieci chodziły do tutejszego gimnazjum – wspominał . – Gdyby nie wojna i tragiczny okres pod wojnie, to jeszcze dzisiaj bylibyśmy sąsiadami – dodał.

Profesor przyjechał do Nowego Targu z przyjaciółmi, którym jak mówił, chciał pokazać Polskę „z mojego punktu widzenia” , Polskę wolną od stereotypów.
Po spotkaniu w Ratuszu, które zakończył poczęstunek (tradycyjnie częstowano nowotarskimi lodami), goście odwiedzili cmentarz żydowski przy ul. Jana Pawła II.

Wizyta Izraelczyków, jak wyjaśnił burmistrz, ma przełożyć się na współpracę. Władze miasta planują zorganizować wystawę poświęconą jednemu z najwybitniejszych Żydów – Albertowi Einsteinowi. Niewykluczone, że padnie też propozycja współpracy z Państwową Podhalańską Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Targu. Na spotkaniu obecny był jej rektor prof. Stanisław Hodorowicz.

ryb/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas