Poniedziałek, 23 wrzesień 2019, Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta
Jabłonka i okolice
Clouds
16°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 66
Clouds
15°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 66
Clear
16°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 72
Clear
16°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 72
Clouds
15°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 66
Clouds
14°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
01.12.2018, 13:11 | czytano: 3203

Premiera filmu o wizycie Jana Pawła II w Nowym Targu

W najbliższą niedzielę 2 grudnia o godz. 11:35 na antenie TVP3 Kraków odbędzie się premiera filmu "Nowotarski Krajobraz z Janem Pawłem II".

Film został zrealizowany przez TVP3 Kraków na zlecenie miasta w ramach mikroprojektu „Wędrówka śladami historii, kultury i tradycji pogranicza polsko- słowackiego Nowy Targ Kieżmark”. Jego twórcy to: Dariusz Fedorowicz, Ludmiła Figiel, Aleksandra Sadowicz, Mateusz Różański, Jan Bielecki, Przemysław Filipowicz, Andrzej Popiel, Krzysztof Hojnic i Maria Guzy.

W ten sposób Nowy Targ, jako miasto papieskie, chce uczcić przypadającą na 2019 rok rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku.

Dodatkowo, oprócz filmu, planowana jest publikacja, w której znajdą się osobiste fotografie nowotarżan, obrazujące ich spotkania z Janem Pawłem II. A nowotarskie lotnisko – jako szczególne miejsce pamięci o wizycie ojca św. – będzie uzupełnione o pamiątkowe tablice i znajdzie się jednym z ważniejszych punktów na trasie transgranicznego projektu związanego z turystyką rowerową – czyli historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr.

oprac. r/ źródło: Urząd Miasta Nowy Targ
najnowsze informacje
komentarze
oli12:08, 4 grudnia 2018
...kogitator...no i dobrze,że nasz Ojciec Święty nie jest noblistą,bo musiał by stać równo z takim Bolkiem i innymi kanaliami.On nie zabiegał o sławę ale o godne życie dla człowieka,również dla Ciebie.Więc trochę mniej buty by Ci nie zaszkodziło, a więcej pokory.
Zor12:13, 2 grudnia 2018
@ oli W adwecie kler daje chłopcom wolne?
kogitator11:22, 2 grudnia 2018
@ Rondel:
Czy był taki okres kiedy zgłaszano kandydaturę Wojtyły do pokojowej nagrody Nobla? - Tak, były to lata 1999-2003. Czy Wojtyła kiedykolwiek tę nagrodę otrzymał? - Nie.

@ oli:
Najlepiej ten dialog z judaizmem w katolickiej Polsce pokazuje zjawisko narastającego antysemityzmu, z którym nijak Kościół w Polsce nie może sobie poradzić. A jak wygląda ten rzekomo nawiązany dialog z islamem to najlepiej pokazują sondaże poparcia dla islamskich uchodźców i ogólnie stosunek Polaków do kwestii arabskich emigrantów.
samo życie11:16, 2 grudnia 2018
A dla mnie JP2 to polityk i aktor, o pedofilstwie wśród jego podwładnych nie wspomnę, bo umniejsza jego świętości. Księdzu w Polsce zawsze uchodzi na sucho.
oli10:01, 2 grudnia 2018
...kogitator...po co zabierasz głos jak nie błyszczysz wiedzą i ośmieszasz się.Nasz Ojciec święty nawiązał dialog z judaizmem i islamem.Nie mógł się tylko dogadać z cerkwią prawosławną.Nie blużnij i w adwencie wycisz się.
Rondel..09:50, 2 grudnia 2018
Do kogitator...ale sie wysiliłeś...nobla to Tobie powinni przyznać...lepiej zamknij sie w swoim swiecie....bedzie lepiej dla Ciebie i społeczeństwa...
Baciok05:43, 2 grudnia 2018
Urzad Miasta powinien sfinalizowac remont budynkow lotniska bo to wstyd nazwac lotniskiem papieskim opamietajcie sie rajcy...
kogitator20:20, 1 grudnia 2018
Jaką tablicę pamiątkową! Jeszcze może kapliczkę w tym miejscu na lotnisku gdzie pocałował polską ziemię, kapliczkę w tym miejscu gdzie na Błoniach wyciągnął w górę rękę, kapliczkę przy drodze tam gdzie kazał zatrzymać papa mobile aby spojrzeć na Tatry, stop!
Jana Pawła II należy oceniać dwutorowo: pod względem religijnym i pod względem świeckim, czyli jako działacza o światowym zasięgu. O ile pod względem religijnego sacrum nic nam do tego bo się na tych sprawach nie znamy, to jednak w sferze publicznej możemy go oceniać i krytykować. Zamiatał brudy pod dywan, za jego pontyfikatu doszło do afery w banku watykańskim (pisał o tym swego czasu Financial Times, a jest to gazeta poważna), nie potrafił nawiązać partnerskiego dialogu z innymi kulturami i wyznaniami, zaprzepaścił wiele szans które minęły bezpowrotnie (właściwie to udało mu się jedynie nawiązanie dialogu i współpracy z kościołem protestanckim), przez co Kościół stoi dziś w tym miejscu w którym stoi. Był łasy na tytuły, doktoraty honoris causa, itd., strasznie zabiegał aby mu przyznano pokojową nagrodę Nobla, której nigdy nie dostał.
To powiedziawszy przyznać trzeba że najbardziej ze wszystkich papieży wpływał na losy ludzkości i kierunek zmian na świecie za swojego bardzo długiego pontyfikatu, i w tym sensie można go dziś spokojnie nazywać Janem Pawłem Wielkim. Drugiego tak aktywnego Papieża już nie będzie nigdy.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij