Środa, 19 czerwiec 2019, Imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława
Szczawnica i okolice
Thunderstorm
22°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 77
Thunderstorm
23°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 77
Thunderstorm
23°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 77
Thunderstorm
23°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 57
Thunderstorm
23°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 77
Thunderstorm
21°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 77
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
10.01.2019, 12:01 | czytano: 13177

76-letnia mieszkanka Waksmundu dała się oszukać na 52 tysiące złotych

Arch. Podhale24.pl

76-letnia mieszkanka Waksmundu padła ofiarą oszustów. Starsza pani przekazała im oszczędności swojego życia i straciła 52 tysiące złotych. Myślała, że pomaga synowi, który rzekomo spowodował śmiertelny wypadek i zbiera pieniądze na kaucję.

Wczoraj około godziny 15.00 do 76-letniej mieszkanki Waksmundu na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę. Przekazała jej informację, że syn 76-latki miał wypadek i zabił na przejściu dla pieszych 15-letnią dziewczynę z Niemiec, która w Polsce przebywała na wakacjach. Następnie inna kobieta podająca się za policjantkę potwierdziła, że jej syn spowodował wypadek. Ratunkiem dla niego była wpłata kaucji w kwocie 120 tysięcy złotych. Dzięki temu syn miał pójść do więzienia na terenie Niemiec.

- Oszustka zabroniła kobiecie dzwonić do kogokolwiek przekonując, że jej telefon jest na podsłuchu. Rzekoma policjantka ponownie zadzwoniła do kobiety i poinformowała ja, że adwokat syna już wpłacił połowę kwoty tj. 60 tysięcy złotych, a ona musi wpłacić resztę sumy - relacjonuje mł. asp. Dorota Garbacz, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. - Pieniądze musi przekazać bardzo szybko, ponieważ o wypadku nie został jeszcze poinformowany prokurator. Kiedy oszustka upewniła się, że kobieta posiada pieniądze przy sobie kazała natychmiast je przekazać czekającemu pod domem mężczyźnie, który miał być adwokatem syna. Kobieta przekazała oszustowi oszczędności swoje życia w kwocie 52 tysiące złotych.

Kiedy kobieta zorientowała się, że to oszustwo, było już za późno. Po oszustwach tymczasem nie ma śladu.

Jak działają oszuści?

· Dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej

· Rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki

· Utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji

· Kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny

· Nigdy osobiście nie odbierają pieniędzy

PAMIĘTAJ !

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu i poinformuj policję!!!

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Jo11:11, 13 stycznia 2019
do mojyj bapki kieby tak przyśli, to łona nie dała by im ani grosa, powiydziała by ze ni mo, a wnucka musi iść jednak do tego wiynziynio,a to ***prowda, łona mo duuuuuzo piniyndzy!
Leniwiec20:07, 11 stycznia 2019
Do Olaf
To znaczy że przez całe swoje życie nic nie zrobiłeś nic twoja rodzina nie odłożyła pewnie jesteście na zapomodze
kasjer19:36, 11 stycznia 2019
A ta kasa była już po denominacji czy jeszcze sprzed?
wolny09:38, 11 stycznia 2019
BIEDNI staruszkowie emeryturki brakuje
z drugiej ręki08:06, 11 stycznia 2019
1/ Piszecie że wam nie żal babci bo naiwna...
Taka sytuacja gdy syn jest w opałach jest bardzo stresująca dla kochającej matki i niestety często wyłącza się logiczne myślenie - szczególnie u osób starszych... Wprawni oszuści potrafią świetnie zagrać na emocjach
2/ Piszecie że wam nie żal bo na biednego nie trafiło
Podobno kobita obleciała po sąsiadach i pożyczyła kasę a w domu bieda jak ch...
3/ Bezczynna policja...
Nie mogę zdradzać szczegółów ale w tym konkretnym przypadku prawdopodobnie uda sie schwytać sprawcę - był mało ostrożny
Pola07:29, 11 stycznia 2019
Waksmundu czy Waksmunda? Zdecydujcie się!
prosta sprawa07:16, 11 stycznia 2019
starszy człowiek powinien mieć naklejone na telefon kartke że dzwoni oszust niechby takie naklejki wysyłał operator telefoniczny razem z rachunkiem wtedy sie może włączy czerwona lampka w głowie...
olaf20:49, 10 stycznia 2019
Ani ja, ani moja matka, ani moja babka nigdy takiech pieniędzy nie mieliśmy w domu...
Qaz19:36, 10 stycznia 2019
Czekam aż do mojej babci zadzwonią, wyjadą bez nóg.
wtf?18:17, 10 stycznia 2019
Miała zapłacić po to aby miał iść do więzienia w Niemczech? Czytacie co piszecie czy tylko piszecie?
Bezprawie i niesprawiedliwość mają się dobrze w ty17:38, 10 stycznia 2019
Po prostu bandyci są bezkarni, to i co się dziwić, że chętnych na łatwy kawałek chleba nie brakuje? Nie wiem tylko czy to policja jest leniwa, czy chodzi o słabe - by nie rzec: krańcowo nieudolne - prawo? W czym rzecz, że w dobie GPSów i możliwości namierzenia każdej karty i telefonu, nie są w stanie wyśledzić złodziei skąd dzwonili i sie tym troche bliżej zainteresowac? Jedyna aktywność policji ma polegać na tym, żeby tylko wydawać co parę miesięcy nowe ostrzeżenia...? No to fajny mamy kraj... Prawo i sprawiedliwość widoczne w działaniu na każdym kroku, he he.
Mika15:29, 10 stycznia 2019
Do nas dzwonila wczoraj dziewczyna podawala sie ze dzwoni do cioci z Ameryki rodzina...a do sąsiadki dzwonili ze ktoś miał wypadek i stoja o czekaja na pomoc
MaciekW15:02, 10 stycznia 2019
Tyle się mówi o tym w radio i telewizji ! ! ! Na pewno słyszała . . . .
Powiedzcie co sprawia , że ludzie dadzą się tak omamić ?????
Żal i nie żal mi babci , bo nie wiem jak będę kumał będąc w Jej wieku .
Szlag trafi tych s****nów.
Wojtek14:42, 10 stycznia 2019
Seb,to nie jest to co piszesz,także nie określaj takich ludzi jako starych,nie pisz tu negatywnie o umyśle ,porostu oszukano Ją,a Ona macierzyńską troską chciała nadal otaczać swojego syna.
Seb14:27, 10 stycznia 2019
@mieszkaniec - ciekawe jak będziesz sprawny intelektualnie w wieku 76 lat, skoro dziś nie potrafisz mieć empatii i wiedzy co się dzieje z umysłem starego człowieka.
sik14:06, 10 stycznia 2019
Też miałam taką sytuację...ale się w porę połapałam i facet "siedzi"...
tyle w temacie13:47, 10 stycznia 2019
Głupota połączona z debilizmem
mieszkaniec13:30, 10 stycznia 2019
Przyznam szczerze że nie żałuję tej Pani. Jeżeli faktycznie powiedzieli jej to co napisane jest w artykule, to chyba jest jeszcze jakaś sprawiedliwość na tym świecie. Jak by mi ktoś zadzwonił i powiedział że syn zabił kogoś na pasach i że potrzebuje szybko pieniędzy na kaucję bo prokurator jeszcze o tym nic nie wie ......... szkoda gadać .
stary ale jary13:17, 10 stycznia 2019
Ludzie starsi powinni uważać na każdym kroku. Ja w sklepie nie dałem się orżnąć na 18 zł. Sprawdzajcie ceny i paragony i nie ma co machać ręką, to żaden wstyd. Za darmo nic Wam nikt nie da, a i za batonik wyślą was do pudła.
ze wsi12:51, 10 stycznia 2019
trzeba być naprawdę głupim żeby dać komuś kogo się nie zna ani nigdy się nie widziało pieniądze bez żadnych papierów pokwitowania, tyle się o tym pisze i gada w telewizji i dalej ludzie się nabierają masakra !
jac12:14, 10 stycznia 2019
serio? czy Ci ludzie są naprawdę tak nieumyślni????
edziu12:11, 10 stycznia 2019
Jacy ludzie sa naiwni XDDDD
fbb112:06, 10 stycznia 2019
Każdy nasz uczynek zostanie zważony...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij