Czwartek, 20 czerwiec 2019, Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Zakopane i okolice
Clouds
21°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Clouds
21°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Clouds
21°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Clear
21°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 88
Clouds
21°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Clouds
19°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
10.01.2019, 19:14 | czytano: 895

Konserwują zabytkowe stroje

W Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem zakończył się pierwszy etap projektu „Konserwacja elementów ubiorów ludowych z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego.

Podczas prac dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego udało się zrewaloryzować 16 elementów stroju pochodzących z kilku kolekcji. Projekt trwał od 25 czerwca do 17 grudnia 2018 roku.

Kolekcja ubioru ludowego należy do największych zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, liczy blisko 2500 elementów. Gromadzona jest od momentu założenia instytucji (1888 rok). Jej zasadniczy trzon tworzą ubiory z regionów objętych statutową działalnością Muzeum – Podhala, Spiszu i Orawy. W zbiorze znajdują się również stroje górali z okolic Czorsztyna, górali pienińskich, szczawnickich, zagórzańskich, Lachów Sądeckich, Rusinów Szlachtowskich i Hucułów.

Wszystkie obiekty były bardzo sfatygowane, nosząc ślady intensywnego użytkowania. Obecnie po rewaloryzacji uzyskały „nowe życie”.

- Konserwatorzy spisali się na medal a z efektów ich pracy jesteśmy niezmiernie zadowoleni. Śmiało możemy powierzyć im, następne nasze stroje. Zwłaszcza, że nasz projekt zamierzamy kontynuować, jeśli tylko uda nam się pozyskać wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i naszego organizatora – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. O taki grant zamierzamy wystąpić na lata 2019-20 - mówi Agata Nowakowska-Wolak, kierownik projektu.

W realizację zadania zaangażowane były ze strony Muzeum Tatrzańskiego również starsza kustosz - Anna Kozak oraz adiunkt - Magdalena Kwiecińska z Działu Etnografii.

oprac. pk/
najnowsze informacje
komentarze
ja09:10, 11 stycznia 2019
do lajtra na 3 zdowaśki i bedzie jak nowy .
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij