Sobota, 25 styczeń 2020, Imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła
Jabłonka i okolice
Clouds
-6°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-5°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-5°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-5°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-6°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-9°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo zła
Zakopane
Umiarkowana
07.02.2019, 20:33 | czytano: 2361

Były wątpliwości, ale budżet jest zgodny z prawem

Fot. Piotr Kuczaj

Przez kilka dni burmistrz Rabki-Zdroju i rabczańscy radni zastanawiali się czy prawidłowo uchwalili budżet miasta na 2019 rok. Wątpliwości musiała rozwiać Regionalna Izba Obrachunkowa.

W głosowaniu nad budżetem 6 radnych było "za" jego przyjęciem, a aż 8 "wstrzymało się" od głosu. Jednak zaraz po głosowaniu burmistrz Leszek Świder, radni i urzędnicy zaczęli głośno zastanawiać się czy budżet został uchwalony zgodnie z przepisami. Ktoś - powołując się na zapisy ustawy samorządowej - podniósł bowiem argument, że uchwała budżetowa musi zostać przyjęta bezwzględną większością głosów. Czyli było potrzebnych co najmniej 8 głosów "za".

Na początku tego tygodnia sprawą zajęła się Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie. - Uchwały w sprawie budżetu gminy podejmowane są zwykłą większością głosów radnych rady gminy, w głosowaniu jawnym, przy obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady gminy - poinformował Mirosław Legutko, prezes RIO, informując rabczańskich radnych, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami, a uchwała budżetowa dla Rabki-Zdroju jest prawomocna.

r/
najnowsze informacje
komentarze
brawo p. Leszku18:53, 8 lutego 2019
nieudaczna burmistrz E.P. tylko zatrudniała ile się da
i nie robiła NIC jak na możliwości Rabki - straciła 8 lat Rabka
teraz burmistrz jest człowiekiem który podniesie Rabkę z kolan
trzymamy kciuki
zadyma nieudacznika R.H. spaliła na panewce
ale fakt ze radca prawny do wymiany
fk09:37, 8 lutego 2019
I śmieszno i straszno.@ odpowiedzialny niestety ma rację.Szczerze mówiąc to nie jest śmieszne, że w jednym miejscu nagromadziło się tyle niekompetentnych osób.Roztrwonią bardzo szybko to co zrobili poprzednicy Śp.Antoni Rapacz i Pani Ewa Przybyło.
pustak08:43, 8 lutego 2019
@ odpowiedzialny:
Oni przestraszyli się braku pełnej aprobaty ze strony rady, bo zazwyczaj takie uchwały zapadają jednomyślnie, no może jakiś tam śpioch wśród radnych zagapi się z głosowaniem na tak i potem wykręca się że jest w opozycji. Większość zazwyczaj głosuje jednomyślnie, ponieważ ważne sprawy całej gminy, od których zależą liczni wyborcy, jest w takim mało lubianym budżecie.
odpowiedzialny23:34, 7 lutego 2019
Burmistrz po studiach w zakresie zarządzania w Administracji, Zastępczyni dwie kadencje wójtem, Sekretarz, Skarbnik, pozostali urzędnicy, Radni kolejnych kadencji.... mam rozumieć, że żadna z tych osób nie miła wiedzy na temat prawomocności podejmowania uchwał w sprawach budżetu gminy i w tak banalnej sprawie zwrócili się po opinię do RIO. Strach pomyśleć, co będzie kiedy pod obrady wpłyną poważniejsze sprawy, jak choćby zapowiadanego Planu Zagospodarowania, Statutu Gminy, Gospodarki śmieciowej, Sieci Szkół itd.itp. No cóż, coraz częściej słychać na mieści, że większość Rady zwłaszcza członkowie opozycji wstrzymują się od brania odpowiedzialności, a Burmistrz od podejmowania samodzielnych decyzji.
pustak21:59, 7 lutego 2019
Więcej radnych było krytycznych wobec budżetu aniżeli zwolenników, czyli cheerleaderek i cheerleaderów, którzy by zaraz skakali i cieszyli się z byle czego. Jest to oczywiście bardzo dobra oznaka że radni włączyli myślenie w tym mieście. Wstrzymanie się, i to tak dużej liczby radnych, to trochę więcej niż tylko zdystansowanie się, zważywszy na praktyczną niemożność głosowania otwarcie przeciw (było zapewne wielu wyborców którzy w swej działalności czy pracy byli wprost zależni od uchwalenia budżetu - jak wiadomo radny to jest trochę taka żywa tarcza podczas głosowań).
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij