Poniedziałek, 19 sierpień 2019, Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
28°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 44
Clouds
27°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 44
Clouds
29°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 44
Clear
28°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 42
Clouds
28°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 44
Clouds
28°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 44
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
06.04.2019, 17:29 | czytano: 2601

Sprzeciw wobec planów przeniesienia delegatury Urzędu Ochrony Zabytków z Nowego Targu do Zakopanego

Rezolucję w tej sprawie podjęła Rada Powiatu Nowotarskiego. Radni powiatowi przypominają, że obecna lokalizacja urzędu, czyli w centralnym punkcie Podhala, jest najkorzystniejsza zarówno dla mieszkańców powiatów nowotarskiego jak i tatrzańskiego. Na terenie powiatu nowotarskiego, dodają, znajduje się też zdecydowanie więcej obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

Temat ewentualnych przenosin siedziby konserwatora zabytków z Nowego Targu do Zakopanego wywołała Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalny konserwator zabytków. W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" powiedziała: "Według mnie zmiana siedziby delegatury pozwoli na ściślejszy nadzór oraz zwiększy skuteczność działań zapobiegających niszczeniu zakopiańskich zabytków".

W odpowiedzi na te doniesienia, radni powiatowi zaapelowali o utrzymanie siedziby delegatury w Nowym Targu. Radni przekonują, że przeniesieni siedziby do Zakopanego, znacznie utrudni dostęp do niego mieszkańcom chociażby Pienin, rejonu Rabki-Zdroju czy Orawy.

Rezolucja została przesłana do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Głównego i Małopolskiego Konserwatora Zabytków.

r/
najnowsze informacje
komentarze
nowotarżanka19:21, 7 kwietnia 2019
Komentarze, które tu czytam, to żenada. Tak, weźcie wszystkie zabytki i rozwalcie. Po ca wam one?! A potem zbudujcie sobie dom z wieżyczką a la baszta, będzie pięknie, "średniowiecznie". I nie zapomnijcie dalej opowiadać bzdury o waszej góralskiej miłości do waszej małej ojczyzny, patriotyzmie.
bronisław bul21:13, 6 kwietnia 2019
Ta pani to ma albo pomroczność jasną albo chorobę 300
Karnister21:11, 6 kwietnia 2019
Bardziej by się przydał dyżur strażaka z noktowizorem w nocy na Gubałówce , bo zabytki w Zakopanem są wyjątkowo łatwopalne.
Igor21:07, 6 kwietnia 2019
Do słuszna sprawa.
Najpierw się dowiedz jakie wykształcenie ma obecny konserwator a potem pisz głupoty.
To wcale nie znaczy ze go bronię. Proszę tylko o trochę rzetelności w wypowiadaniu się.
Historyk20:05, 6 kwietnia 2019
Następny gniot , niepotrzebny nikomu do życia jedynie utrudniać remonty domów i żyć za nasze podatki rozgonić to towarzystwo ???
podhalanin19:50, 6 kwietnia 2019
Wiadomo o co chodzi. Przy siedzibie Delegatury utworzy się kilkanaście pokoi gościnnych i warszawiacy będą przez cały rok przyjeżdżać niby na kontrolę. Będą mieli za darmo wzczasy w Zakopanem.
słuszna sprawa19:49, 6 kwietnia 2019
Zdecydowanie należy przenieść siedzibę do Zakopanego , bliżej zabytków i gór . Należy także dokonać zmiany konserwatora zabytków jak sugeruje ministerstwo . Powinna to być osoba z wykształcenia związana z zabytkami i sztuka ,a nie przypadkowi ludzie .
Tadeusz19:30, 6 kwietnia 2019
Zakopane na pewno zaraz pozbyłoby się śmiesznego konserwatora zabytków. jestem za!
Pijak19:02, 6 kwietnia 2019
Według mnie delegatura zabytków powinna być przeniesiona gdzieś na Kamczatkę lub sybir a najlepiej do Korei Północnej tam jej miejsce
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij