Wernisaż prac Henryka Burzca w Czerwonym Dworze (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
96 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 48 | 96 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
14.04.2019, 20:29 | czytano: 2777

Wernisaż prac Henryka Burzca w Czerwonym Dworze (zdjęcia)

Henryk Burzec był mocno związany z Zakopanem. Jego twórczość można zobaczyć nie tylko w galerii, ale także w wielu miejscach Zakopanego.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
Kamienne rzeźby znajdziemy miedzy innymi przy jego dawnym domu, na posesji wzdłuż ulicy Sienkiewicza, przed hotelem Gazda - gdzie stoi „Baca” oraz "Orbity" przed Urzędem Miasta. Jego dziełem jest też pomnik na grobie Andrzeja i Olgi Małkowskich na nowym cmentarzu w Zakopanem, rzeźba przed szkołą muzyczną pt. „Muzykant”, czy monumentalny krzyż nad ołtarzem w Kościele św. Krzyża w Zakopanem.

Nikogo nie zdziwiła więc ilość gości przybyłych na wernisaż prac rzeźbiarza. Wystawa zorganizowana została w Centrum Kultury Rodzimej w czerwonym Dworze, w stulecie urodzin Artysty. Gościem honorowym była córka twórcy, Ludomira Burzec. Inicjatorem wystawy, a zarazem jej mecenasem był obecny na wernisażu Konstanty Węgrzyn. Nie zabrakło też władz miasta, radnych, przyjaciół, znajomych i uczniów.

Rzeźbiarza miedzy innymi wspominała Joanna Staszak naczelnik Wydział Kultury Urzędu Miasta w Zakopanem, która, jak opowiadała, chodziła do szkoły z córką artysty oraz obecnym Dyrektorem Parku Tatrzańskiego Szymonem Ziobrowskim, było więc im dane bywać w galerii artysty i nie raz z nim rozmawiać.

Mecenas wystawy dziękował władzom miasta za przychylność w organizacji tej wystawy i pozytywne nastawienie do działań kulturalnych w mieście. Czesław Jałowiecki, który był uczniem a potem przyjacielem Henryka wspominał go jako wielkiego społecznika działającego w Polskim Związku Artystów Plastyków. Zawsze mocno się angażował w organizację wystaw czy spotkań, na których opowiadał o sztuce i jej historii. Był wspaniałym nauczycielem, który lubił młodzież i często się z nią spotykał.

Wystawę prac zgromadzonych w „Czerwonym Dworze” można oglądać do 12 maja 2019.

pk, zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas