Małopolski Tele-Anioł, czyli opaski ratujące życie - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 2.664 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 2.34 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 2.736 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 7.524 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
124 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 62 | 124 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
14.04.2019, 20:58 | czytano: 5046

Małopolski Tele-Anioł, czyli opaski ratujące życie

W ramach programu Tele-Anioł, tysiące osób otrzyma opaski ratujące życie. W razie zagrożenia życia, mają one szanse na szybkie uzyskanie pomocy. - Ten projekt to jest potęga i petarda, największy w Polsce. Na taką skalę jeszcze nikt się nie poważył - mówił podczas prezentacji projektu w Nowym Targu Marcin Ślusarski z Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM.

zdj. Szymon Pyzowski
zdj. Szymon Pyzowski
W Małopolsce program Tele-Anioł obejmie 10 tys. osób niesamodzielnych ze względu na wiek, stan zdrowia oraz niepełnosprawność. Każda z nich otrzyma tzw. bransoletkę życia, dzięki której w razie potrzeby wezwie pomoc jednym przyciskiem.


- To jest na prawdę projekt na skalę Europy, porównywany z hiszpańskim programem Andaluzja, ale porównywany pod względom ilości osób. Nasz - jest nieodpłatny. To projekt wojewódzki. Oferujemy tele-centrum i usługi opiekuńcze. To projekt trzyletni, zrealizowany w dużej mierze ze środków unijnych - przypominał zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia. I zwracając się do nowotarskich samorządowców dodał: - Mam nadzieję, że ten program rozpropagujecie, żeby trafił do jak największej liczby osób. pamiętajmy,że zmienia się struktura społeczna - dużo osób starszych jest bez opieki, dzieci wyjechały... Część tych ludzi jest troszeczkę odcięta od możliwości technologicznych i ten projekt pozwala in mieć dostęp do informacji, mieć zapewnione bezpieczeństwo, bo jak się cokolwiek dzieje, ta osoba za pomocą wciśnięcia guzika - który mam na ręce - może wezwać pomoc.


Urządzenie przypomina z elektroniczny zegarek, ale zamiast wyświetlacza, ma trzy przyciski. Najważniejszy jest czerwony guzik z napisem SOS, poprzez który potrzebujący mogą kontaktować się z centrum tele-opieki, w którym przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu oczekuje zespół ratowników medycznych. Opaska ma wbudowany także mikrofon i głośnik, można dzięki temu rozmawiać z opiekunem - jak przez telefon.

Na opaskę bezpieczeństwa można także zadzwonić, ponieważ urządzenie ma kartę SIM i indywidualny numer. Aby odebrać połączenie, osoba posiadająca opaskę musi nacisnąć zielony przycisk. W ten sposób mogą się z nią skontaktować pracownicy centrum, ale także jej bliscy. Opaski wyposażone są także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski oraz czujnik tętna. Naciskając żółty przycisk można odsłuchać komunikat m.in. o aktualnej godzinie oraz liczbie przebytych kroków.

- Małopolski Tele-Anioł to największy program opiekuńczy w Polsce i jeden z największych w Europie. To projekt pilotażowy, skierowany do mieszkańców Małopolski, którzy nie są samodzielni. Naszymi podopiecznymi może być osoba powyżej pewnego wieku, ale i osoba schorowana, niepełnosprawna, potrzebująca pomocy do przynajmniej jednej czynności dziennie. Już 2 tysiące osób chodzi z takimi bransoletkami - mówi Dawid Konina.


Jak dodaje kierownik Zespołu ds. Teleopieki w Urzędzie Marszałkowskim, tele-opieka to innowacyjna forma wsparcia do osób niesamodzielnych. - Utworzono centrum tele-opieki w Suchej Beskidzkiej, które obsługuje 200 osób dziennie. To nie tylko wysyłanie karetki pogotowia do potrzebującej osoby, to także wsparcie przy codziennych kłopotach. Asystenci reagują na przykład na informację, ze zepsuł się komuś kran. Wtedy szukają zaufanego fachowca. Nasze działania to pomoc komplementarna do tej, którą świadczy gmina. Nie zastępujemy samorządów, tylko je wspieramy - mówił Dawid Konina. - Inna forma wsparcia to "pomoc sąsiedzka". Płacimy za pranie, czy zakupy osobom, które świadczą tego rodzaju usługi na rzecz swoich samotnych sąsiadów. Zawierana jest z nimi umowa cywilnoprawna. Szukamy też pracowników socjalnych. Zainteresowanych odsyłamy na stronę malopolska.pl./teleanioł - dodaje.

Koszt Tele-Anioła to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,4 mln zł stanowią środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Pozostałe koszty pokryją środki od partnerów oraz dofinansowanie z budżetu państwa. Projekt ma być realizowany przez 3 lata. Województwo Małopolskie realizuje projekt wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.

Szczegółowe informacje na temat tego jak trafić pod skrzydła Tele-Anioła można znaleźć na stronie www. malopolska.pl.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
teżanioł09:02, 29 lutego 2020
A jak są chronione dane tych starszych osób, skoro przechodzą przez tyle osób i instytucji?? Czy Prezes ochrony danych to sprawdził?
Bo okaże się, że "anioły" to także sprytne cwaniaki namierzające schorowanych ludzi by ich po skończonym projekcie wykorzystać.
Czy ktoś daje gwarancje ich bezpieczeństwa?
asd07:50, 17 kwietnia 2019
do vvv: Wiesz wydawać 38 mln na Program obejmujący m. in. te opaski, na to żeby osoby starsze lub z alzheimerem miały codziennie pamiętać, żeby to urządzenie naładować, to moim zdaniem jest jakieś nieporozumienie.
vvv17:59, 15 kwietnia 2019
= do asd; Cały dzień na pewno. O a może ty coś lepszego zaproponuj... Widzę, że na końcu języka masz gotową propozycję, skoro tak ironicznie komentujesz..., a jak nie to się nie ośmieszaj... :-D
asd21:13, 14 kwietnia 2019
Ciekawe ile to wytrzyma na jednym ładowaniu ;p
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas