Czwartek, 06 sierpień 2020, Imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
17°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
16°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
17°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
18°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 88
Clouds
17°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
17°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
29.04.2019, 15:31 | czytano: 2641

Zawieszona kara w gminie Czorsztyn z powrotem do zapłaty

Sześć lat temu, w wyniku kontroli Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, gminie Czorsztyn została nałożona kara w wysokości 10 tys. zł za nieprzeprowadzenie przetargu na wywóz śmieci. Rok później grzywnę zawieszono, aż do teraz. Przeprowadzono kolejną kontrolę, a karę odwieszono.

Gmina celowo nie ogłosiła przetargu, bo kilka lat wcześniej otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej (727 600 zł). Za pozyskane pieniądze zakupiono nowoczesny sprzęt do selektywnej zbiórki odpadów. W międzyczasie weszła tzw. ustawa śmieciowa, która nakazała gminom zorganizowanie przetargów na odbiór śmieci.

– My, jako gmina, wprowadziliśmy ten pomysł dobrowolnie kilkanaście lat wcześniej. Przed tym zanim ustawa narzuciła ten wymóg. Ustawodawca jednak nie przewidział takiej sytuacji, że są takie gminy jak my. W świetle obowiązującego prawa byliśmy zobowiązani dokonać procedury przetargowej na odbiór tych odpadów. Jednak groziło nam to wtedy utratą i zwrotem dofinansowania wraz z odsetkami, na co oczywiście się nie zgodziłem i świadomie podjąłem decyzję, że pomimo grożącej kary, przetargu nie zorganizujemy – mówił na ostatniej sesji Rady Gminy Czorsztyn wójt Tadeusz Wach.

W tym roku odbyła się kolejna kontrola WIOŚ, w wyniku której karę odwieszono. Nie ma możliwości kolejnego zawieszenia lub anulowania. Gmina będzie musiała ją zapłacić. – Pewne przepisy prawa zmieniły się i my, jako gmina, mamy możliwość zlecać in-house, ale gmina musi mieć stuprocentowy kapitał w spółce i wtedy możemy zlecać bez przetargu. Natomiast w chwili obecnej nie mamy takiej spółki. Będziemy rozmawiać o tym, aby Zakład Gospodarki Komunalnej, który jest w naszych strukturach, przekształcić w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, dzięki czemu moglibyśmy im zlecać (wywóz śmieci – przyp. red.). Czy to problem rozwiąże? Duży znak zapytania – podsumował wójt.

WIOŚ zapowiedział w przyszłym roku kolejną kontrolę i ponowne nałożenie kary, ale tym razem wyższej.

ao/
najnowsze informacje
komentarze
pisow22:10, 29 kwietnia 2019
co tam woda 3 zł za kubi to meże sobie iść do góry nawet do 5 zeta
Alfred Jonatan Kwak21:08, 29 kwietnia 2019
a kto bedzie prezesem tej spółki????
koło helenki21:06, 29 kwietnia 2019
no tak spółkę zrobić i płacić jak płacimy za ścieki to bedziemy płacić za śmieci

13zł za ścieki i 15 zł za śmieci Tadek zastanów się teraz nie mozecie sobie poradzić z PPK a co dopiero przekształcić Zakład Gospodarki Komunalnej w spółę to co woda też pojdzie potem do góry...???
maverick20:58, 29 kwietnia 2019
Czy ta kara wynosi 10 tysięcy złotych czy raczej 10 milionów złotych? Pytam, ponieważ gdyby to było rzeczywiście tak jak to jest tu napisane, czyli 10 tysięcy złotych, to byłaby to śmiesznie niska kara biorąc pod uwagę skalę gminy. Myślę że wkradł się tu chyba jakiś błąd.
Ont18:48, 29 kwietnia 2019
Też mi kara
Mieszkańcy dużo więcej zaoszczędzili na śmieciach
ff15:48, 29 kwietnia 2019
500+ samo się nie sfinansuje.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij